Cmentarz żydowski w Józefowie
Kirkut w Józefowie
(4.5 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kirkut w Józefowie. Jeden z większych cmentarzy żydowskich na Lubelszczyźnie

W Józefowie na Roztoczu, przy drodze do kamieniołomu, odnaleźć można fragmenty cmentarza żydowskiego. Kirkut ten został założony najprawdopodobniej po lokacji Józefowa, w 1725 roku, nieco na południe od centrum miasta, poza jego granicami. Macewy, zbudowane z lokalnego budulca, wnoszą się wśród roślinności na stoku wzniesienia i tworzą ciekawy widok. To jeden z największych kirkutów na Lubelszczyźnie.

Najstarszy nagrobek na cmentarzu datowany jest na 1737 rok. W połowie XIX wieku kirkut został powiększony od strony wschodniej, niegdyś był on otoczony kamiennym murem z widoczną bramą od strony miasta. Najmłodszy pochówek pochodzi z 1943 roku.Cmentarz żydowski w Józefowie
Cmentarz żydowski w Józefowie
Cmentarz żydowski w Józefowie
Cmentarz żydowski w Józefowie

Większość macew wykonano z wapienia wydobywanego z miejscowego i kamieniołomu. Ostatni udokumentowany pochówek odbył się na nim w 1943 roku.

Cmentarz żydowski w Józefowie został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej, a nagrobki, jak w wielu innych przypadkach, posłużyły jako materiał do utwardzania dróg i innych celów budowlanych.

Ocalałe do dziś macewy noszą inskrypcje w języku hebrajskim i fragmenty polichromii. Co ciekawe, mężczyzn i kobiety chowano w osobnych kwaterach. Obecnie teren cmentarza porządkowany jest przez władze miasta. Jest ogrodzony siatką, ale furtka jest otwarta. W centrum Józefowa zachowała się też do dziś synagoga.

Kirkut w Józefowie
Kirkut w Józefowie
Kamieniołom w Józefowie
Kamieniołom w Józefowie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynne codziennie od świtu do zmierzchu

Adres

Cmentarz żydowski
ul. Pogodna, Józefów

GPS: 50°28'38N, 23°2'54E

Józefów Roztoczański noclegi

Józefów Roztoczański to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Cmentarz żydowski w Józefowie
Kirkut w Józefowie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023