Logo TopAtrakcje.pl
Wybrano najpiękniejsze atrakcje 2017 roku - zobacz wyniki!

Katedra w Katowicach

Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach zaczęła powstawac w 1927 roku, za sprawą ówczesnego biskupa śląskiego - Arkadiusza Lisieckiego. Prace trwały do roku 1955, kiedy dokonano konsekracji największej wówczas katedry w Polsce. Niestety komunistyczne władze gdzieś po drodze nakazały zmniejszyć wysokość katedry, więc kopułę obniżono o 38 m (obecna wysokość to 64 m), co niekorzystnie wpłynęło na ogólny wizerunek świątyni.

Latem 1983 roku w katowickiej katedrze modlił się papież Jan Paweł II, którego pomnik w geście błogosławieństwa dumnie wnosi się przed górnośląską katedrą.

Kościół Akademicki

W krypcie Katedry w 1968 roku, w związku z powstaniem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ustanowiono Kościół Akademicki, a w 1976 roku świątyni nadano dodatkowe wezwanie - wówczas błogosławionego, a dziś Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. W krypcie katedry pochowani są śląscy biskupi: Arkadiusz Lisiecki, Stanisław Adamski oraz Herbert Bednorz.

Fasada Archikatedry

Fasadę katedry w Katowicach tworzy unikatowa, monumentalna kolumnanda, ponad którą umieszczono złocony napis: "Soli Deo honor et gloria" co oznacza Jedynie Bogu cześć i chwała. Na dachu katedry umieszczono 5 dzwonów, największy z nich - Jubileuszowy, waży 3,5 tony. Ponad masywną bryłą katedry góruje kopuła zwieńczona latarnią z krzyżem. Od strony Kurii znajduje się wejście do krypty ze wspaniałymi freskami i kryptą grobową. Główny portal katedry stanowią natomiast 3 potężne drzwi, przez które wchodzi się do monumentalnej katedry. Środkowe drzwi ozdobione są płaskorzeźbami.

Wnętrze Archikatedry

Ponad wnętrzem świątyni góruje figura Chrystusa Króla Wszechświata, wisząca w prezbiterium nad ołtarzem głównym. Okrągły ołtarz stoi centralnie, a zdobiony jest płaskorzeźbami ze scenami Ostatniej Wieczerzy i wesela w Kanie Galilejskiej. Ołtarz łączy prezbiterium z kaplicą Chrztu Świętego i kaplicą Najświętszego Sakramentu, w której znajduje się oryginalne tabernakulum jako Krzew Gorejący. Przed ołtarzem widnieje napis: "Tu modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II 20.06.1983 roku."

W lewej nawie katedry w Katowicach mieści się kaplica z figurą Matki Boskiej Fatimskiej na Drzewie Fatimskim wykonanym ze stiuku. Poświecił ją w 1982 roku w Fatimie Ojciec Święty Jan Paweł II. Również w lewej nawie znajduje się kaplica z figurą Serca Jezusowego i obrazem MB Nieustającej Pomocy. W kaplicy Św. Barbary prócz rzeźby Patronki górników stoi ołtarz wykonany z bryły węgla i pomnik poległych górników.

Na chórze znajdują się 43-głosowe organy mechaniczne, a w prezbiterium stoją 17-głosowe organy chórowe.

Archikatedra Chrystusa Króla
ul. Wita Stwosza, Katowice
tel. 32/ 251-21-96
katowice.katedra@archidiecezja.katowice.pl
www.katedra.katowice.opoka.org.pl

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Muzea i skanseny
16.6 km
Historia KopalniPowstanie kopalni Guido w Zabrzu wiąże się z XIX-wieczną rewolucją przemysłową na Górnym 
Obiekty sakralne i cmentarze
15.7 km
Historia kultu MB w PiekarachPierwszy, drewniany kościółek Św. Bartłomieja Apostoła w Piekarach powstał na początku XIV wieku
Parki miejskie
4.7 km
Park Śląski w Chorzowie to nowa nazwa dawnego Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Jest to wymarzone miejsce na weekendową rekreację i rozrywkę dla
Parki rozrywki i zoo
3.2 km
Atrakcyjne Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie znajduje sie na skraju Parku Śląskiego (dawny Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku), obok

Tutaj dostaniesz zniżkę z Kartą Krajtroter
Sprawdź zniżkę

Parki rozrywki i zoo
3.8 km
Wejście główne do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie znajduje się od ulicy
Rynki, place i deptaki
4.6 km
Nikiszowiec to unikat na skalę Polski, to wyjątkowe miejsce, które swym klimatem zadziwia turystów z całego kraju. Nikiszowie jest niezwykle ciekawą dzielnicą 
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Katedra w Katowicach na mapie - Mapa Katowic

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Katedra w Katowicach
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2015-03-09 18:59:50

Komentarze

Wysłano: 2015-03-13 15:13:03

Po prostu monument

Daniel
 

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook