Jezioro Żywieckie

Jezioro Żywieckie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Jezioro Żywieckie rozlewające się u stóp Beskidu Małego, niedaleko Żywca, to malowniczy zbiornik wodny wcięty pomiędzy niewysokie szczyty. Jezioro latem pełne jest żaglówek i rowerków wodnych, a nad brzegami powstały liczne ośrodki turystyczne. To wspaniałe tereny wypoczynkowo-rekreacyjne i duża atrakcja zarówno Beskidu Małego jak i Żywieckiego.

Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie

Malowniczy zachód słońca nad Jeziorem Żywieckim

Jezioro Żywieckie powstało w 1966 roku jako sztuczny zbiornik retencyjny na rzece Soła. Potężne w swych rozmiarach jezioro usytuowane jest na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Pomimo istnienia tutaj licznych ośrodków turystycznych, fragmenty brzegów jeziora są niemal dzikie i dość rzadko uczęszczane. Warto wybrać się w taki zakątek na piękny zachód słońca 🙂



My lubimy podjechać nad Jezioro Żywieckie ulicą Nad Jeziorem od Oczkowa i tam za plażą rozpoczyna się ścieżka nad kamienistym brzegiem, to wspaniały fragment jeziora, gdzie nie spotkaliśmy jeszcze nigdy tłumów, zwykle są tutaj tylko wędkarze. A zachody słońca w tym miejscu są magiczne 🙂

Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie

Atrakcje Jeziora Żywieckiego

Brzegi jeziora są dość dobrze zagospodarowane, choć to bardziej jezioro dla sprzętu wodnego. Plaż więcej spotkamy nad pobliskim Jeziorem Międzybrodzkim. Ale i tutaj powstały widokowe trasy turystyczne piesze i rowerowe oraz plaże, np. bezpłatne kąpielisko w zatoczce Moszczanka. Najdogodniejszy na spacery jest wał od strony Żywca (ul. Sienkiewicza), z którego ślicznie jezioro się prezentuje. Dalej ścieżką dojdziesz np. do Źródełka Św. Wita.

Największą atrakcją jeziora właśnie możliwość uprawiania wszelakich sportów wodnych. Powstały tu liczne szkółki żeglarskie i pływackie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów. Kursują tu również statki wycieczkowe, np. w ośrodkach koło zaporyTresnej.

Jezioro Żywieckie to raj dla wodniaków, wędkarzy, ludzi gór, a nawet dla grzybiarzy, gdyż porastają tu gęste, zdrowe lasy. W pobliżu warto odwiedzić popularną Górę Żar. Można na jej zbocze wjechać samochodem, a dalej kolejką linowo-terenową na sam szczyt.



Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie
Źródełko Św. Wita
Źródełko Św. Wita

 

Tresna - zapora i jezioro żywieckie
Tresna - zapora i jezioro żywieckie
Przystań na Zaporze w Tresnej
Przystań na Zaporze w Tresnej

Piękna okolica

Za zaporą w Tresnej natomiast płynie Soła, która nieco dalej wpada do malowniczego Jeziora MiędzybrodzkiegoMiędzybrodziu Żywieckim. W drugą stronę natomiast dojechać można do zabytkowego Żywca. Od strony Żywca również dostępne są ładne tereny spacerowe nad Sołą i Jeziorem Żywieckim. Powstały tu bulwary, po których chętnie jeżdżą też miłośnicy dwóch kółek. Rower to świetny pomysł na zwiedzanie tej okolicy!

Polecam ranking: Śląskie jeziora - zobacz najpiękniejsze zbiorniki wodne na Górnym Śląsku!

  • Piękne widoki
  • Bezpłatne parkingi
  • Ośrodki wypoczynkowe
  • Dzikie i ciche zakątki
  • Śliczna i atrakcyjna okolica
  • Latem spory ruch przy jeziorze
Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie

Informacje praktyczne

Czynne cały rok
Wstęp bezpłatny
Parkingi bezpłatne



Jezioro Żywieckie
ul. Wesoła, Al. Wolności, Żywiec
ul. Nad Jeziorem, Oczków
ul. Żywiecka, Nad Jeziorem, Tresna

Noclegi w Tresnej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie
Tresna przystań
Jezioro Żywieckie
Statek na Jeziorze Żywieckim
Jezioro Żywieckie
Zapora w Tresnej
Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie
Zapora w Tresnej
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 126)
Twoja ocena
Avatar użytkownika tomtur
tomtur
My byliśmy raz i bardzo nam się podobało. Jezioro i góry wokół i lasy i możliwość znalezienia miejsca bez tłumów to bardzo duże walory.
Avatar użytkownika turystka
turystka
Super jezioro i widoki,warte odwiedzenia i zrelaksowania się
Avatar użytkownika Fasola na Szlaku
Fasola na Szlaku

Miejsce atrakcyjne ... szczególnie jak patrzy się na zdjęcia krajobrazu . Z naciskiem na lato , gdy brzegi sa porośnięte i nie widać tych tony śmieci walających się do okoła . Normalnie to "syf ,kiła i mogiła" najbrudniejsze jezioro nad jakimkolwiek w życiu byłem . Na nic zdały się co rusz kolejne wielka sprzątania wokół jeziora , jak z roku na rok śmieci przybywa . Dopóki nie zmieni się mentalośc wielu ludzi , dopóty będzie tam coraz większe nadwodne wysypisko śmieci

Avatar użytkownika Paul93 Kuśka
Paul93 Kuśka

Warto!

Avatar użytkownika DoRi
DoRi

Z tą tragedią to prawda [*] sporo teź było utonięć w tym jeziorze więc uważajcie jeśli macie zamiar korzystać.

A tu dodatkowa ciekawostka jeszcze na temat wspomnianego jeziora:

W 1958 roku Żywiecczyznę spustoszyła wielka powódź. Wezbrana Soła zalała wtedy centrum Żywca i zniszczyła mosty łączące Żywiec z dzielnicą Zabłocie. Władze uznały, że jedynym sposobem, aby taka historia się nie powtórzyła, jest ujarzmienie kapryśnej rzeki za pomocą zapór w Tresnej i Czańcu. W związku z budową 1,5 tysiąca mieszkańców Starego Żywca i Zadziela zostało wysiedlonych, ich domy wysadzono w powietrze. Teren ten zalały wody sztucznego Jeziora Żywieckiego. Najwięcej mieszkańców zostało przesiedlonych do Kóz, gdzie dzisiaj jest całe zadzielańskie osiedle. - fragment zaczerpnięty z książki "Zadziele piękna wioska"   Roberta Słonki 

 Pozdrawiam D.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
A my w piątek znów tam będziemy 🙂 Juz się nie mogę doczekać, oby jednak nie padało tak dużo, jak zapowiadają...

Byłam nad tym jeziorem,ale nie mam fotek niestety.Jednak to nie jest tak daleko,więc nic stroaconego :-)
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024