Ratusz w Stargardzie Szczecińskim

..na Rynku Staromiejskim..
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Piękny i niezwykle oryginalny Ratusz w Stargardzie Szczecińskim to średniowieczna siedziba Rady Miejskiej - jeden z najstarszych zabytków w Stargardzie i element Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Jako pierwsza stanęła w tym miejscu hala targowa zwana Domem Kupieckim, zbudowana tu w połowie XIII wieku, była murowana i parterowa. Pod koniec XIV wieku obiekt przebudowano na siedzibę władz miejskich i patrycjatu kupieckiego.

Stargard Szczeciński - Ratusz
Stargard Szczeciński - Ratusz


Na parterze Ratusza nadal była hala targowa i karcer, ale I piętro mieściło biuro burmistrza, kancelarię, salę posiedzeń rajców, salę sądową i skarbiec. Piwnice służyły jako magazyny kupieckie.

W kolejnych wiekach Ratusz kilkakrotnie był niszczony, ale za każdym razem był odbudowywany. W 2000 roku na Ratuszu zamontowano ogromny zegar, który wydzwania pełne i połówkowe godziny. Ponadto codziennie równo w południe z Ratusza rozlega się hejnał autorstwa Waldemara Cieślaka.

Stargard Szczeciński - Muzeum
Stargard Szczeciński - Muzeum

Obok Ratusza stoi perła pomorskiego gotyku - kolegiata NMP Królowej Świata.

Ratusz
Rynek, Stargard SzczecińskiNoclegi w Stargardzie Szczecińskim

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 9)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024