Bazylika w Pułtusku

Bazylika w Pułtusku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Kościół w Pułtusku to najciekawszy tutejszy zabytek, który do godności Bazyliki Mniejszej wyniósł w 1975 roku papież Paweł VI. Fundatorem świątyni w 1449 roku był biskup Paweł Giżycki, ale w ciągu wieków kolegiata kilkakrotnie była rozbudowywana.

Wystój Bazyliki

W Bazylice na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny przedstawiający Zwiastowanie NMP, wnętrze świątyni zdobi też dodatkowo 15 barokowych ołtarzy bocznych. W nawie głównej i prezbiterium znajdują się epitafia sławnych przedstawicieli rodu Załuskich, ufundowane przez biskupa Ludwika Załuskiego. Ciekawym elementem wystroju kolegiaty jest ambona w kształcie łodzi z około 1720 roku, z symbolicznym przedstawieniem czterech ewangelistów.



Sklepienie pułtuskie

W 1994 roku na sklepieniu bazyliki odkryto niezwykle cenne renesansowe polichromie, które przyczyniły się do rozsławienia tej świątyni. Powstało nawet hasło "sklepienie pułtuskie", które na stałe zadomowiło się w nazewnictwie historii sztuki. Przy kolegiacie stoi czerokondygnacyjna Dzwonnica wzniesiona w 1507 roku na planie kwadratu.

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny -  Bazylika Mniejsza
Rynek, ul. Konopnickiej, Pułtusk

Noclegi w Pułtusku

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

(4.1 głosów: 14)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 14)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024