Góry jesienią i zimą, co zabrać i jak się przygotować?

Komentarze 0
Tagi jesień w górach zima w górach
2022-09-05 10:01:00

Podczas sezonu jesienno-zimowego nasz sprzęt i odzież muszą być sprawdzone i niezawodne. O ile wycieczki podczas pięknej letniej pogody pozwalają na poluzowanie naszych wymagań, o tyle wyjście w góry, nawet te niższe w okresie jesieni i zimy wiąże się z solidnymi przygotowaniami.

Wybrana odzież i sprzęt musi być dopasowana do panujących na szlaku warunków, musimy też zabezpieczyć się przed załamaniem pogody. Jesienią i zimą jesteśmy bowiem narażeni na wiele niesprzyjających scenariuszy. Opady, niska temperatura i szybciej zapadający zmrok mogą nie tylko spowodować dyskomfort, ale również być zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.

Co powinniśmy mieć ze sobą?

Bezwzględnie najważniejsza jest odpowiednio dobrana odzież. Pamiętajmy, że podczas aktywności w górach najlepszą opcją jest ubieranie się na tak zwaną cebulkę. Kluczowa dla naszego komfortu będzie bielizna. Ta będzie musiała zapewnić nam odpowiednią izolację od chłodu, pozwalając jednocześnie na sprawne odprowadzanie potu powstałego na skórze podczas wysiłku. Kolejną warstwą, będzie bluza. Jesienią i zimą doskonale sprawdzi się klasyczny polar, który łączy świetną termikę i cechy szybkoschnące.

Niezwykle istotną rolę podczas aktywności w górach pełni odzież wierzchnia. Kurtka puchowa to najczęstszy wybór jest ultralekka, świetnie izoluje od chłodu, a skompresowana nie zajmuje zbyt wiele miejsca w plecaku. Podczas jesienno-zimowych aktywności nie możemy rezygnować również z warstwy membranowej. Tylko ta zabezpieczy nas przed niebezpiecznym przemoczeniem, które w przypadku ekspozycji na wiatr może prowadzić do nagłego wychłodzenia naszego organizmu!

Co zapakować do plecaka?

Plecak turystyczny w okresie jesienno-zimowym powinien być zasilony dodatkowymi gadżetami. Warto zainwestować w odpowiednią czołówkę, która będzie mogła rozświetlić naszą drogę podczas przemierzania kolejnych kilometrów górskich szlaków. Warto zaopatrzyć się również w powerbank, który pozwoli nam naładować urządzenia elektroniczne. Te podczas mrozów są narażone na szybsze rozładowanie. Warto mieć ze sobą również ogrzewacze dłoni, czy stóp.

Dla osób szukających prawdziwych wyzwań niezbędne okaże się lawinowe ABC. To pozwoli na prowadzenie sprawnej akcji ratunkowej w przypadku zejścia lawiny. Eksplorowanie wyższych partii gór, będzie wymagało również posiadanie czekana i raków, które pozwolą na sprawne poruszanie się w trudnym terenie. Coraz popularniejsze stają się również plecaki lawinowe posiadające specjalne systemy poduszek powietrznych mające na celu utrzymanie nas na powierzchni w przypadku zejścia lawiny.

Zakup niezbędnego sprzętu i odzieży może okazać się trudny, szczególnie dla początkujących. Mnogość dostępnych opcji może nas po prostu przytłoczyć. Warto więc postawić na sklep turystyczny, którego wykwalifikowana obsługa rozwieje nasze wątpliwości i pozwoli na skompletowanie niezbędnego sprzętu. Doskonałym miejscem będą zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe posiadające ogromny wybór wysokojakościowej odzieży i akcesoriów.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

List do Mikołaja

Mikołajki za pasem, więc zapraszam na nasz film o Warmii i nie tylko w fomie Listu do Mikołaja 🙂 Mam nadzieję, że się Wam spodoba 🙂

 

 

04 grudzień 2022 10:49

Tatry Wysokie – co warto o nich wiedzieć?

Decydując się na wyjazd w góry, często wybieramy te najpopularniejsze – Tatry Wysokie – idealne miejsce dla miłośników natury i górskich wędrówek. Z uroków tych niezwykłych gór cieszą się zarówno Polacy, jak i Słowacy, bo szczyty o charakterze alpejskim rozciągają się przez dwa kraje. Czym cechują się Tatry Wysokie? Dowiedz się więcej o tym przyrodniczym i turystycznym obszarze!

09 listopad 2022 18:13

Głosuj na nas w Mistrzostwach Blogerów! Liczymy na Ciebie!

Mistrzostwa Blogerów weszły w decydujący etap - głosowanie! Przez kilka tygodni na naszym Facebooku, Instagramie i YouTubie publikowaliśmy materiały z pięknej Warmii i okolic. Teraz potrzebujemy Twojej pomocy i Twojego głosu!

01 grudzień 2022 11:23
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Pobierz naszą aplikację