Logo TopAtrakcje.pl
Wybrano najpiękniejsze atrakcje 2017 roku - zobacz wyniki!

Zamek w Nowym Wiśniczu

To, co przyciąga turystów do Nowego Wiśnicza w Małopolsce to niewątpliwie efektowny zamek wznoszący się na zalesionym wzgórzu, ponad miastem. Ta barokowo - renesansowa rezydencja małopolskich rodów magnackich - Kmitów i Lubomirskich imponuje piękną architekturą i świetnym stanem utrzymania.

Historia zamku

Zamek wiśnicki powstał w XIV stuleciu jako obronna rezydencja rodziny Kmitów. Pod koniec XVI wieku warownia znalazła się we władaniu Lubomirskich i wtedy stała się jedną z najlepiej ufortyfikowanych twierdz w Polsce. Jak większość zamków w Polsce, zamek w Wiśniczu nie oparł się Szwedom i został przez nich znacząco zniszczony. Nigdy już nie odzyskał swego blasku, ale dziś jest odrestaurowany i stanowi wspaniały ślad naszych dziejów.

Architektura zamku

Wczesnobarokowy zamek z elementami renesansowymi zbudowano na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Zwieńczony jest czterema basztami w narożach. Od północno - wschodniej strony dobudowano kaplicę grobową Lubomirskich, a od południowo - wschodniej strony wolnostojącą tzw. Kmitówkę. Na drugim piętrze, przy Sali Rycerskiej mieści się galeria widokowa, z której podziwiać można okolicę. Budowla otoczona jest fortyfikacjami bastionowymi z początków XVII wieku. Na teren kompleksu prowadzi brama wjazdowa.

Muzeum

W zamkowych wnętrzach w Nowy Wiśniczu powstało Muzeum, które prezentuje wystawę poświęconą historii twierdzy i jej odbudowy, wystawę makiet rezydencji małopolskich oraz sarkofag Stanisława Lubomirskiego w krypcie. Dziedziniec zamkowy jest ogólnie dostępny, wnętrza można zwiedzać odpłatnie tylko z przewodnikiem.

Zamek w Nowym Wiśniczu
tel. 14/ 612-85-89
www.zamekwisnicz.pl
Godziny zwiedzania: V-X pn-pt 8.00-16.00, sb-nd 10.00-18.00, XI-IV pn-pt 8.00-16.00, sb-nd 9.00–17.00
Bilety: normalny 13 zł, ulgowy 8 zł

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Na całym zamku w Wiśniczu mieściła się tylko jedna latryna, przy głównym wejściu do warowni. Dlatego dawne "nocniki" były dla mieszkańców zamku bardzo ważne i poważane, do tego stopnia, że wyrabiane czasem ze srebra stawały się prezentem ślubnym dla młodych par.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

Na zamku w Nowym Wiśniczu kręcono sceny do filmu "Janosik. Prawdziwa historia" Agnieszki Holland z 2009 roku. Specjalnie na potrzeby filmu zmieniono nieco bogato złocony strop reprezentacyjnej sali na zamku.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

Ciekawostką architektoniczną w wiśnickim zamku jest sala szeptów, leżąca tuż obok kaplicy. Dzięki odpowiednio ukształtowanym ścianom i sklepieniu, można podsłuchać cichą rozmowę, jaka toczy się w przeciwległym kącie sali.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Muzea i skanseny
6.5 km
Kopalnia Soli w Bochni pod Krakowem zaprasza turystów na niezwykłą podróż w czasie przez historię soli od średniowiecza aż do współczesności
Zamki i twierdze
18.4 km
Zamek Tropsztyn to niezwykle malowniczo położona budowla, nad samym Dunajcem i Jeziorem Czchowskim, pomiędzy
Pałace i dworki
10.3 km
Pięknie odnowiony pałac Goetzów Okocimskich w Brzesku to jedna z najwspanialszych rezydencji przemysłowych w Polsce, a przy okazji jeden z cenniejszych zabytków architektonicznych z końca XIX wieku
Muzea i skanseny
6.9 km
Osada VI Oraczy"Villa VI Aratorum" (właściwie "Wieś VI Ratajów") to nazwa wzmiankowana w dokumencie z 1234 roku, w którym Teodor z rodu Gryfitów nadał tę wieś Cystersom, jako uposażenie klasztoru w
Jeziora, wodospady i rzeki
18.4 km
Jezioro Czchowskie to malowniczy, sztuczny zbiornik retencyjny, powstały w połowie XX wieku w efekcie spiętrzenia rzeki Dunajec na zaporze wodnej w
Zamki i twierdze
18.4 km
Zamek w stanie niezmienionymDębno to miejscowość w województwie małopolskim, która może poszczycić się własnym zamkiem
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Zamek w Nowym Wiśniczu na mapie - Mapa Nowego Wiśnicza

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Zamek w Nowym Wiśniczu
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2015-05-13 11:14:16
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook