50°28'38" N
23°2'54" E
Lubelskie
2016-11-22 09:23:20
m npm
Normalna
Zdjęcia (1)

W Józefowie na Roztoczu, przy drodze do kamieniołomu, odnaleźć można fragmenty cmentarza żydowskiego. Kirkut ten został założony najprawdopodobniej po lokacji Józefowa, w 1725 roku, nieco na południe od centrum miasta, poza jego granicami. Macewy, zbudowane z lokalnego budulca, wnoszą się wśród roślinności na stoku wzniesienia i tworzą ciekawy widok. To jeden z największych kirkutów na Lubelszczyźnie.Najstarszy nagrobek na cmentarzu datowany jest na 1737 rok. W połowie XIX wieku kirkut został powiększony od strony wschodniej, niegdyś był on otoczony kamiennym murem z widoczną bramą od strony miasta. Najmłodszy pochówek pochodzi z 1943 roku.

Większość macew wykonano z wapienia wydobywanego z miejscowego i kamieniołomu. Ostatni udokumentowany pochówek odbył się na nim w 1943 roku.Cmentarz żydowski w Józefowie został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej, a nagrobki, jak w wielu innych przypadkach, posłużyły jako materiał do utwardzania dróg i innych celów budowlanych.

Ocalałe do dziś macewy noszą inskrypcje w języku hebrajskim i fragmenty polichromii. Co ciekawe, mężczyzn i kobiety chowano w osobnych kwaterach. Obecnie teren cmentarza porządkowany jest przez władze miasta. W centrum Józefowa zachowała się też do dziś synagoga.

Cmentarz żydowski
ul. Pogodna, Józefów

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: