Kościół w Golinie

Golina

(4.5 głosów: 12)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Golina to wieś w województwie wielkopolskim, leżąca nieco na południe od Jarocina, na zachód od Kalisza, przy trasie nr 15.

Golina słynie od wieków z białego haftu na płótnie, znanego jako snutka golińska, to ponoć najefektowniejszy haft ludowy w Polsce, zarejestrowany w Unii Europejskiej. Snutka z charakterystycznymi motywami ażurowymi do dzisiaj jest spotykana na obszarze Wielkopolski, szczególnie w okolicach Jarocina i Goliny właśnie.

Kościół w Golinie
Kościół w Golinie


Drewniany kościół w Golinie

We wsi znajduje się zabytkowy kościółek drewniany (ul. ks. Szczepana Toboły 1), uchodzący za jeden z najpiękniejszych kościołów drewnianych w Polsce! Pierwsza świątynia w Golinie wzmiankowana była już na początku XV wieku, a obecny kościółek pochodzi z II połowy XVII stulecia.

Kościół Św. Andrzeja Apostoła, bo o nim mowa, to bardzo ciekawa budowla konstrukcji zrębowej i szkieletowej, zbudowana z drewna, z wykorzystaniem tzw. muru pruskiego, pokryta gontowym dachem. Obecna barokowa forma świątyni pochodzi z lat 1726-43.

Kościół w Golinie
Kościół w Golinie

Drewniany kościół w Golinie znalazł się w plebiscycie na najpiękniejszy kościół drewniany w Wielkopolsce, wśród 100 innych kościółków.

Kościół Św. Andrzeja w Golinie to Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. W świątyni znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Pocieszenia namalowany na płótnie naklejonym na deskę.

Kościół w Golinie
Kościół w Golinie


 

Noclegi w Golinie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Golina - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Goliny

Turyści najczęściej odwiedzają: Drewniany kościół w Golinie, a potem i .

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Co warto zobaczyć w Golinie?

Poniżej jest lista najpopularniejszych atrakcji, wg oceny naszych użytkowników!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023