Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Zamek Bobolice

Odrestaurowany zamek Bobolice

Już od kilku lat przybywając do Bobolic możemy cieszyć oczy wspaniałym, pięknie odrestaurowanym średniowiecznym zamkiem. Dodatkowo turyści mogą zwiedzać jego wnętrza, co jest rzadkością na Jurze. Większość jurajskich obiektów warownych pozostaje w ruinie, tym bardziej cieszy fakt, że zamek Bobolice prawdziwie z tych ruin powstał.

Historia zamku

Królewski zamek Bobolice został wybudowany w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, na miejscu wcześniejszej drewnianej budowli. Bobolicka warownia była elementem całego systemu obronnego Orlich Gniazd, mającego chronić zachodniej granicy państwa polskiego od strony Śląska.

W 1370 roku zamek dostał się w ręce księcia opolskiego - Władysława Opolczyka, który wydzierżawił go później Węgrowi Andrzejowi Schoeny z Barlabas. To nie był dobry czas dla okolicznej ludności, gdyż zagraniczni mieszkańcy zamku spiskując z krzyżakami, rabowali i dręczyli wioskę.

Na ratunek Polakom przybył Władysław Jagiełło, który zbrojnie przejął zamek wraz z okolicznymi włościami. W ciągu dalszych wieków budowla zmieniała wielokrotnie właścicieli, a wśród nich byli m.in. Szafrańcowie, Krezowie, Męcińscy i Myszkowscy (właściciele pobliskiego zamku w Mirowie).

Pod koniec XVI wieku zamek w Bobolicach uległ poważnym zniszczeniom podczas najazdu Maksymiliana Habsburga, jednak jeszcze próbowano go ratować, natomiast kilkadziesiąt lat później najazd Szwedów zmienił bobolicką warownię w całkowitą ruinę, która niszczała przez kolejne 300 lat.

Zamek dzisiaj

Obecnie zamek Bobolice stojący na stromym wzgórzu należy do senatorskiej rodziny Laseckich która odbudowała wiernie tę piękną warownię. Odtworzono zarówno zamek górny, jak i zamek dolny z dziedzińcem, bramą wjazdową i murami obwodowymi. Wejście na dziedziniec zamkowy i do wnętrz jest płatne, a bilety można nabyć w pobliskiej kasie. Niedaleko zamku działa również stylowa restauracja oraz pokoje hotelowe.

W sezonie przy samym zamku, w bardziej piknikowej atmosferze, można również kupić pamiątki oraz zjeść grilowe przysmaki czy lody.

Biała Dama

Wg legendy dawniej zamkami w pobliskim Mirowie i Bobolicach władali dwaj bracia - Mir i Bobol, jednak zakończenie tej historii nie było szczęśliwe, bowiem młodszy Bobol podczas nieobecności Mira, uwiódł jego ukochaną. Rozwścieczony i zazdrosny Mir zabił brata oraz dziewczynę, która do dzisiaj ukazuje się na murach jako Biała Dama. Każdy zamek swoją Białą Damę musi mieć :)

Mirowskie Skałki

Dawniej ponoć połączenie między zamkami wiodło podziemnymi lochami, dziś polecam malowniczy szlak wiodący z jednego zamku do drugiego poprzez piękne Skałki Mirowskie. Prowadzi tędy czerwony Szlak Orlich Gniazd, a na trasie odnaleźć też można Jaskinię Stajnię, gdzie odkryto zęby neandertalczyka czyli Bobolusa Jurajskiego.

Zamek Bobolice
Bobolice, Niegowa
tel. 34/ 328-80-02, 317-10-38
rezerwacja@zamekbobolice.pl
www.zamekbobolice.pl

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Na zamku w Bobolicach kręcono w tym roku teledysk do najnowszej produkcji Disneya - Meridy Walecznej. W zdjęciach do teledysku brały udział znane wokalistki z Czech, Węgier czy Rumunii.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

Istnieje legenda, wg której zamkami w Mirowie i Bobolicach rządzili bracia bliźniacy - Mir i Bobol. Wykopali oni tunel łączący oba zamki, w którym ukryli swoje skarby.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Łukasz

Na zamku w Bobolicach w XIX wieku odnaleziono wielki skarb.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Łukasz

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Zamki i twierdze
18.3 km
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to prawdziwa perła Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, wznosi się w środkowej części Jury, na najwyższym jej wzniesieniu - Górze Janowskiego, która wg najnowszych badań ma wysokość 516 m n
Parki Narodowe i rezerwaty
10.4 km
W 1957 roku w Złotym Potoku powstał piękny Rezerwat Parkowe, chroniący najbardziej malowniczą część doliny Wiercicy z jej źródłami, różnorodnymi formami skalnymi i jaskiniami
Jaskinie i podziemia
0.6 km
Zespół archeologów Uniwersytetu Wrocławskiego dokonał w 2008 roku sensacyjnego odkrycia w Jurajskiej Jaskini Stajnia
Skałki
5.2 km
Góra Zborów to najciekawszy i najbardziej popularny fragment Skał Kroczyckich, objęty ochroną w formie rezerwatu przyrody
Skałki
10.6 km
Brama Twardowskiego w Rezerwacie Parkowe na Jurze to bardzo ciekawy, charakterystyczny i potężny ostaniec skalny z otworem przypominającym bramę
Zamki i twierdze
1.2 km
Murowany zamek w Mirowie stanął na szczycie skały za czasów Kazimierza Wielkiego, w połowie XIV wieku, na miejscu drewniano - ziemnego grodu
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Kalendarium

XIV wiek
  • Za panowania Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV w. powstaje zamek

1370 rok
  • Król Ludwik Węgierski przekazuje zamek swojemu bratankowi Władysławowi Opolczykowi

1379 rok
  • Władysław Opolczyk przekazuje zamek swojemu dworzaninowi Andrzejowi Schoeny - Węgrowi z pochodzenia. Ten traktuje zamek jako baza wypadowa do łupieżczych napadów.

1391 rok
  • Król Władysław Jagiełło zbrojnie odbiera zamek Andrzejowi Schoeny i włącza go do posiadłości królewskich

XVI wiek
  • Zamek wielokrotnie zmienia właścicieli

1587 rok
  • Zamek zostaje poważnie uszkodzony w wyniku napadu Maksymiliana III Habsburga. Po szybkim odbiciu zamku przez Jana Zamojskiego od razu zostaje odbudowany

1657 rok
  • W wyniku potopu Szwedzkiego zamek zostaje mocno zniszczony. Od tej pory popada w ruinę

XIX wiek
  • W podziemiach zamkowych odnaleziono pokaźny skarb. Kolejni poszukiwacze skarbów dokonują dzieła zniszczenia

2000 rok
  • Zamek kupuje rodzina Laseckich i przystępuje do jego odbudowy

Zamek Bobolice na mapie - Mapa Bobolic

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Zamek Bobolice
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2016-04-04 09:44:15

Komentarze

Wysłano: 2013-10-12 10:13:25

W poprzednim roku odwiedziłem ten zameczek, wczesniej sporo naczytałem sie artykułów na temat odbudowy tego zamku, zarówno przeciwników jak i zwolenników. Muszę stwierdzić, że stałem sie zwolennikiem rekonstrukcji tej budowli i trzymam kciuki za odbudowę pobliskiego Mirowa, słyszałem że są takie plany.

Wysłano: 2013-10-12 18:10:44

Nie, plany są jedynie żeby zabezpieczyć te ruiny, nawet Muzeum miało powstać, ale nie rekonstrukcja całego zamku

FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci
krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o polskich parkach rozrywki

Wysłano: 2013-10-14 15:08:46

Widzę, że miejsce warte zobaczenia, więc muszę się tam koniecznie wybrać.

Szkolenia narciarskie - świetna forma rozrywki i możliwość poprawienia swoich umiejętności: http://www.grupaszafranski.pl/

Wysłano: 2014-05-25 20:35:48

Ładnie odnowiony zamek warto odwiedzić:)

 

Wysłano: 2016-02-23 15:19:14

Niesłychane zaskoczenie gdy jadąc do tego zamku 1,5 km przed nim natknelismy się nieoczekiwanie na ruiny zamku w Mirkowie. Dwa w jednym, najpierw te ruiny, potem pięknie odrestaurowany zamek Bobolice. Piękne cuda na Szlaku Orlich Gniazd.  

Joani

Wysłano: 2016-05-16 23:38:12

Zamek jest piękny, położony na prawdziwym odludziu. Niestety, restauracji w pobliskim hotelu nie polecam. Czas oczekiwania na jedno danie dla dziecka - ponad 45 minut. Szału ani najazdu autokarowego nie było, parking - ten przy zamku zapełniony w mniej niż 50%, parking przy hotelu... nawet nie 20 %, po prostu obsługa zaskoczona chyba tym, że zaczął się sezon. po 30 minutach oczekiwania trzykrotnych zapewnieniach, że "jeszcze tylko 5 minut" wreszczie po 45-50 minutach pojawił sie kelner z daniem. tyle że bez sztućców. po sztućce poszłam sama bo uwaga zwrócona obsludze odbiła sie niczym echo od wapiennej skały i powędrowała w świat. po rachunk też poszłam sama .... nie jedźcie tam bez solidnych zapasó albo zdecydujcie na obiad gdzie indziej.

Wysłano: 2016-05-19 13:08:41

Witam Wszystkich na forum :) Zamek w Bobolicach jak i generalnie cała Jura to znakomity pomysł na wyprawę rowerową lub pieszą z wieloma atrakcjami i zabytkami,akurat na naszej stronie znajdziecie szczegółowe informacje na ten temat,warto zerknąć:)

www.RowerowaPasja.pl

Wysłano: 2016-06-01 13:52:43

Zamek z zewnątrz piękny i samo obejrzenie go z zewnątrz wystarcza. Odradzam kupno biletów i wejście do środka. 10 zł ulgowy, 15 zł normalny. Raptem kilka komnat do zwiedzenia (chyba 4) za tę cenę to trochę przesada. Przy zamku ogrodzieniec gdzie wejście normalne kosztuje 10 zł to przegięcie.

Wysłano: 2016-08-10 22:16:07

' emdzejek' napisał(a):
Zamek z zewnątrz piękny i samo obejrzenie go z zewnątrz wystarcza. Odradzam kupno biletów i wejście do środka. 10 zł ulgowy, 15 zł normalny. Raptem kilka komnat do zwiedzenia (chyba 4) za tę cenę to trochę przesada. Przy zamku ogrodzieniec gdzie wejście normalne kosztuje 10 zł to przegięcie.

W 100% zgadzam się. Byłem w kilku zamkach na Jurze i stosunk ceny do oferowanych atrakcji w Bobolicach jest skandaliczny.

Wysłano: 2016-09-13 08:12:00

 Zamek Bobolice jest wspaniałym, malowniczo położonym i bardzo wartościowym zabytkiem, który naprawdę warto jest odwiedzić

Wysłano: 2016-09-21 21:11:32

Bardzo ładnie odbudowany zamek. Piękne widoki w sam raz np. na sesję ślubną.

Ostatnio edytowany: 2016-09-22 08:32

Wysłano: 2016-11-01 08:10:10

Ładnie odbudowany..

 

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Hotel ZBYSZKO Goniądz
Goniądz
Ceny od 68.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook