..na Rynku Staromiejskim.., Zbyszek Mat

Piękny i niezwykle oryginalny Ratusz w Stargardzie Szczecińskim to średniowieczna siedziba Rady Miejskiej - jeden z najstarszych zabytków w Stargardzie i element Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.Jako pierwsza stanęła w tym miejscu hala targowa zwana Domem Kupieckim, zbudowana tu w połowie XIII wieku, była murowana i parterowa. Pod koniec XIV wieku obiekt przebudowano na siedzibę władz miejskich i patrycjatu kupieckiego.

Stargard Szczeciński - Ratusz

Na parterze Ratusza nadal była hala targowa i karcer, ale I piętro mieściło biuro burmistrza, kancelarię, salę posiedzeń rajców, salę sądową i skarbiec. Piwnice służyły jako magazyny kupieckie.

W kolejnych wiekach Ratusz kilkakrotnie był niszczony, ale za każdym razem był odbudowywany. W 2000 roku na Ratuszu zamontowano ogromny zegar, który wydzwania pełne i połówkowe godziny. Ponadto codziennie równo w południe z Ratusza rozlega się hejnał autorstwa Waldemara Cieślaka.

Stargard Szczeciński - Muzeum

Obok Ratusza stoi perła pomorskiego gotyku - kolegiata NMP Królowej Świata.

Ratusz
Rynek, Stargard Szczeciński

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

53°20'14" N, 15°2'46" E
Zachodniopomorskie
2015-01-23
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą