Co zabrać na wycieczkę w góry?

Co zabrać w góry?, autor Sportano
Co zabrać w góry?, autor Sportano
Komentarze 0
Tagi czynne cały rok dla rodziny przyroda góry podróże wycieczki wyprawy rodzinne wyprawy w góry
2022-05-18 12:46:00

Słoneczna pogoda, kwitnąca w każdym zakątku przyroda oraz wysokie temperatury zachęcają do wyprawy na górskie szlaki. Warto jednak pamiętać, że każda podróż zaczyna się od odpowiedniego przygotowania. Co zatem zabrać na wycieczkę, aby zapewnić sobie, a także najbliższym, pełen komfort i bezpieczeństwo?

Polska oferuje mnóstwo atrakcyjnych kierunków, w które co roku wybierają się miłośnicy wszelkich górskich wędrówek. Początkujący i podróżujący z całą rodziną mogą wybrać łatwe trasy, idealne na jednodniowe wyprawy. Doświadczeni turyści mają do dyspozycji trudniejsze szlaki, podczas których można urządzić biwak lub odpocząć w jednym z dobrze przygotowanych schronisk.

Do wyboru mamy przecież choćby urokliwe Bieszczady, gwarantujące niesamowite widoki Góry Stołowe, bogate w różnorodną faunę i florę Góry Świętokrzyskie, pełny zabytków Beskid Śląski czy zawsze atrakcyjne polskie Tatry. Wybór jest naprawdę spory.

Bez względu na kierunek zawsze należy zadbać o odpowiednie wyposażenie i sięgnąć po wszystkie niezbędne elementy ekwipunku. Odpowiedzialny turysta zdaje sobie bowiem sprawę, że góry są wymagające, a jednocześnie wdzięczne. Warto poświęcić chwilę na właściwe przygotowanie, a z pewnością zrekompensują to cudownymi krajobrazami i pięknymi wspomnieniami do końca życia.

Co zabrać w góry? autor Sportano
Co zabrać w góry? autor Sportano

Podstawa, czyli profesjonalne buty trekkingowe

Na początku należy wyraźnie zaznaczyć jedną kwestię. Wyjście na górski szlak w codziennych butach, nawet sportowych, jest zdecydowanie złym pomysłem. Co roku można usłyszeć historie ludzi, którzy w ten sposób postanowili przejść swoją trasę, co kończyło się wezwaniem pomocy, gdyż dalsza podróż stawała się niemożliwa. Nie warto dołączać do ich grona.

Buty trekkingowe spełniają kilka zadań. Przede wszystkim dzięki specjalnym podeszwom gwarantują przyczepność nawet na wyjątkowo nierównych i śliskich nawierzchniach. Najczęściej w ich budowie stosuje się technologię Vibram, czyli opatentowaną mieszankę gumową, która dba także o właściwą amortyzację. Jej obecność w danym modelu można rozpoznać po charakterystycznym żółtym logotypie. Wysokiej jakości buty trekkingowe wyposażone są także w membrany, które chronią stopy przed wilgocią i przemarznięciem. A systemy sznurowania dbają o komfort noszenia, bez wyraźnych punktów ucisku. Na rynku dostępne są buty trekkingowe niskie lub wysokie. Ich wybór powinien być uzależniony od temperatury powietrza w danym regionie, panujących warunków atmosferycznych i stopnia doświadczenia użytkownika.

Wyposażenie turysty powinno zawierać również przynajmniej dwie pary profesjonalnych skarpet trekkingowych. W odróżnieniu od tych bawełnianych, modele przeznaczone do górskich wędrówek wykonane są z wysokiej klasy materiałów syntetycznych lub wełny merino. Taki skład gwarantuje utrzymywanie prawidłowej temperatury stóp, skuteczne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, a także ochronę przed powstawaniem bakterii i brzydkich zapachów. Dzięki specjalnej konstrukcji skarpety turystyczne zapobiegają również odparzeniom i otarciom, nawet podczas intensywnych i długich wędrówek.

Co zabrać w góry? autor Sportano
Co zabrać w góry? autor Sportano

Odzież i plecaki turystyczne

Przed nami zapewne wiele ciepłych dni i nocy wypełnionych bezchmurnym niebem. Jednak w górach, zwłaszcza w wyższych partiach, zawsze należy być przygotowanym na zmienne warunki pogodowe. W każdej chwili może nadejść ulewa połączona z porywistym wiatrem. Nawet jeśli potrwa tylko chwilę, jest w stanie przemoczyć turystę do suchej nitki. A to prosta droga do przeziębienia, gdyż w trakcie wyprawy zazwyczaj nie ma miejsca, w którym można szybko się wysuszyć. Dlatego także latem nieodzownym elementem zaopatrzenia jest wysokiej jakości kurtka turystyczna lub kurtka przeciwdeszczowa. Warto sięgać przede wszystkim po profesjonalne modele wyposażone w membranę GORE-TEX, która zapewnia wysoki poziom wodoodporności przy zachowaniu niskiej wagi. Lekką kurtkę turystyczną lub przeciwdeszczową można schować do plecaka, zajmie w nim niewiele miejsca.

A skoro o nim mowa - nawet na krótkie wędrówki należy zabrać przynajmniej kilka podstawowych elementów. Warto wtedy sięgnąć po jeden z wysokiej klasy plecaków turystycznych, który będzie dużo lepszym wyborem, niż zwykły model lub worek. Na jednodniową wyprawę wystarczy plecak o pojemności 20 litrów, na dłuższe eskapady właściwy będzie ten o pojemności 30 litrów lub więcej. Plecaki turystyczne wyposażone są w specjalne systemy nośne, które odpowiednio rozkładają ciężar bagażu i tym samym odciążają kręgosłup. Liczne kieszenie umożliwiają przechowywanie cennych przedmiotów, jak portfel, karty płatnicze czy klucze oraz zapewnią łatwy dostęp do butelki z wodą, czy batonów energetycznych. Z kolei zastosowane w konstrukcji profesjonalnych plecaków turystycznych systemy wentylacji zagwarantują odpowiedni przepływ powietrza, dzięki czemu plecy użytkownika pozostaną suche przez całą podróż.

Co zabrać w góry? autor Sportano
Co zabrać w góry? autor Sportano

Niezbędne akcesoria w górskich wędrówkach

Odpowiednie buty i odzież turystyczna to oczywiście podstawa. Jednak w plecaku wędrowca powinny znaleźć się także niezbędne akcesoria. Pakowanie warto zacząć od apteczki zawierającej artykuły pierwszej pomocy, m.in. plastry, jednorazowe rękawiczki, opatrunek, nożyczki czy chusteczki antybakteryjne. Do skaleczenia czy zadrapania może dojść przecież w każdej chwili, wówczas należy zapobiec zakażeniu, szybko przemywając i opatrując ranę.

Warto również zadbać o swój wzrok. Choć turyści właśnie dla niego wybierają się na wakacje, to słońce w górach bywa naprawdę ostre. Może spowodować także oślepienie, które skończy się niebezpiecznym poślizgnięciem. Dobrym wyborem będą zatem wysokiej klasy okulary turystyczne, które zabezpieczą przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz refleksami.

W każdej podróży, nawet tej odbywającej się jedynie za dnia, przyda się wysokiej jakości latarka turystyczna. Warto sięgnąć po modele wykonane z mocnych materiałów, odpornych na wstrząsy i upadki. Ruchome soczewki pozwolą na szybką zmianę strumienia światła, umożliwiając skierowanie go punktowo lub na całą pobliską przestrzeń.

Dobrym pomysłem, zwłaszcza w przypadku podróży z dziećmi, będzie zakup kompasu. To świetny moment, aby w praktyce pokazać im, jak korzystać z tradycyjnych narzędzi turystycznych bez użycia elektroniki. To nauka, która z pewnością sprawi także mnóstwo radości i ekscytacji. Dzięki niej w przyszłości będą w stanie odnaleźć się w każdym miejscu.

Z tak skompletowanym wyposażeniem można ruszać na poszukiwanie kolejnych przygód!

Tekst powstał przy współpracy ze sklepem sportowym Sportano.pl.

Co zabrać w góry?, autor Sportano
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Trenażery rowerowe — dla kogo i czy warto kupić trenażer?

Sezon rowerowy ma wiele zalet, ale jedną znaczącą wadę — zbyt prędko się kończy. Niskie temperatury, szybko zapadający zmrok i częste opady deszczu bądź śniegu mogą sprawić, że trening na rowerze w sezonie zimowym staje się utrudniony, a czasami wręcz niemożliwy. Jednakże, jeśli nie chcesz rezygnować z utrzymania swojej formy i dążysz do kontynuowania treningów przez cały rok, rozważ zakup trenażera rowerowego.

23 wrzesień 2023 09:23

Top 5 - najpiękniejsze parki narodowe w Polsce 

Parki narodowe to nasze narodowe dobro przyrodnicze. Ostoja natury w tym coraz szybszym i coraz bardziej sztucznym świecie. To tutaj odpoczniesz od zgiełku miasta, naładujesz akumulatory dobrej energii i zachwycisz się bogactwem polskiej fauny i flory.

Czy wiesz, że obecnie w Polsce mamy 23 parki narodowe? Największym jest Biebrzański Park Narodowy na Podlasiu, zaś najmniejszym - Ojcowski Park Narodowy w Małopolsce. Najmłodszy z kolei jest Park Narodowy Ujście Warty w woj. lubuskim. 

Są województwa w Polsce, gdzie nie ma żadnych parków narodowych, jak śląskie czy łódzkie. W niektórych innych natomiast jest kilka parków. Rekordzistą jest województwo małopolskie, w granicach którego leżą aż 4 parki narodowe w całości, a kolejny wcina się nieznacznie na jego terytorium! 

Parki narodowe w Polsce - top 5

Odwiedziliśmy jak dotąd 20 parków narodowych w Polsce, a ostatnie 3 mamy zamiar poznać w najbliższym czasie. Muszę przyznać, że bardzo trudno było mi wybrać 5 najpiękniejszych z nich, bo niemal wszystkie wywarły na mnie bardzo dobre wrażenie. Te przedstawione poniżej to moje pewniaki, które gorąco Wam polecam. Możecie jechać w ciemno!

08 wrzesień 2023 14:31

Wiki Lubi Zabytki - zadbaj o przyszłe pokolenia i wygraj nagrody!

Lubicie zabytki? Jestem przekonana, że tak. A czy lubicie robić zdjęcia zabytkom?

Właśnie nadarzyła się ku temu wspaniała okazja, bo w dniach 01 - 30 września 2023 trwa Konkurs Wiki Lubi Zabytki!
To organizowany od 13 lat międzynarodowy konkurs fotograficzny, którego celem jest dokumentacja światowego dziedzictwa materialnego.

Czy leży Ci na sercu dobry stan zabytków? Czy uważasz, że ważna jest wiedza o nich i zachowanie ich dla przyszłych pokoleń? Jeśli tak, już dziś rusz na szlak, wykonaj fotografie i dodaj je w konkursie, zgodnie z regulaminem. Oczywiście zdjęcia nie muszą być wykonane w trakcie trwania konkursu.

04 wrzesień 2023 09:43
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Zobacz nasze filmy