Duża Synagoga w Łęcznej to jedna z ładniejszych bożnic na Lubelszczyźnie, a zarazem jedną z najstarszych. Pochodzi z połowy XVII wieku, a 200 lat później strawił ją pożar, jednak szybko została odbudowana, wraz z nowym babińcem.Kres synagogi jak większości żydowskich świątyń mógł przyjść podczas II wojny światowej, kiedy Niemcy ją zdewastowali. Stała później kilka lat opuszczona i chyląca się ku upadkowi i nawet zapadła decyzja o jej rozbiórce, jednak ostatecznie do tego nie doszło i w latach 50. XX wieku rozpoczęto jej długi remont.

Łęczna
Łęczna

W ładnie odrestaurowanej synagodze w latach 60. XX stulecia utworzono Muzeum Regionalne, judaistyczne, które przez wiele lat cieszyło turystów. Nie tylko można było zobaczyć ciekawe pamiątki związane z kulturą żydowską, ale też podziwiać wnętrza bożnicy. W 2014 roku jednak zlikwidowano Muzeum, bowiem synagoga przeszła w ręce żydowskiej gminy wyznaniowej. Teraz obiekt jest zamknięty i opuszczony.

Obok synagogi znajduje się maleńkie lapidarium, w którym zebrano macewy z kirkutu, a nieco na zachód stoi też niewielki budynek z początku XIX wieku, tzw. Mała Synagoga, obecnie biblioteka.

Łęczna Synagoga Duża
Łęczna Synagoga Duża


Duża Synagoga
ul. Bożnicza 19, Łęczna

Łęczna

Łęczna noclegi

Łęczna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021