Bielsko-Biała - atrakcje turystyczne

Bielsko-Biała to ciekawe miasto w województwie śląskim, leżące u stóp Beskidu Śląskiego, niedaleko Czechowic-Dziedzic, Jaworza i Żywca.

Bielsko-Biała uległa obecnie gruntownej przebudowie i co interesujące, stare urocze zakątki, miejscami nieco zaniedbane, przeplatają się tutaj z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, co muszę przyznać, wywarło na mnie pozytywne wrażenie.

Historia Bielska-Białej

Ośrodek powstał z połączenia dwóch oddzielnych miejscowości - Bielska i Białej, leżących na przeciwległych brzegach rzeki Białej, stanowiącej granicę Śląska i Małopolski, a miało to miejsce w roku 1951. O charakterze i obliczu Bielska zadecydował rozkwit sukiennictwa, zapoczątkowany tu już w XVI wieku i rozwijający się intensywnie do II wojny światowej.

Zarówno Bielsko jak i Biała, choć gospodarczo powiązane były z ziemiami polskimi, pod względem kulturowym nawiązywały do krajów czeskich i austriackich. Świadectwem tego do dzisiaj jest architektura i pewien specyficzny klimat zbliżony do głównych ośrodków dawnych Austro-Węgier, szczególnie do Wiednia.

Zabytki w Bielsku-Białej

- Zamek w Bielsku-Białej - stojący w centrum Bielska-Białej zamek górujący nad miastem to najstarsza i największa zabytkowa budowla historycznego miasta Bielska. Najstarsze fragmenty zamku pochodzą z XIV wieku, przez następne stulecia był stopniowo rozbudowywany. Jest to zamek typu miejskiego, od początku włączonego w system fortyfikacji Bielska. Od końca XVI wieku rola obronna zamku malała i stał się rezydencją szlachecką. Obecnie z zamku siedzibę ma Muzeum w Bielsku-Białej.

- Rynek w Bielsku-Białej - uroczy plac z ciekawą fontanną i zabytkowymi kamienicami, miejsce stworzone z architektonicznym pomysłem, atrakcyjne na chwilę wypoczynku.

- Ratusz w Bielsku-Białej, pl. Ratuszowy - piękna, okazała budowla, niezwykle zdobna i dobrze utrzymana

- Katedra Św. Mikołaja w Bielsku-Białej, ul. Kościelna - nieopodal Rynku wznosi się wysoka wieża katedry, która zakończona jest charakterystycznymi loggiami widokowymi

- Teatr Polski w Bielsku-Białej - piękny budynek teatru stoi obok zamku

Atrakcje w Bielsku i okolicach

- Beskid Śląski - Bielsko-Biała to dobra baza do wypadów w okoliczne szczyty, głównie Beskidu Śląskiego, w granicach miasta można zdobyć Szyndzielnię (1028 m n.p.m.), a nawet wjechać na nią nowoczesną kolejką gondolową.

- Jezioro Międzybrodzkie - malownicze jezioro rozciągające się w Międzybrodziu Bialskim, najłatwiej do niego dotrzeć z Bielska poprzez przełęcz Straconka.

Oficjalna strona Bielska-Białej

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Szczyty i punkty widokowe
14.5 km
Góra Żar (761 m n.p.m.) to bardzo popularny szczyt w Beskidzie Małym, leżący niedaleko
Szczyty i punkty widokowe
7.9 km
Szyndzielnia (1028 m n.p.m.) to popularny szczyt Beskidu Śląskiego usytuowany pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki, w granicach miasta
Szczyty i punkty widokowe
18.4 km
Popularna Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.) leży w paśmie Baraniej Góry
Zamki i twierdze
18.6 km
Stary Zamek pochodzący z XV wieku znajduje się w centrum Żywca, w pobliżu pałacu i
Pałace i dworki
18.7 km
Piękny, klasycystyczny, parterowy pałac w Żywcu pochodzi z XVIII wieku i nazywany jest Nowym Zamkiem
Szczyty i punkty widokowe
17.7 km
Równica (883 m n.p.m.) to bardzo popularny szczyt górski w Beskidzie Śląskim położony pomiędzy dolinami
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Bielsku-Białej

Miniatura Szczyrk
Pokoje-Wiesiolek-SalmopolCeny od: 35.00
Tel: 508-569-612
Miniatura
Ośrodek Wypoczynkowy „IGOR”Ceny od: 35.00
Tel: 666649966
Miniatura
Chatka Pod Laskiem - Domki wypoczynkoweCeny od: 30.00
Tel: 692 467 523

Mapa Bielska-Białej

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Bielsko-Biała
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2014-02-07 11:54:58

Komentarze

Wysłano: 2008-06-04 16:10:49
Bielsko kiedyś znane było pod nazwą Małego Wiednia,ponieważ jego piękna architektura zachwycała każdego gościa ,który tu zawitał, każdemu przypominał się Wiedeń...
Lowell
Wysłano: 2008-06-13 18:39:11
To nie tylko Beskid Śląski to również Beskid Mały!!! ;)
Wysłano: 2008-07-28 13:04:59
Mieszkam w Bielsku od 8 lat..i duzo sie zaczelo zmkieniac....odnawiaja stare kamienice, fontanny, teatr zamek....a z drugiej strony budowa basenu, paru duzych pasazy handlowych i marketow..jakos probuja polaczyc piekna architekture i nowoczesne zakupy...a co z tego wyjdzie..coz..nie da sie zadowolic wszystkich...
Wysłano: 2009-03-18 10:42:48
ojj nie wszystkich, Bielsko-Biała "miasto z historią", ale czy "z przyszłością?" na to pytanie próbowali wspólnie odpowiedzieć pracownicy katedry socjologii ATH i członkowie stowarzyszenia "Akademia Wspierania Rozwoju Człowieka". tak powstała pierwsza w historii "Bielska Socjomapa", czyli obrazu miasta i jego przestrzeni naszkicowanej przez jego mieszkańców. na pytanie
Wysłano: 2009-08-18 10:55:13
Bielsko należy odwiedzić ze względu na jego charakter.
Jadąc pociągiem, należy bacznie przypatrzeć się odrestaurowanemu Dworcowi Głównemu - wybudowanemu w 1890 r., w stylu austriackich dworców prowincjonalnych.Na trasie Kolei Północnej łączącej Wiedeń z Krakowem i Lwowem. W czasie remontu odkryto polichromię, ale nie tylko, należy zwrócić uwagę na freski w stylu pompejańskim w holu głównym, niemiecki napis przy wejściu głównym: K.K. PRIVILEGIRTE KAIS. FERD. NORDBAHN ("Uprzywilejowana Cesarsko-Królewska Kolej Północna Cesarza Ferdynanda").

Po prostu przez chwilę należy unieść głowę do góry :)

Moim zdaniem należy jeszcze zwiedzić idąc od Dworca, park miejski, Rynek - kamieniczki i wykopaliska zabezpieczone szklaną kopułą, studnię.
Przejść się ul. Podcienie, choć Wzgórze również jest urocze, gdyż prowadzi wzdłuż Zamku i Kaplicy, a zza muru jest widok na Pocztę i Teatr.
Dom Tkacza, VIII-wieczne domy sukienników przy ul. Sobieskiego i Cieszyńskiej. A z ul. Cieszyńskiej zboczyć na ul. Browarną i zobaczyć już zamknięty Browar - niestety ruinę.
Na ul. Cieszyńskiej znajduje się bardzo ładnie zachowany Cmentarz Żydowski z Domem Przedpogrzebowym, w którym odkryto malowidła naścienne.

To tylko część tego co można w Bielsku zobaczyć.
Każda uliczka, każdy zakamarek skrywa swoją tajemnicę i historię.
Idąc od Dworca w każdą stronę, można spotkać coś wyjątkowego. Należy mieć tylko oczy szeroko otwarte.

[i]Ostatnio edytowany: 2009-08-18 10:57[/i]
Wysłano: 2009-09-13 18:40:06
zawsze odwiedzalem tam Schroniska na Szyndzielni,potem Klimczok i zejscie do Szczyrku,jak pogoda dopisze,to za 3 dni znowu tam zawitam
Wysłano: 2009-09-13 19:50:53
A polecam,polecam,zawitałam tam w sierpniu!Tydzień temu byłam na Skrzycznym,skąd widać było Klimczok i nie tylko ,bo widoki tu są nie do wyobrażenia sobie ;-)
Wysłano: 2009-09-13 20:36:31
jeszcze kolejka sie przejechac
Wysłano: 2013-11-04 21:20:26

Moje rodzinne miasto. Dawna stolica Podbeskidzia. Szkoda tylko,ze stało sie traktem handlowym. Pocieszajace jest to, że stanowi świetną bazę wypadową w góry.

Wysłano: 2013-11-19 14:06:21

Studiowałam i mieszkałam z Bielsku przez pięć lat. To rewelacyjne miesjce. Niektórzy narzekają, że miasto jest małe, ale jak dla mnie ma swój klimat. Zawsze jest gdzie pójść w sobotni wieczór czy niedzielne popołudnie. Bielsko stanowi świetną bazę wypadową w Beskidy. Nie można się tu nudzić:)

 

Wysłano: 2013-11-20 12:22:39

moje rodzinne miasto :) bardzo łądne, zwłaszcza w zimie :)

http://busy-express.pl/Patronat:
Szlak Małopolski
TT Warsaw
Targi turystyczne Lato 2013
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Hotel Concordia***
Karpacz
Ceny od 60.00 PLN
Polecamy:
Zwiedzaj Świat
Hotele Zakopane
Noclegi w e-Nocleg.pl

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
3074 268 13
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook