Góry jesienią i zimą, co zabrać i jak się przygotować?

Podczas sezonu jesienno-zimowego nasz sprzęt i odzież muszą być sprawdzone i niezawodne. O ile wycieczki podczas pięknej letniej pogody pozwalają na poluzowanie naszych wymagań, o tyle wyjście w góry, nawet te niższe w okresie jesieni i zimy wiąże się z solidnymi przygotowaniami.

Wybrana odzież i sprzęt musi być dopasowana do panujących na szlaku warunków, musimy też zabezpieczyć się przed załamaniem pogody. Jesienią i zimą jesteśmy bowiem narażeni na wiele niesprzyjających scenariuszy. Opady, niska temperatura i szybciej zapadający zmrok mogą nie tylko spowodować dyskomfort, ale również być zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.

Co powinniśmy mieć ze sobą?

Bezwzględnie najważniejsza jest odpowiednio dobrana odzież. Pamiętajmy, że podczas aktywności w górach najlepszą opcją jest ubieranie się na tak zwaną cebulkę. Kluczowa dla naszego komfortu będzie bielizna. Ta będzie musiała zapewnić nam odpowiednią izolację od chłodu, pozwalając jednocześnie na sprawne odprowadzanie potu powstałego na skórze podczas wysiłku. Kolejną warstwą, będzie bluza. Jesienią i zimą doskonale sprawdzi się klasyczny polar, który łączy świetną termikę i cechy szybkoschnące.

Niezwykle istotną rolę podczas aktywności w górach pełni odzież wierzchnia. Kurtka puchowa to najczęstszy wybór jest ultralekka, świetnie izoluje od chłodu, a skompresowana nie zajmuje zbyt wiele miejsca w plecaku. Podczas jesienno-zimowych aktywności nie możemy rezygnować również z warstwy membranowej. Tylko ta zabezpieczy nas przed niebezpiecznym przemoczeniem, które w przypadku ekspozycji na wiatr może prowadzić do nagłego wychłodzenia naszego organizmu!

Co zapakować do plecaka?

Plecak turystyczny w okresie jesienno-zimowym powinien być zasilony dodatkowymi gadżetami. Warto zainwestować w odpowiednią czołówkę, która będzie mogła rozświetlić naszą drogę podczas przemierzania kolejnych kilometrów górskich szlaków. Warto zaopatrzyć się również w powerbank, który pozwoli nam naładować urządzenia elektroniczne. Te podczas mrozów są narażone na szybsze rozładowanie. Warto mieć ze sobą również ogrzewacze dłoni, czy stóp.

Dla osób szukających prawdziwych wyzwań niezbędne okaże się lawinowe ABC. To pozwoli na prowadzenie sprawnej akcji ratunkowej w przypadku zejścia lawiny. Eksplorowanie wyższych partii gór, będzie wymagało również posiadanie czekana i raków, które pozwolą na sprawne poruszanie się w trudnym terenie. Coraz popularniejsze stają się również plecaki lawinowe posiadające specjalne systemy poduszek powietrznych mające na celu utrzymanie nas na powierzchni w przypadku zejścia lawiny.

Zakup niezbędnego sprzętu i odzieży może okazać się trudny, szczególnie dla początkujących. Mnogość dostępnych opcji może nas po prostu przytłoczyć. Warto więc postawić na sklep turystyczny, którego wykwalifikowana obsługa rozwieje nasze wątpliwości i pozwoli na skompletowanie niezbędnego sprzętu. Doskonałym miejscem będą zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe posiadające ogromny wybór wysokojakościowej odzieży i akcesoriów.

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024