Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Góra Zborów

Góra Zborów to najciekawszy i najbardziej popularny fragment Skał Kroczyckich, objęty ochroną w formie rezerwatu przyrody. Leży nieco na północ od Podlesic, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Rezerwat krajobrazowy tworzą dwa wapienne wzgórza - Góra Zborów (Berkowa Góra, 462 m n.p.m.) i Góra Kołoczek. Chroni się tutaj charakterystyczne dla Jury ostańce i skalne labirynty, wyjątkowo pięknie tu uformowane.

Góra Zborów jako punkt widokowy

Góra Zborów to najwyższe wzgórze w okolicy, a że zostało częściowo wylesione, obecnie stanowi jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na całej Jurze. Przy dobrej pogodzie roztacza się stąd wspaniała panorama na jurajski krajobraz i pobliskie orle gniazdaOgrodzieniec, Morsko, Bobolice czy Mirów.

Góra Zborów leży na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 - Ostoja Kroczycka oraz w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Wstęp na teren rezerwatu w sezonie jest płatny, w 2014 wynosi 2 zł (nie obejmuje jaskini). Bilet można kupić w Centrum Dziedzictwa lub u pracowników w rezerwacie.

Jaskinia Głęboka

W Górze Zborów mieści się Jaskinia Głęboka, udostępniona dla zwiedzających, o długości trasy około 150 m. Jaskinia Głęboka jest przeobrażona przez człowieka, nacieki zostały zniszczone przez szpatowców – górników wydobywających szpat czyli kalcyt, a w czasie II wojny światowej dodatkowo jaskinia ucierpiała podczas eksploatacji wapieni w kamieniołomie.

Trasa Jaskini Głębokiej jest oświetlona, ale pamiętaj o cieplejszym ubraniu, temperatura w niej spada do 8 stopni Celsjusza. Spotkać tu można liczne nietoperze i pająki meta menardi.

Wejście do Jaskini znajduje się w Kruczych Skałach, około 1 km od Podlesic, przy ścieżce przyrodniczej, niedaleko Zagrody Edukacyjnej. Bilet do Rezerwatu nie uprawnia do zwiedzania Jaskini Głębokiej.

Lapidarium

Przy Jaskini Głębokiej, koło Centrum Dziedzictwa, powstało ciekawe Lapidarium czyli wystawa typowych skał budujących obszar Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej

Rezerwat Góra Zborów
Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury
Podlesice 83, Kroczyce
tel. 730-702-056, 34/ 333-74-74
biuro@podlesice.org.pl, podlesice.org.pl
Czynne: rezerwat cały rok codziennie, w sezonie wejście płatne
Czynne: jaskinia 15 IV-31 X, codziennie o pełnych godzinach: 10.00-16.00, latem do 18.00
Bilety: rezerwat 2 zł, jaskinia normalny 10 zł, ulgowy 7 zł

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Zamki i twierdze
5.2 km
Odrestaurowany zamek BoboliceJuż od kilku lat przybywając do Bobolic możemy cieszyć oczy wspaniałym, pięknie odrestaurowanym średniowiecznym zamkiem
Zamki i twierdze
13.4 km
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to prawdziwa perła Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, wznosi się w środkowej części Jury, na najwyższym jej wzniesieniu - Górze Janowskiego, która wg najnowszych badań ma wysokość 516 m n
Parki Narodowe i rezerwaty
15.5 km
W 1957 roku w Złotym Potoku powstał piękny Rezerwat Parkowe, chroniący najbardziej malowniczą część doliny Wiercicy z jej źródłami, różnorodnymi formami skalnymi i jaskiniami
Jaskinie i podziemia
5.7 km
Zespół archeologów Uniwersytetu Wrocławskiego dokonał w 2008 roku sensacyjnego odkrycia w Jurajskiej Jaskini Stajnia
Skałki
15.7 km
Brama Twardowskiego w Rezerwacie Parkowe na Jurze to bardzo ciekawy, charakterystyczny i potężny ostaniec skalny z otworem przypominającym bramę
Zamki i twierdze
18.2 km
W Smoleniu na Jurze, na szczycie wzgórza porośniętego gęstym lasem, które stanowi rezerwat przyrody "Smoleń", leżą ruiny średniowiecznego, gotyckiego zamku Pileckich (Toporczyków)
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Góra Zborów na mapie - Mapa Kroczyc

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Góra Zborów
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2016-04-04 10:59:41

Komentarze

Wysłano: 2015-10-05 21:26:39
Warto zajrzeć do jaskini i koniecznie wejść na skałki widoki fantastyczne.
Wysłano: 2016-08-23 15:20:40

Ciekawe miejsce, polecam.
 

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Hotel ZBYSZKO Goniądz
Goniądz
Ceny od 68.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook