Reinhold Messner o życiu

Reinhold Messner o życiu

Recenzje
2018-11-20

"Strach, którym dzielimy się z innymi, to połowa strachu, a wspólna odwaga to podwójna odwaga!"Każdy, kto choć trochę interesuje się górami wysokimi, zna nazwisko Reinhold Messner. To bez wątpienia najwybitniejszy wspinacz wszechczasów, pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum czyli wszystkich ośmiotysięczników świata. W 2014 roku ten niesamowity człowiek przekraczający granicę niemożliwego, skończył 70 lat i z tej okazji napisał książkę "Reinhold Messner o życiu", którą mam przyjemność recenzować.Dla Messnera góry od dzieciństwa były placem zabaw, na którym przetrwać pozwalały mu instynkt i emocjonalna pewność siebie. Od wczesnych lat bowiem nie lubił się podporządkowywać innym, a surowe wychowanie w górach Tyrolu Południowego ukształtowało umiejętności przetrwania w trudnych warunkach i silny charakter. To dzięki temu całe życie stawiał sobie niezwykle trudne cele i czerpał radość nie tyle z ich osiągnięcia, co osiągania. Bo najważniejsza jest droga, nie sam szczyt. I tak w 1986 roku zdobył zarówno Koronę Himalajów i Karakorum oraz Wielką Koronę Ziemi złożoną z najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach.

W swym niebezpiecznym i pełnym przygód życiu nie ustrzegł się przed momentami tragicznymi, jak śmierć brata Guntera podczas wspólnej wyprawy na Nanga Parbat w 1970 roku, feralna wyprawa na wybrzeżu Oceanu Arktycznego w 1995 roku, na której ze swym innym bratem - Hubertem walczył o życie czy w końcu pechowy upadek z muru zamku Juval, co zaowocowało otwartym złamaniem kości piętowej i zakończyło "karierę" jako ekstremalnego wspinacza. Nie złamało to jednak ducha Messnera i nie skreśliło dalszych pomysłów na życie, których trzeba było poszukać w głębi siebie. Tak powstało Messner Mountain Museum z kilkoma filiami w Tyrolu Południowym. Książka jednak to nie tylko wyzwania, ale i wyznania. Sporo tu pytań egzystencjalnych i prób odpowiedzi na nie. Polecam tę ciekawą lekturę.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118769 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020