Kraków - atrakcje turystyczne

Kraków, zwany często grodem Kraka to magiczna stolica Małopolski, historyczna stolica Polski. Leży na południu państwa, na skrzyżowaniu ważnych szlaków kolejowych i samochodowych. Nie sposób więc tu nie dotrzeć z żadnego zakątka kraju, a nawet zza granicy dzięki Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu w Balicach.

Kosmopolityczny Kraków

Niepowtarzalna atmosfera Krakowa przyciąga jak magnes, szczególnie wyczuwa się to na kosmopolitycznym, krakowskim Rynku, ale i zaułki znacznie rzadzej odwiedzane, a może właśnie szczególnie one decydują o niepowtarzalności tego miejsca. Dlatego każdy turysta wraca tu niezliczoną ilość razy, a za każdym razem odkrywa coś nowego, coś pięknego. Kraków to przede wszystkim miasto młodych ludzi i to właśnie oni tworzą tutaj ten niecodzienny klimat, ponadto jest to centrum kultury i rozrywki.

Wielowiekowa historia

Ale chociaż młody duch wznosi się nad Krakowem, historia i wielowiekowa przeszłość przenika do głębi niemal w każdym miejscu w tym mieście będącym jednym z najstarszych ośrodków w Polsce. To tutaj chadzali królowie, tutaj kwitła kultura i wzrastali artyści.

Aby się o tym przekonać, wystarczy przejść najbardziej znaną, a przy tym najpiękniejszą trasą w Krakowie - Drogą Królewską, biegnącą od Barbakanu poprzez Rynek, na Wawel, który stanowi nie perełkę, a diament wśród polskich zabytków historii. Wracając warto przejść się ulicą Kanoniczną - to wspaniały, uroczy zakamarek Krakowa, jakich zresztą tu nie brakuje. W 1978 roku Stare Miasto Krakowa wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Żydowski Kazimierz

Będąc w Krakowie nie można też pominąć Kazimierza - historycznej dzielnicy żydowskiej, która znana jest na całym świecie. Dobrze zachowane synagogi (m.in Synagoga Stara i Synagoga Tempel) oraz Muzeum przenoszą turystów w świat judaizmu. To sceneria wielu filmów.

Kraków najbardziej znany jest latem, w pełnym słońcu, wśród innych rozentuzjazmowanych przybyszów, ale dla mieszkańców miasto nabiera prawdziwego uroku zimą, gdy jest tu cicho, spokojnie, a brud ulicy skrywa się pod kołderką białego puchu. Pięknie jest też nocą, gdy wspaniała iluminacja dodaje smaczku każdej niemal budowli i uliczkom.

Zabytki w Krakowie

- Zamek Królewski na Wawelu - Wawel to kawał polskiej historii, siedziba władców polskich, a także ich nekropolia, symbol polskiej kultury i tradycji. Tu od wieków mają miejsce ważne wydarzenia dla Polaków, najważniejszymi obiektami na tym wzgórzu są Zamek oraz Katedra Św. Wacława i Stanisława (pierwszy kościół romański w tym miejscu stanął już w XI wieku, wtedy też powstał pałac Kazimierza Odnowiciela, a Wawel stał się główną stolicą państwa).

- Rynek w Krakowie - jeden z największych i najpiękniejszych Rynków w Europie, z Sukiennicami w miejscu centralnym, Kościołem Mariackim i zabytkowymi kamienicami, został wytyczony w XIII wieku i od tego czasu pozostaje centralnym punktem miasta, bijącym sercem Krakowa.

- Podziemia Rynku, Rynek 1 - pod Rynkiem Głównym w Krakowie ciągnie się podziemna trasa turystyczna, która pozwala poznać niezwykle ciekawy średniowieczny Kraków, przy udziale najnowszej technologii.

- Kościół Mariacki w Krakowie, Rynek - kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pierwszy romański kościół w tym miejscu powstał na początku XIII wieku, obecna świątynia swe początki bierze w XIV wieku, zdobią je 2 wysokie wieże, ta wyższa była wieki temu strażnicą, od tamtej pory co godzinę wybija na niej hejnał. Kościół słynie z zabytkowego ołtarza Wita Stwosza.

- Ulica Grodzka - jedna z ważniejszych ulic w Krakowie, część Traktu Królewskiego, prowadząca z Rynku na Wawel, przy niej stoją dwie wspaniałe budowle sakralne - Kościół Św. Andrzeja oraz Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła

- Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek 35 - Muzeum powstało w 1899 roku i jest jednym z najstarszych w Polsce, obecnie działa w 14 obiektach zabytkowych, m.in. w Wieży Ratuszowej, Barbakanie, Fabryce Schindlera czy Synagodze Starej. Najnowszy Oddział to Podziemia Rynku, udostępniony turystom od 2010 roku

Atrakcje w Krakowie

- Smocza Jama, Wawel - krasowa jaskinia jurajska, w której wg legendy mieszkał Smok Wawelski, udostępniona dla turystów

- Ogród Doświadczeń, Aleja Pokoju 68 - ciekawy park rozrywki z urządzeniami pokazującymi prawidła fizyki, świetna atrakcja nie tylko dla dzieci

- Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Św. Wawrzyńca 15 - muzeum powstałe na terenie pierwszej zajezdni tramwajowej w Krakowie, zobaczyć tu można m.in. właśnie tramwaje, a ponadto wystawę starych polskich samochodów, historii drukarstwa czy świetną multimedialną wystawę o szerokim zastosowaniu koła

- Platforma widokowa tzw. Balon, Bulwar Wołyński - loty balonem pozwalające spojrzeć na Kraków i szeroką okolicę z innej perpektywy

- Tramwaj Papieski - linia nr 8, Jan Paweł II był blisko związany z Krakowem i turyści bardzo lubią odwiedzać miejsca mu drogie, papieski tramwaj łączy punkty, które odwiedzał papież w centrum miasta z Sanktuarium Miłosierdza Bożego w Łagiewnikach, kursuje codziennie co 10 minut (w weekendy co 20-30 minut)

- Okno Papieskie, ul. Franciszkańska - słynne już okno w Pałacu Biskupim w Krakowie, gdzie zawsze pojawiał się Święty Papież Jan Paweł II na nieformalnych rozmowach z młodzieżą podczas swych pielgrzymek do Polski, obecnie w oknie tym widnieje wizerunek Papieża Polaka

- Rejsy po Wiśle - po Wiśle kursje kilka statków oferujących rejsy w różne ciekawe miejsca Krakowa, np. do Tyńca

- Smok Wawelski - pomnik Smoka stoi na bulwarach nadwiślańskich, pod Wzgórzem Wawelskim, smok zieje ogniem i nawiązuje do dawnej legendy o potworze zamieszkującym pobliską Smoczą Jamę.

- Kopce w Krakowie - w mieście są aż 4 kopce usypane bohaterom narodowym - Kopiec Kościuszki, Kopiec Wandy, Kopiec Krakusa oraz najmłodszy Kopiec Józefa Piłsudkiego

- Park Wodny w Krakowie, ul. Dobrego Pasterza 126

Oficjalna strona Krakowa

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Kraków to również miasto Jana Pawła II. Pracował on tu wiele lat jako ksiądz, a potem biskupi archidiecezji krakowskiej. Najsłynniejszy adres w Krakowie to Franciszkańska 3, gdzie Karol Wojtyła mieszkał jako biskup i skąd prowadził słynne rozmowy z młodzieżą podczas pielgrzymek do Polski już jako papież. 

Na Rynku Starego miasta w Krakowie oraz pobliskich uliczkach - Floriańskiej, Sławkowskiej, Grodzkiej czy Łobzowskiej warto uważnie patrzyć nie tylko na zabytki lecz pod nogi. Pojawiły się tu bowiem żeliwne płyty chodnikowe z herbem królewskiego miasta. Fajne i pomysłowe!

Ciekawostkę przesłał(a) mokunka

W Krakowie Jagiełło przyjął chrzest i przeszedł na religię katolicką

Ciekawostkę przesłał(a) Stankiewicz Sylwia

Dowodem ofiarności Polaków z kraju i zagranicy są umieszczone na Wawelskim murze cegiełki z wygrawerowanymi nazwiskami i nazwami ofiarodawców.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

Do tradycji przeszło już, aby odwiedzający Katedrę Wawelską turyści dotknęli serca Dzwonu Zygmunta i pomyśleli życzenie. Podobno życzenie się spełnia!

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

Wawel to miejsce koronacji wszystkich królów polskich, począwszy od Władysława Łokietka, a skończywszy na Auguście III Sasie. Tylko Stanisław Leszczyński i Stanisław August Poniatowski byli koronowani w Warszawie.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

Jednym z symboli Krakowa jest zwieńczona koroną litera K, pochodząca z obitych blachą drzwi katedry w Krakowie, ufundowanych przez króla Kazimierza Wielkiego.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

Kościół Mariacki w Krakowie- przy wejściu do bazyliki, od strony placu Mariackiego, zachowały się kuny – metalowe obręcze w które zakuwano skazańców wystawiając ich na widok publiczny.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W Synagodze Tempel na krakowskim Kazimierzu zachowały się jedyne w Polsce witraże synagogalne.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

Bolesław Prus opisując swoją wizytę w cudnym Krakowie napisał te słowa: "Byłbym spał dobrze, ale jakiś wariat grał na trąbce co godzinę". Tak oto hejnał nie przypadł mu do gustu :)

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W Sukiennicach do dzisiaj wisi nóż związany z kainową zbrodnią budowniczego kościoła mariackiego. Jak głosi legenda budowniczy niższej wieży zabił z zawiści właśnie tym nożem swego brata, który jako zdolniejszy wybudowal wyższą wieżę. Później sam popełnił samobójstwo.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Zamki i twierdze
0.8 km
Wawel malowniczo położony w zakolu rzeki Wisły w Krakowie to najcenniejszy w Polsce pomnik narodowej historii i kultury
Jaskinie i podziemia
15.6 km
Jaskinia Wierzchowska Górna znajduje się w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze Parku Krajobrazowego "
Szlaki turystyczne
0.0 km
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco powstała w 1978 roku i od tamtej pory systematycznie się poszerza. Jej głównym celem jest ochrona najcenniejszych zabytków i regionów świata, ważnych z punktu widzenia historycznego, kulturowego lub przyrodniczego
Obiekty sakralne i cmentarze
0.1 km
Słynny Kościół Mariacki w Krakowie to jeden z najważniejszych symboli Krakowa. Stojąca przy
Muzea i skanseny
12.2 km
Słynna w całej Polsce i poza granicami kraju Kopalnia Soli w Wieliczce położona jest około 10 km od centrum
Zamki i twierdze
0.8 km
Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie to historyczna siedziba polskich władców, od XI wieku po XVII stulecie, kiedy to Zygmunt August III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Krakowie

Miniatura Kraków
Qubus Hotel KrakówCeny od: 240.00
Tel: +48 12 374 51 00
Miniatura Wieliczka
Galicja ***Ceny od: 130.00
Tel: 12 291 4040

Mapa Krakowa

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Kraków
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2016-02-20 14:01:16

Komentarze

joki
Wysłano: 2008-05-16 22:47:40
Kraków jest najpiękniejszym miastem jakie widziałam. Kocham to magiczne miasto i bardzo tęsknię za nim i jego niesamowitą atmosferą.Niestety, w tym roku nie będzie mi dane cieszyć się jego urokami.
Wysłano: 2008-08-13 15:59:56
Byłam w Krakowie raz rok temu...spędziłam tam 10 dni i zakochałam sie w tym mieście:) cudowna atmosfera i cały czas sie co dzieje w tym mieście..nie można sie tam nudzić.
Wysłano: 2008-08-13 18:21:38
kraków lubię, ale strasznie mnie denerwuje Rynek cały w wielkich reklamach !! Czy tam ktoś dba o wizerunek miasta??
Wysłano: 2008-08-18 23:29:43
Fakt widać w rynku reklamy jak wszędzie w każdym innym mieście w Polsce. Jednak widać też wiele zmian pozytywnych, gdzie remontowane są sypiące się do tej pory budynki zabytkowe i mieszkalne - to też wpływa na pozytywny wizerunek Krakowa.
Wysłano: 2011-12-12 12:43:53

Mieszkałem w Krakowie 5 lat podczas studiów na AGH. Fantastyczne miasto, ale ja lubiłem zawsze odkrywać rzeczy mniej spektakularne. Polecam klasztor Kamedułów niedaleko Balic. To klasztor o najsurowszym rygorze, mogą go zwiedzać tylko mężczyźni, a kobiety tylko kilka razy w roku.

Wysłano: 2011-12-12 12:47:14

Niemniej jednak warto zwiedzić "rynek główny od spodu". Niestety wciąż jest tam niesamowite oblężenie, dlatego trzeba się zapisać na zwiedzanie podziemi około miesiąc wcześniej. Jeśli ktoś przyjezdża do Krakowa z dalsza na kilka dni to aby zarezerwować jakiś tani hotel w Krakowie też trzeba z wyprzedzeniem zaplanować wycieczkę. Mozna też szukać szczęścia na miasteckzu studenckim w okresie letnim, kiedy akademiki pustoszeją można tam przenocować rzeczywiście tanio.

Wysłano: 2012-04-17 13:20:01

No tak Rynek to serce Krakowa. Tłum ludzi. Proponuję Kazimierz na wieczorny spacer albo rejs statkiem po Wiśle do Tyńca. No i muzea i muzea.

Wysłano: 2012-05-10 16:18:10

Kraków to z pewnością piękne miasto. Wiele atrakcji, wiele do zobaczenia. Serdecznie polecam każdemu.

Udanego pobytu w Krakowie.

Pozdrawiam.

Wysłano: 2012-06-13 12:22:47

Kraków jest najpiękniejszym miastem w Polsce.  Zwiedziłem większość wartych zobaczenia miejsc w Polsce i mimo wszystko Małopolski nic nie przebije. Podoba mi się bardzo trwanie przy tradycji tego regiony, jest ona chlubą. Wielkanoc w Krakowie była dla mnie niedzisiejsza. Zupełnie inne tradycje, kolorowa procesja - po prostu super.

Ostatnio edytowany: 2012-06-13 13:06


Wysłano: 2012-07-03 10:50:05

Chyba racja, ale dopisałbym tutaj jeszcze Wrocław oraz Warszawę,które także mają swój niesamowity urok. W Krakowie byłem wielokrotnie i za każdym razem podziwiam to miasto. 

www.villaverdi.pl - Luksusowy Pensjonat SPA w Łebie.

Wysłano: 2012-07-03 12:01:36

Nie zapominajmy o Gdańsku i najpiękniejszym stadionie Europy. Czekam jedynie na nową autostradę aby pojechać i zwiedzić to miasto po kilkunastoletniej przerwie. Jestem pewien że będe zauroczony po tym co zobaczyłem we Wrocławiu i w Warszawie tuż przed EURO2012 0 stolica okazała się bardzo przyjaznym turystom miastem, nieustępującym chociażby Pradze.

Ostatnio edytowany: 2012-09-21 13:48

Wysłano: 2014-01-22 16:01:21

Polecam Podgórze. Aby się tam znaleźć - z Kazimierza przechodzimy kładką Ojca Bernatka na drugą stronę Wisły. To obecnie najmodniejsze miejsce w Krakowie.

Wysłano: 2014-05-29 21:20:00

mialem okazje byc ostatnio w krakowie na spotkaniu biznesowym z amway-a miasto przepiekne wiele do zwiedzania, niestety nie zdolalem zobaczyc wszystkiego.

Ostatnio edytowany: 2014-05-30 07:26

Wysłano: 2014-08-14 13:29:59

Kocham to miasto!

 

 

Wysłano: 2014-08-24 08:17:59

Kraków mnie zawiód, co prawda piękne miasto, ale zabrakło tego klimatu. Ludzie starsznie nie mili, drogo i nie przyjemnie. Wawel piękny i wart zobaczenia ale to wszystko.

Wysłano: 2015-01-22 16:51:12

Bywam wielokrotnie w krakowie, dla mnie to miejsce magiczne i pełnokulturowe, miesce młodych prężnych ludzi i zdolnych.

Mam tu ulubiona kosmetyczkę, fryzjera i specjalistów. Wracam do nich jak tylko czas pozwala.
Salon Colette ! polecam

Wysłano: 2015-02-03 16:01:55

Zgadza się,Kraków to już niemal miasto wielokulturowe i jest wizytówką turystyczną naszego kraju więc warto tutaj przyjechać,a co do samego noclegu to w niższej cenie i komfortowych pokojach znjadziecie go u nas,na Kazimierzu:)

www.HotelWilgaKrakow.pl

Gość.pl xd
Wysłano: 2015-02-24 15:33:37

Dziękuje za informacje są bardzo przydatne na pweno odwiedze jeszcze raz kraków.

Wysłano: 2015-07-06 20:47:52

Kraków to piękne i tajemnicze miasto. Jest tu wiele ciekawych i zadziwiających miejsc. Szczególnie polecam odwiedzenie Ogrodu Doświadczeń i Muzeum Inżynierii Miejskiej. Ciekawą i dość nową atrakcją jest lot balonem w celu obejrzenia całej panoramy Krakowa z wysokości 125 metrów. To na prawdę robi wrażenie. Jedynym minusem są ceny na Wawelu. Zwiedzanie Zamku Królewskiego jest bardzo drogie a zwiedzanie poszczególnych części zamku skromne w stosunku do ceny.

Wysłano: 2015-07-06 20:48:08

Kraków to piękne i tajemnicze miasto. Jest tu wiele ciekawych i zadziwiających miejsc. Szczególnie polecam odwiedzenie Ogrodu Doświadczeń i Muzeum Inżynierii Miejskiej. Ciekawą i dość nową atrakcją jest lot balonem w celu obejrzenia całej panoramy Krakowa z wysokości 125 metrów. To na prawdę robi wrażenie. Jedynym minusem są ceny na Wawelu. Zwiedzanie Zamku Królewskiego jest bardzo drogie a zwiedzanie poszczególnych części zamku skromne w stosunku do ceny.

Wysłano: 2015-09-16 16:22:48

Kraków jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce:) Ostatnio odwiedzili mnie znajomi znad morza i stwierdziłam, że najlepiej jak im wynajmę przewodnika - dowiedzą się przynajmniej jakiś konkretów, niż gdybym ja im miała coś opowiadać:D Wynajęłam im p.Ewę Gawryła. Znajomi byli bardzo zadowoleni z wycieczki ;)

Wysłano: 2015-10-20 19:32:33

Ja również jestem z Krakowa i bardzo polecam odwiedzić to miasto :) Zwłaszcza magiczny kazimierz :) muzeum żywych motyli i operę Krakowską :)

Wysłano: 2015-12-09 20:30:00

Uwielbiam wracać i odkrywać na nowo to miasto

Wysłano: 2015-12-09 21:06:13

Ja też bardzo lubię Kraków.

Wysłano: 2016-02-03 16:21:25

I cóż tu pisać, miejsca zabraknie na suprlatywy

Wysłano: 2016-05-16 23:44:15

Po 35 latach (kiedyś bardziej intensywnie, co najmniej dwa razy w roku, teraz rzadziej) ale za to zarówno za dnia jak i w nocy (noce muzeów - 2 razy) wydawałoby się, że cóz jeszcze można zobaczyć w Krakowie i z takim samym zachwytem jak za pierwszym razem odkt ywam, że znów nowe atrakcje, muzea wystawy itd. Magiczne miasto

Wysłano: 2016-07-17 12:33:59

Kraków rzeczywiście jest pięknym miastem, ja polecam zobaczyć kopiec Krakusa i Muzeum w Podziemiach Sukiennic, a także kocią kawiarnię;)

Wysłano: 2016-08-07 13:05:57

Potwierdzam! Pani Gawryła to ekstra przewodnik po Krakowie. Potężna wiedza, ale przy okazji wiele ciekawostek i ciekawych spostrzeżeń. Trochę się dzięki niej dowiedzieliśmy o Krakowie :)

ja
Wysłano: 2016-09-04 19:37:40

elo

Wysłano: 2016-09-28 12:47:05

Kazimierz letnią wieczorową porą!!!.

Wysłano: 2017-02-17 11:33:55

Jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Zdecydowanie polecam każdemu. Warto odwiedzić, zwłaszcza Kazimierz i Mały Rynek, który jest pomijany przez tak wielu turystów!

Wysłano: 2017-03-10 08:39:48

Warto też wspomnieć o tym, że również w okolicach Krakowa znajduje się cała masa miejsc do których warto się udać. W poprzednie wakacje wysłaliśmy z żoną swoje na kolonie do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się tam Zajazd Jurajski w Podlesicach, którym nasze dzieciaki były zachwycone, a trzeba przyznać że są one dosyć wybredne pod wieloma względami :)

Zapraszam na mojego bloga o turystyce w Polsce:

https://turystykapolski.wordpress.com/

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Kłapytówka
Sucha Beskidzka
Ceny od 30.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook