Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Olsztyn , Wojciech Grabowski

Na szlaku Orlich Gniazd

2008-07-03 - 2008-07-05
2008-07-03 15:58:39
Avatar użytkownika
Wojciech Grabowski Krajtroter 3336 kilometrów
Na trasie Częstochowa - Wygiezłów jest naprawdę wiele ciekawych miejsc
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Częstochowa > Olsztyn koło Częstochowy > Święta Anna > Mirów > Bobolice > Morsko > Pilica > Jasna Góra > Zamek w Olsztynie > Zamek w Mirowie > Zamek Bobolice > Zamek Bąkowiec w Morsku > Zabytkowa rezydencja od 1636 > Klasztor Dominikanek > Ogrodzieniec > Klucze > Olkusz > Rabsztyn > Zamek Ogrodzieniec > Ostańce i wspinaczka na Jurze > Pustynia Błędowska > Bazylika w Olkuszu > Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu > Baszta w Olkuszu > Szlaki turystyczne w Olkuszu > Zamek > Czerna > Krzeszowice > Rudna > Babice Wygiełzów > Siewierz > Sławków > Sanktuarium M.B. Szkaplerznej > Zrujnowany pałac Potockich > Kościół św. Marcina > Zamek Tęczyn > Zamek biskupi Lipowiec > Skansen budownictwa nadwiślańskiego > Zamek w Siewierzu > Kościół Św. Macieja w Siewierzu > Rynek w Siewierzu > Zabytkowa Karczma > Zamek
Trzy dni na takie fantastyczne miejsca to zdecydowanie za mało, ale mi musiało wystarczyć. Po załatwieniu noclegów w Olkuszu rozpocząłem swąją wycieczkę po zamkach Jury. Po drodze obowiązkowo parking w Częstochowie . Dalej już ruszyłem na zwiedzanie ciekawych miejsc. Pierwszy - Olsztyn . Jedna z największych i najstarszych , a na pewno najlepiej ufortyfikowanych warowni na szlaku Orlich Gniazd. Nieco dalej na uboczu ,Święta Anna - klasztor Dominikanek. Jak kto lubi to można tam zawitać. Mnie nie zachwyciło. Następnym przystankiem była wieś Mirów i ciekawe ruiny zamku. Dalej spacerkiem do niedaleko oddalonego zameczku Bobolice. Może pod nowym ,prywatnym patronatem, ten zamek wzniesiony z rozkazu Kazimierza Wielkiego, odzyska chociaż część swojej świetności.. Do parkingu po samochód i dalej- Morsko. Już kilka lat temu zameczek znajdował się w rękach prywatnych, ale może dzięki temu nie ulegnie całkowitej dewastacji. A jest naprawdę wart zobaczenia. Do Pilicy trafiłem w zasadzie przypadkiem, ale dzisiaj już bym tam nie pojechał. Pomimo prywatyzacji pałacu i parku to była jedna , wielka ruina. Tylko tablica: teren prywatny odstraszał ewentualnych turystów. Czas na nocleg i od rana dalsze zwiedzanie. Droga 791 do Ogrodzienca całkiem prosta. Ale czasami tak tylko się wydaje. W Kluczach chwila przerwy na spojrzenie na Pustynię Błędowską . Po pustyni pozostała nazwa. Ale po chwili już jestem w Ogrodzieńcu- Podzamczu. Rewelacyjne ruiny zabytkowego zamczyska. Ta renesansowa rezydencja do dziś jest warta przynajmniej zwiedzenia jej. Powrót do Olkusza , ale Rabsztun był prawie po drodze. Zabytkowe ruiny. Ale obowiązkowo należy to zobaczyć. Olkusz - miasto górnictwa rud cynkowo-ołowiowych. Bazylika i zabytkowe kamieniczki warte są zobaczenia. Nocleg , oczywiście krótki sen przerywany wspomnieniami miejsc które zobaczyłem i już należało wstać. Kierunek południe .Czerna- to niewielka miejscowość . Klasztor Karmelitów bosych- Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej , a zarazem sanktuarium św. Rafała Kalinowskiego. Od prawie 400 lat miejsce modlitw pustelniczych. Ale przez malownicze Krzeszowice do Zamku w Rudnie. Zamek opisany przez miłośników tej ziemi wart zwiedzania. Samochód zostawiamy na dole i spacerkiem 10 minut pod górkę . Lepsze wrażenie robi ten sposób zwiedzania. Dla leniuchów inny sposób. Wjeżdzamy na parking obok zamku i po płaskim terenie idziemy do zabytkowych ruin zamku. Godzinka spaceru i czas dalej w drogę. Babice - Wygiełzów. Zamek biskupi i skansen. Tutaj na pewno spędzimy kilka godzin. I mi to nie będzie czas stracony. Powrót na nocleg do Olkusza przez zabytkowy Siewierz. Niestety odległość do domu zmusza mnie do wczesnego wyjazdu. Ale na pewno tutaj wrócę. Krótka przerwa w okolicy Łęczycy. Już w latach 1141 roku rozpoczęto budowę zabytkowej Kolegiaty , która jest zabytkiem wartym odwiedzin. Obok jest drewniany kościółek z roku 1761.

Olsztyn Olsztyn Olsztyn Olsztyn Święta Anna Święta Anna Ostrężnik Ostrężnik Mirów Mirów Mirów -droga do zamku Bobolice Mirów -droga do zamku Bobolice Mirów -droga do zamku Bobolice Bobolice Morsko Morsko Morsko Pilica Ogrodzieniec Ogrodzieniec Ogrodzieniec Ogrodzieniec Ogrodzieniec Ogrodzieniec Ogrodzieniec Pustynia Błędowska Pustynia Błędowska Olkusz Olkusz Rabsztyn zamek Rabsztyn zamek Rabsztyn zamek Czerna - zdjęcie z widokówki Krzeszowice Rudno zamek Tęczyn Rudno zamek Tęczyn Rudno zamek Tęczyn Rudno zamek Tęczyn Rudno zamek Tęczyn Rudno zamek Tęczyn Babice - zamek Lipowiec Babice - zamek Lipowiec Babice - zamek Lipowiec Wygiełzów- skansen Wygiełzów- skansen Siewierz zamek biskupi Sławków Tum XIIw. Kolegiata Tum XIIw. Kolegiata Tum XIIw. Kolegiata Tum XIIw. Kolegiata Tum kościół św. Mikołaja z1761r Na szlaku Orlich Gniazd Częstochowa
Avatar użytkownika
Wojciech Grabowski Krajtroter 3336 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2010-10-28 11:23:23
Ja także zjeździłam cały szlak Orlich Gniazd . Najbardziej podobał mi się zamek Olsztyn k/ Częstochowy. Rzeczywiście zamek Rudno w zastraszającym tempie niszczeje ,a mógłby być zachowany dla potomności. Niestety teraz nie tylko zamknięty na cztery spusty ,ale i wejście do niego jest zagrodzone biało - czerwoną taśmą. Szkoda mi tego zamku.
Avatar użytkownika
Marta Weekendowy turysta 27 kilometrów
2009-04-27 16:15:25
Ja ja bylam,brama byla uchylona ale tablica informowala,ze wchodzi sie na wlasna odpowiedzialnosc.
Avatar użytkownika
Teresa Nowak Krajtroter 6160 kilometrów
2009-04-23 13:05:49
A jest możliwość wejści na ruiny? Kiedy byłam tam zimą brama była zmknięta na cztery spusty. Podobno znalazł się jakiś właściciel ...???
Avatar użytkownika
Marta Weekendowy turysta 27 kilometrów
2009-04-23 11:22:01
Ja rowniez mieszkam nie tak daleko opisywanych przez p.Wojciecha miejsc.3 tygodnie temu bylam w zamku Tenczyn w Rudnie.Wspaniale miejsce,bardzo tajemnicze.Szkoda ,ze nie ma srodkow na odbudowe tego zamku,bo ruiny sa rzeczywiscie okazale.Pozdrawiam i zachecam do odwiedzenia Rudna.
Avatar użytkownika
Marta Uzależniony od podróży 1498 kilometrów
2008-08-21 18:05:31
Kilka wspomnianych przez Ciebie obiektów miałam okazję widzieć. Trasa bardzo ciekawa, aczkolwiek nie dla mnie (nie jestem zmotoryzowana;) Na pewno jednak przynajmniej częśc tej trasy mogę przebyć rowerem (mieszkam niedaleko opisywanych miejsc:)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020