Mapa Ojcowski Park Narodowy
Znacznik

Ojcowski Park Narodowy

Skały Koronne, Anna Piernikarczyk
Skały Koronne, Anna Piernikarczyk
Wzgórze Okopy, Anna Piernikarczyk
Wzgórze Okopy, Anna Piernikarczyk
Ojców, Anna Piernikarczyk
Ojców, Anna Piernikarczyk
Zamek Pieskowa Skała, Anna Piernikarczyk
Zamek Pieskowa Skała, Anna Piernikarczyk
Ojcowski Park Narodowy, Anna Piernikarczyk
Ojcowski Park Narodowy, Anna Piernikarczyk
Maczuga Herkulesa Ojcowski Park Narodowy, Anna Piernikarczyk
Maczuga Herkulesa Ojcowski Park Narodowy, Anna Piernikarczyk
Ojcowski Park Narodowy, Anna Piernikarczyk
Ojcowski Park Narodowy, Anna Piernikarczyk
Kaplica na Wodzie, Anna Piernikarczyk
Kaplica na Wodzie, Anna Piernikarczyk
Ojcowski Park Narodowy, Anna Piernikarczyk
Ojcowski Park Narodowy, Anna Piernikarczyk
+ dodaj zdjęcie

Białe sterczące skały wapienne o niesamowitych kształtach, soczysta zieleń pięknie kontrastująca z jasnymi ostańcami, malowniczo wijący się Prądnik wśród polnych kwiatów, bryczki z koniami i roześmiani turyści, a ponad głowami zabytkowe pensjonaty... tak w kilku słowach opisać można Ojcowski Park Narodowy.

OPN położony jest w Polsce południowej, w województwie małopolskim, kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa. Jest to najmniejszy park narodowy w Polsce, choć ilością atrakcji nie ustępuje innym. Powstał w styczniu 1956 roku z inicjatywy profesora W. Szafera.

Ojcowski Park rodzinny

Ojcowski Park Narodowy to wymarzony cel weekendowych spacerów zarówno we dwoje, jak i całą rodziną. Samochodem można dojechać jedynie do zamku w Ojcowie (parking płatny, za to wstęp na teren Parku bezpłatny), a stamtąd już pieszo, rowerem, bądź bryczką, które czekają u wylotu doliny na chętnych turystów.

Spacer po dolinie przysparza wielu wrażeń estetycznych ze względu na wyjątkową urodę tego miejsca, które, choć nieraz pełne turystów, emanuje spokojem. Jest to też jedno z niewielu miejsc na Jurze, które spokojnie można zwiedzać z malutkimi dziećmi, gdyż przez całą dolinę prowadzi droga asfaltowa i wózek nie stanowi żadnego problemu.

Ostańce w Ojcowskim Parku Narodowym

Park obejmuje malowniczą, przepiękną Dolinę Prądnika, w której bardzo licznie nagromadziły się majestatyczne ostańce skalne o charakterystycznych kształtach i nazwach. Dlaczego ostańce? Ano dlatego, że zbudowane są z odporniejszego materiału i ostały się mimo erozji wiatru i wody. A ten odporny materiał to wapienie jurajskie, które w dużej mierze oparły się zjawiskom krasowym. Najsłynniejsze ostańce w Ojcowskim PN to Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy, Brama Krakowska czy Rękawica.

Jaskinie w OPN-ie

Na obszarze Parku występuje największe na Jurze skupisko jaskiń i grot, m.in. udostępnione dla turystów w okresie od kwietnia do października Grota Łokietka (12/ 419-08-01) i Jaskinia Ciemna (12/ 380-10-11). Wszystkie jaskinie stanowią dogodne siedlisko dla nietoperzy - małych niesamowitych latających ssaków poruszających się za pomocą echolokacji. Ponadto Ojcowski Park Narodowy stanowi siedlisko bardzo ciekawych gatunków flory i fauny, jak chociażby brzozy ojcowskiej czy chrząszczy biegaczy.

Szlaki turystyczne w Ojcowskim Parku Narodowym

Przez Ojcowski Park Narodowy przebiega kilka znakowanych szlaków turystycznych, m.in:

- Czerwony Szlak Orlich Gniazd, który na obszarze OPN-u ma długość 12,5 km. Wchodzi na teren Parku w Prądniku Korzkiewskim i biegnie dnem Doliny Prądnika, a od Bramy Krakowskiej do Grodziska podąża wspólnie ze szlakiem niebieskim.

Ciekawe obiekty na czerwonym szlaku w OPN: chata pustelnika w skałce Sukiennice, Źródło Miłości, Źródło Św. Jana, willa "Pod Koroną" i sąsiednia skałka Igła Deotymy, okazy brzozy ojcowskiej, ruiny zamku w Ojcowie, kaplica "Na Wodzie", kościół i pustelnia bł. Salomei na skale Długiej w Grodzisku, Maczuga Herkulesa oraz zamek w Pieskowej Skale. Pomiędzy Ojcowem a Pieskową Skałą stoi kilka młynów z końca XIX wieku.

- Zielony szlak: Dolina Sąspowska - Złota Góra - Park Zamkowy - willa "Pod Koroną" - Jaskinia Ciemna - Góra Okopy - Dolina Prądnika - Brama Krakowska - Park Zamkowy, 6 km.

Atrakcyjny pod względem widokowym szlak prowadzi przez Park Zamkowy obok dawnych hoteli "Pod Łokietkiem" (Ekspozycja) i "Pod Kazimierzem", a dalej najpierw drogą do kasy Jaskini Ciemnej, a następnie ostro w górę do samej Jaskini. Ponad Jaskinią szlak prowadzi szczytami Góry Koronnej, przez skałę Wapiennik na Wzgórze Okopy ze śladami wałów ziemnych. Dalej szlak zielony ponownie schodzi do dna Doliny Prądnika i wraca do Ojcowa.

- Czarny szlak: Złota Góra (parking) - Park Zamkowy - Chełmowa Góra - Jaskinia Łokietka, około 3 km.

Szlak prowadzi najkrótszą drogą do najczęściej odwiedzanego obiektu w Ojcowskim Parku Narodowym - Groty Łokietka. Odległość od Parku Zamkowego to 2,6 km (45 minut).

Obok pstrągarni warto wspiąć się na skałkę Jonaszówka, z której roztacza się widok na wieś Ojców i ruiny zamku. Następnie szlak prowadzi obok domu "Pod Berłem", przez Ostry Kamień na Górę Chełmową z Jaskinią Łokietka. Wracać można szlakiem niebieskim do Bramy Krakowskiej, a dalej do centrum Ojcowa.

Zabytki w Ojcowskim Parku Narodowym

Na terenie objętym ochroną znalazły się także cenne zabytki architektury:

- Zamek Pieskowa Skała, (12/ 389-60-04) - wspaniale zachowana budowla renesansowa, rodowe gniazdo Szafrańców, powstałe co najmniej w XIV wieku. Zamek udostępniony jest dla turystów przez cały rok (Oddział Muzeum na Wawelu).
www.pieskowaskala.pl

- Ruiny zamku w Ojcowie (12/ 389-20-05) - zamek powstał w XIV wieku za sprawą Kazimierza Wielkiego jako ważny element fortyfikacyjny chroniący Krakowa. Prawdopodobnie już wcześniej istniał tutaj gród drewniano-ziemny. Król Kazimierz Wielki nazwał zamek Ociec u Skały na pamiątkę tułaczki swego ojca - Władysława Łokietka, a nazwa ta przetrwała do dziś w formie Ojców. Z dawnego zamku zachowały się obecnie jedynie resztki murów obronnych i części mieszkalnej, wieża i brama wjazdowa. Można stąd obejrzeć panoramę całej Doliny Prądnika.

- Ekspozycja Przyrodnicza im. Prof. Szafera OPN (12/ 389-20-05 w. 200) - Muzeum OPN-u mieści się w zabytkowym "Hotelu Pod Łokietkiem" - dawnym budynku pouzdrowiskowym z 1860 roku. Ekspozycja jest nowoczesna i ciekawa, a sama siedziba pięknie odremontowana.

- Kaplica "Na Wodzie" - ten niezwykle interesujący zabytek znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych. Kaplica św. Józefa Robotnika stoi na betonowych podporach ponad potokiem. Co ciekawe, stało się tak ponoć dlatego, że w opozycji do zarządzenia cara Mikołaja II zabraniającego budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, kaplicę postawiono "na wodzie".

- Kościół i pustelnia bł. Salomei w Grodzisku - ciekawe historycznie wzgórze ponad drogą z Ojcowa do Zamku Pieskowa Skała, z dawną pustelnią błogosławionej Salomei

Ojcowski Park Narodowy
Ojców 9, Sułoszowa
tel. 12/ 389-20-05
opnar@pro.onet.pl
www.ojcowskiparknarodowy.pl

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Szlaki turystyczne
Mapa Szlak Orlich Gniazd na Jurze
Znacznik
0.8 km
Czerwony Szlak Orlich Gniazd o długości 163 km to niezwykle popularny, główny szlak turystyczny na Jurze, przebiegający z
Jaskinie i podziemia
Mapa Grota Łokietka w Ojcowie
Znacznik
0.9 km
Grota Łokietka w Ojcowie zwana inaczej Jaskinią Królewską czy Jaskinią Czajowską to najpopularniejsza jaskinia w Polsce, udostępniona dla turystów
Skałki
Mapa Maczuga Herkulesa
Znacznik
5.2 km
Maczuga Herkulesa to najpopularniejszy ostaniec w Ojcowskim Parku Narodowym, a prawdopodobnie i w całej Polsce
Pokaż więcej propozycji
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Zwiedziłem i oceniam na:
(4.6)
głosów: 51
A odwiedziłeś w pobliżu również?
Film o Ojcowskim Parku Narodowym
Ojcowski Park Narodowy to jedno z najładniejszych miejsc w całej Polsce. Z tego filmu dowiesz się jakie atrakcje są w nim ukryte.

Powiązane miejsca

Infografiki
Infografika Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy na mapie - Mapa Ojcowa

Ojcowski Park Narodowy
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2014-01-30 14:38:54

Noclegi w Ojcowie

Miniatura
Gospodarstwo agroturystyczne- Ferma strusi Ceny od: 30.00
Tel: 32 67 75 752 , 604 366 886

Komentarze

Gość
Wysłano: 2008-02-06 21:28:15
nie mogą być większe obaski
Wysłano: 2013-04-25 17:18:38

Na wycieczce szkolnej tam byłam i bardzo mi się podobało, na szczególną uwagę zasługuje zamek w Pieskowej Skale

Toskania - jeszcze tam wrócę ;-)

Wysłano: 2013-05-13 10:59:58

byłam tam kilka dni temu, rewelacja krótko mówiąc

Wysłano: 2013-05-19 10:28:20

Piękne miejsce byłam tam i mi się bardzo podobało . Pozdrawiam :)

 

Wiktoria Stamek
Wysłano: 2013-06-09 18:48:57

ze jest naprade sliczne i mozna tam dużo pozwiedzac np. jaskinie łokietka piękne miejsce :D

Marian <3
Wysłano: 2013-06-10 17:59:52

:D

Wysłano: 2013-11-06 12:24:21

jest piękne

Pawel
Wysłano: 2013-12-01 12:22:44

piękne miejsce, piękne widoki - choć nie zwiedziliśmy wszystkiego ... penie jeszcze kiedys tu wrócimy z większym zapasem czasu :)

 

Ostatnio edytowany: 2013-12-02 07:48

Wysłano: 2014-03-25 23:06:27

Ostatnio zwiedzałam Ojców zimą w zeszłym roku. Też mogę polecić :)

 

Wysłano: 2014-03-26 08:10:34

O każdej porze roku jest piękny :) Niezmiennie i atrakcji wystarczy co najmniej na kilka wycieczek:)

FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci, fotografią produktową i z podróży
krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o rodzinnych parkach rozrywki


Dodaj odpowiedź


Patronat:
Szlak Małopolski
TT Warsaw
Targi turystyczne Lato 2013
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Zwiedzaj Świat
Hotele Zakopane
Noclegi w e-Nocleg.pl

więcej
Stwórz Twój przewodnik PDF
Opcje
Dodaj
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook