Kirkut w Józefowie. Jeden z większych cmentarzy żydowskich na Lubelszczyźnie

Aktualizacja: 2023-11-08
Cmentarz żydowski w Józefowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

W Józefowie na Roztoczu, przy drodze do kamieniołomu, odnaleźć można fragmenty cmentarza żydowskiego. Kirkut ten został założony najprawdopodobniej po lokacji Józefowa, w 1725 roku, nieco na południe od centrum miasta, poza jego granicami. Macewy, zbudowane z lokalnego budulca, wnoszą się wśród roślinności na stoku wzniesienia i tworzą ciekawy widok. To jeden z największych kirkutów na Lubelszczyźnie.

Najstarszy nagrobek na cmentarzu datowany jest na 1737 rok. W połowie XIX wieku kirkut został powiększony od strony wschodniej, niegdyś był on otoczony kamiennym murem z widoczną bramą od strony miasta. Najmłodszy pochówek pochodzi z 1943 roku.

Cmentarz żydowski w Józefowie
Cmentarz żydowski w Józefowie
Cmentarz żydowski w Józefowie
Cmentarz żydowski w Józefowie

Większość macew wykonano z wapienia wydobywanego z miejscowego i kamieniołomu. Ostatni udokumentowany pochówek odbył się na nim w 1943 roku.

Cmentarz żydowski w Józefowie został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej, a nagrobki, jak w wielu innych przypadkach, posłużyły jako materiał do utwardzania dróg i innych celów budowlanych.

Ocalałe do dziś macewy noszą inskrypcje w języku hebrajskim i fragmenty polichromii. Co ciekawe, mężczyzn i kobiety chowano w osobnych kwaterach. Obecnie teren cmentarza porządkowany jest przez władze miasta. Jest ogrodzony siatką, ale furtka jest otwarta. W centrum Józefowa zachowała się też do dziś synagoga.

Kirkut w Józefowie
Kirkut w Józefowie
Kamieniołom w Józefowie
Kamieniołom w Józefowie

Informacje praktyczne

Czynne codziennie od świtu do zmierzchu

Cmentarz żydowski
ul. Pogodna, Józefów

Noclegi w Józefowie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Cmentarz żydowski w Józefowie
Kirkut w Józefowie
(4.5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024