Reinhold Messner o życiu

"Strach, którym dzielimy się z innymi, to połowa strachu, a wspólna odwaga to podwójna odwaga!" Każdy, kto choć trochę interesuje się górami wysokimi, zna nazwisko Reinhold Messner. To bez wątpienia najwybitniejszy wspinacz wszechczasów, pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum czyli wszystkich ośmiotysięczników świata. W 2014 roku ten niesamowity człowiek przekraczający granicę niemożliwego, skończył 70 lat i z tej okazji napisał książkę "Reinhold Messner o życiu",...

"Strach, którym dzielimy się z innymi, to połowa strachu, a wspólna odwaga to podwójna odwaga!"

Każdy, kto choć trochę interesuje się górami wysokimi, zna nazwisko Reinhold Messner. To bez wątpienia najwybitniejszy wspinacz wszechczasów, pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum czyli wszystkich ośmiotysięczników świata. W 2014 roku ten niesamowity człowiek przekraczający granicę niemożliwego, skończył 70 lat i z tej okazji napisał książkę "Reinhold Messner o życiu", którą mam przyjemność recenzować.

Dla Messnera góry od dzieciństwa były placem zabaw, na którym przetrwać pozwalały mu instynkt i emocjonalna pewność siebie. Od wczesnych lat bowiem nie lubił się podporządkowywać innym, a surowe wychowanie w górach Tyrolu Południowego ukształtowało umiejętności przetrwania w trudnych warunkach i silny charakter. To dzięki temu całe życie stawiał sobie niezwykle trudne cele i czerpał radość nie tyle z ich osiągnięcia, co osiągania. Bo najważniejsza jest droga, nie sam szczyt. I tak w 1986 roku zdobył zarówno Koronę Himalajów i Karakorum oraz Wielką Koronę Ziemi złożoną z najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach.

W swym niebezpiecznym i pełnym przygód życiu nie ustrzegł się przed momentami tragicznymi, jak śmierć brata Guntera podczas wspólnej wyprawy na Nanga Parbat w 1970 roku, feralna wyprawa na wybrzeżu Oceanu Arktycznego w 1995 roku, na której ze swym innym bratem - Hubertem walczył o życie czy w końcu pechowy upadek z muru zamku Juval, co zaowocowało otwartym złamaniem kości piętowej i zakończyło "karierę" jako ekstremalnego wspinacza. Nie złamało to jednak ducha Messnera i nie skreśliło dalszych pomysłów na życie, których trzeba było poszukać w głębi siebie. Tak powstało Messner Mountain Museum z kilkoma filiami w Tyrolu Południowym. Książka jednak to nie tylko wyzwania, ale i wyznania. Sporo tu pytań egzystencjalnych i prób odpowiedzi na nie. Polecam tę ciekawą lekturę.

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024