Ratusz w Stargardzie Szczecińskim

Ratusz w Stargardzie Szczecińskim

Piękny i niezwykle oryginalny Ratusz w Stargardzie Szczecińskim to średniowieczna siedziba Rady Miejskiej - jeden z najstarszych zabytków w Stargardzie i element Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.Jako pierwsza stanęła w tym miejscu hala targowa zwana Domem Kupieckim, zbudowana tu w połowie XIII wieku, była murowana i parterowa. Pod koniec XIV wieku obiekt przebudowano na siedzibę władz miejskich i patrycjatu kupieckiego.

Stargard Szczeciński - Ratusz
Stargard Szczeciński - Ratusz

Na parterze Ratusza nadal była hala targowa i karcer, ale I piętro mieściło biuro burmistrza, kancelarię, salę posiedzeń rajców, salę sądową i skarbiec. Piwnice służyły jako magazyny kupieckie.

W kolejnych wiekach Ratusz kilkakrotnie był niszczony, ale za każdym razem był odbudowywany. W 2000 roku na Ratuszu zamontowano ogromny zegar, który wydzwania pełne i połówkowe godziny. Ponadto codziennie równo w południe z Ratusza rozlega się hejnał autorstwa Waldemara Cieślaka.

Stargard Szczeciński - Muzeum
Stargard Szczeciński - Muzeum


Obok Ratusza stoi perła pomorskiego gotyku - kolegiata NMP Królowej Świata.

Ratusz
Rynek, Stargard SzczecińskiStargard Szczeciński noclegi

Stargard Szczeciński to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021