Kościół w Gołębiu

Gołąb kościół
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.9

Kościół Wniebowzięcia NMP, Św. Floriana i Św. Katarzyny w Gołębiu to piękna świątynia wybudowana w stylu renesansowo-manierystycznym, w latach 1626-1638. Zarówno świątynia, jak i stojący obok uroczy domek loretański z tego samego okresu powstały za sprawą proboszcza Grzybowskiego i Jerzego Ossolińskiego.

Jak dokumenty kościelne głoszą, już król Kazimierz Sprawiedliwy wzniósł tutaj w latach 1170-1173 dwa kościoły drewniane - jeden pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i drugi Św. Floriana. Dopiero w roku 1419 wystąpiono o połączenie tych dwóch parafii. Początkowo świątynia była drewniana, dziś murowana, okazała budowla robi niemałe wrażenie.

Kościół w Gołębiu
Kościół w Gołębiu


Zabytki w kościele

Wnętrze kościoła w Gołębiu jest głównie renesansowe i barokowe, podziwiać tu można XVII-wieczny ołtarz główny, posągi Świętych, barokowy prospekt organowy czy renesansowa ambonę. Pobliski domek loretański jest unikatem w skali kraju.

Kościół Św. Floriana i Św. Katarzyny
ul. Folwarki 3, Gołąb, Puławy
tel. 81/ 881-30-22
http://parafiagolab.pl

Gołąb kościół i Domek Loretański
Gołąb kościół i Domek Loretański

Noclegi w Gołębiu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

(4.9 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.9 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024