51°54'50" N, 17°28'60" E
Wielkopolskie
2017-02-07
2020-02-03 02:01

Opis Goliny

Golina to wieś w województwie wielkopolskim, leżąca nieco na południe od Jarocina, na zachód od Kalisza, przy trasie nr 15.Golina słynie od wieków z białego haftu na płótnie, znanego jako snutka golińska, to ponoć najefektowniejszy haft ludowy w Polsce, zarejestrowany w Unii Europejskiej. Snutka z charakterystycznymi motywami ażurowymi do dzisiaj jest spotykana na obszarze Wielkopolski, szczególnie w okolicach Jarocina i Goliny właśnie.

Kościół w Golinie
Kościół w Golinie

Drewniany kościół w Golinie

We wsi znajduje się zabytkowy kościółek drewniany (ul. ks. Szczepana Toboły 1), uchodzący za jeden z najpiękniejszych kościołów drewnianych w Polsce! Pierwsza świątynia w Golinie wzmiankowana była już na początku XV wieku, a obecny kościółek pochodzi z II połowy XVII stulecia.

Kościół Św. Andrzeja Apostoła, bo o nim mowa, to bardzo ciekawa budowla konstrukcji zrębowej i szkieletowej, zbudowana z drewna, z wykorzystaniem tzw. muru pruskiego, pokryta gontowym dachem. Obecna barokowa forma świątyni pochodzi z lat 1726-43.

Kościół w Golinie
Kościół w Golinie


Drewniany kościół w Golinie znalazł się w plebiscycie na najpiękniejszy kościół drewniany w Wielkopolsce, wśród 100 innych kościółków.

Kościół Św. Andrzeja w Golinie to Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. W świątyni znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Pocieszenia namalowany na płótnie naklejonym na deskę.

Kościół w Golinie
Kościół w Golinie


 

Golina noclegi

Golina to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Golinie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021