Łęczna

Synagoga w Łęcznej

(4.7 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Duża Synagoga w Łęcznej to jedna z ładniejszych bożnic na Lubelszczyźnie, a zarazem jedną z najstarszych. Pochodzi z połowy XVII wieku, a 200 lat później strawił ją pożar, jednak szybko została odbudowana, wraz z nowym babińcem.

Kres synagogi jak większości żydowskich świątyń mógł przyjść podczas II wojny światowej, kiedy Niemcy ją zdewastowali. Stała później kilka lat opuszczona i chyląca się ku upadkowi i nawet zapadła decyzja o jej rozbiórce, jednak ostatecznie do tego nie doszło i w latach 50. XX wieku rozpoczęto jej długi remont.

Łęczna
Łęczna


W ładnie odrestaurowanej synagodze w latach 60. XX stulecia utworzono Muzeum Regionalne, judaistyczne, które przez wiele lat cieszyło turystów. Nie tylko można było zobaczyć ciekawe pamiątki związane z kulturą żydowską, ale też podziwiać wnętrza bożnicy. W 2014 roku jednak zlikwidowano Muzeum, bowiem synagoga przeszła w ręce żydowskiej gminy wyznaniowej. Teraz obiekt jest zamknięty i opuszczony.

Obok synagogi znajduje się maleńkie lapidarium, w którym zebrano macewy z kirkutu, a nieco na zachód stoi też niewielki budynek z początku XIX wieku, tzw. Mała Synagoga, obecnie biblioteka.

Łęczna Synagoga Duża
Łęczna Synagoga Duża

Duża Synagoga
ul. Bożnicza 19, Łęczna

Łęczna noclegi

Łęczna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Łęczna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023