Kościół w Golinie

Golina

(4.5 głosów: 12)

Golina to wieś w województwie wielkopolskim, leżąca nieco na południe od Jarocina, na zachód od Kalisza, przy trasie nr 15.Golina słynie od wieków z białego haftu na płótnie, znanego jako snutka golińska, to ponoć najefektowniejszy haft ludowy w Polsce, zarejestrowany w Unii Europejskiej. Snutka z charakterystycznymi motywami ażurowymi do dzisiaj jest spotykana na obszarze Wielkopolski, szczególnie w okolicach Jarocina i Goliny właśnie.

Kościół w Golinie
Kościół w Golinie

Drewniany kościół w Golinie

We wsi znajduje się zabytkowy kościółek drewniany (ul. ks. Szczepana Toboły 1), uchodzący za jeden z najpiękniejszych kościołów drewnianych w Polsce! Pierwsza świątynia w Golinie wzmiankowana była już na początku XV wieku, a obecny kościółek pochodzi z II połowy XVII stulecia.Kościół Św. Andrzeja Apostoła, bo o nim mowa, to bardzo ciekawa budowla konstrukcji zrębowej i szkieletowej, zbudowana z drewna, z wykorzystaniem tzw. muru pruskiego, pokryta gontowym dachem. Obecna barokowa forma świątyni pochodzi z lat 1726-43.

Kościół w Golinie
Kościół w Golinie

Drewniany kościół w Golinie znalazł się w plebiscycie na najpiękniejszy kościół drewniany w Wielkopolsce, wśród 100 innych kościółków.Kościół Św. Andrzeja w Golinie to Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. W świątyni znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Pocieszenia namalowany na płótnie naklejonym na deskę.

 

Golina noclegi

Golina to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Golinie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°54'50N, 17°28'60E
07 luty 2017
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację