Chwarszczany to maleńka miejscowość leżąca w województwie zachodniopomorskim, na jego południowym krańcu, 11 km od lubuskiego Kostrzyna nad Odrą i 40 km od Gorzowa Wielkopolskiego. Słowiańska nazwa wsi Chvartsane pochodzi od słowa chrust i oznacza ludzi mieszkających na terenie porośniętym chrustem. Dziś nikt by o Chwarszczanach nie słyszał, gdyby nie unikatowa kaplica templariuszy, która zachowała się tutaj do naszych czasów. To właśnie z tym zakonem wiąże się historia miejscowości, która w rękach katolickiego zakonu rycerskiego była od 1232 roku.
Wtedy to, w XIII wieku Templariusze urządzili w Chwarszczanach swoją komandorię i wybudowali okazałą, ceglaną kaplicę. I choć rządzili tu niespełna 100 lat, do upadku zakonu spowodowanego w 1307 roku przez Króla Francji Filipa IV Pięknego, ten ślad pozostał tu aż do dzisiaj.

Zabytki w Chwarszczanach
- Kaplica Templariuszy - wczesnogotycka kaplica ceglana wystawiona w XIII wieku przez katolicki zakon rycerski templariuszy, dziś kościółek nosi wezwanie Św. Stanisława Kostki i zachował surowy, gotycki charakter, jest to ciekawostka architektoniczna z interesującą historią w tle
Noclegi w Chwarszczanach
Chwarszczany - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Chwarszczan
Turyści najczęściej odwiedzają: Kaplica Templariuszy w Chwarszczanach, a potem i .




