Synagoga w Łęcznej

Łęczna
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Duża Synagoga w Łęcznej to jedna z ładniejszych bożnic na Lubelszczyźnie, a zarazem jedną z najstarszych. Pochodzi z połowy XVII wieku, a 200 lat później strawił ją pożar, jednak szybko została odbudowana, wraz z nowym babińcem.

Kres synagogi jak większości żydowskich świątyń mógł przyjść podczas II wojny światowej, kiedy Niemcy ją zdewastowali. Stała później kilka lat opuszczona i chyląca się ku upadkowi i nawet zapadła decyzja o jej rozbiórce, jednak ostatecznie do tego nie doszło i w latach 50. XX wieku rozpoczęto jej długi remont.

Łęczna
Łęczna


W ładnie odrestaurowanej synagodze w latach 60. XX stulecia utworzono Muzeum Regionalne, judaistyczne, które przez wiele lat cieszyło turystów. Nie tylko można było zobaczyć ciekawe pamiątki związane z kulturą żydowską, ale też podziwiać wnętrza bożnicy. W 2014 roku jednak zlikwidowano Muzeum, bowiem synagoga przeszła w ręce żydowskiej gminy wyznaniowej. Teraz obiekt jest zamknięty i opuszczony.

Obok synagogi znajduje się maleńkie lapidarium, w którym zebrano macewy z kirkutu, a nieco na zachód stoi też niewielki budynek z początku XIX wieku, tzw. Mała Synagoga, obecnie biblioteka.

Łęczna Synagoga Duża
Łęczna Synagoga Duża

Duża Synagoga
ul. Bożnicza 19, Łęczna

Noclegi w Łęcznej

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Łęczna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 3)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024