Łęczna

Synagoga w Łęcznej

(4.7 głosów: 3)

Duża Synagoga w Łęcznej to jedna z ładniejszych bożnic na Lubelszczyźnie, a zarazem jedną z najstarszych. Pochodzi z połowy XVII wieku, a 200 lat później strawił ją pożar, jednak szybko została odbudowana, wraz z nowym babińcem.Kres synagogi jak większości żydowskich świątyń mógł przyjść podczas II wojny światowej, kiedy Niemcy ją zdewastowali. Stała później kilka lat opuszczona i chyląca się ku upadkowi i nawet zapadła decyzja o jej rozbiórce, jednak ostatecznie do tego nie doszło i w latach 50. XX wieku rozpoczęto jej długi remont.

Łęczna
Łęczna

W ładnie odrestaurowanej synagodze w latach 60. XX stulecia utworzono Muzeum Regionalne, judaistyczne, które przez wiele lat cieszyło turystów. Nie tylko można było zobaczyć ciekawe pamiątki związane z kulturą żydowską, ale też podziwiać wnętrza bożnicy. W 2014 roku jednak zlikwidowano Muzeum, bowiem synagoga przeszła w ręce żydowskiej gminy wyznaniowej. Teraz obiekt jest zamknięty i opuszczony.Obok synagogi znajduje się maleńkie lapidarium, w którym zebrano macewy z kirkutu, a nieco na zachód stoi też niewielki budynek z początku XIX wieku, tzw. Mała Synagoga, obecnie biblioteka.

Łęczna Synagoga Duża
Łęczna Synagoga Duża

Duża Synagoga
ul. Bożnicza 19, ŁęcznaŁęczna

Łęczna noclegi

Łęczna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Łęczna
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
synagogi
51°18'25N, 22°52'59E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021