Golina. Atrakcje, które warto zwiedzić

Kościół w Golinie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Golina to wieś w województwie wielkopolskim, leżąca nieco na południe od Jarocina, na zachód od Kalisza, przy trasie nr 15.

Golina słynie od wieków z białego haftu na płótnie, znanego jako snutka golińska, to ponoć najefektowniejszy haft ludowy w Polsce, zarejestrowany w Unii Europejskiej. Snutka z charakterystycznymi motywami ażurowymi do dzisiaj jest spotykana na obszarze Wielkopolski, szczególnie w okolicach Jarocina i Goliny właśnie.

Kościół w Golinie
Kościół w Golinie

Drewniany kościół w Golinie

We wsi znajduje się zabytkowy kościółek drewniany (ul. ks. Szczepana Toboły 1), uchodzący za jeden z najpiękniejszych kościołów drewnianych w Polsce! Pierwsza świątynia w Golinie wzmiankowana była już na początku XV wieku, a obecny kościółek pochodzi z II połowy XVII stulecia.

Kościół Św. Andrzeja Apostoła, bo o nim mowa, to bardzo ciekawa budowla konstrukcji zrębowej i szkieletowej, zbudowana z drewna, z wykorzystaniem tzw. muru pruskiego, pokryta gontowym dachem. Obecna barokowa forma świątyni pochodzi z lat 1726-43.

Kościół w Golinie
Kościół w Golinie

Drewniany kościół w Golinie znalazł się w plebiscycie na najpiękniejszy kościół drewniany w Wielkopolsce, wśród 100 innych kościółków.

Kościół Św. Andrzeja w Golinie to Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. W świątyni znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Pocieszenia namalowany na płótnie naklejonym na deskę.

Kościół w Golinie
Kościół w Golinie

 

Noclegi w Golinie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.5 głosów: 12)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 12)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024