Logo TopAtrakcje.pl
Wybrano najpiękniejsze atrakcje 2017 roku - zobacz wyniki!

Wawel w Krakowie

Wawel malowniczo położony w zakolu rzeki Wisły w Krakowie to najcenniejszy w Polsce pomnik narodowej historii i kultury. Jest skarbnicą wiedzy o polskich dziejach, a jednocześnie symbolem ich ciągłości. Wzgórze to było zamieszkane już około 100 000 lat p.n.e., a od wczesnego średniowiecza stało się ośrodkiem władzy świeckiej i kościelnej. Wawel od 1978 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa Unesco. To perła Małopolski!

Katedra na Wawelu

Na Wawelu bardzo cenna jest gotycka Katedra z reliktami romańskimi - ośrodek kultu Św. Stanisława. W podziemiach Katedry usytuowane są Groby Królewskie udostępnione do zwiedzania - miejsce spoczynku królów, książąt oraz bohaterów narodowych. Tutaj spoczywa również Para Prezydencka, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Tutaj też znajduje się Dzwon Zygmunta - najsłynniejszy polski dzwon i przy okazji największy, ufundowany przez Zygmunta Starego, odzywający się przy najważniejszych uroczystościach kościelnych i narodowych.

Zamek Królewski w Krakowie

Zwiedzając Wawel nie można zapomnieć o Zamku Królewskim na Wawelu z cudnymi krużgankami widocznymi na dziedzińcu. Rezydowali tutaj władcy polscy, a dziś możemy zwiedzać ich Komnaty Królewskie ze słynnymi arrasami Zygmunta Augusta. Wewnątrz Zamku mieści się też Skarbiec Koronny i Zbrojownia. Bardzo ciekawa jest wystawa Wawel Zaginiony.

Smocza Jama

Kolejna atrakcja na krakowskim Wawelu to Smocza Jama - jaskinia jurajska zamieszkiwana niegdyś przez groźnego smoka... a dziś udostępniona dla turystów. Tuż obok stoi sam smok, choć sztuczny, zionie ogniem jak prawdziwy.

Wawel - Zamek Królewski
Wawel 5, Kraków
tel. 12/ 422-51-55, 422-61-21
zamek@wawel.edu.pl
www.wawel.krakow.pl

Godziny zwiedzania: Wzgórze Wawelskie jest udostępniane zwiedzającym codziennie od godziny 6.00 do zmroku. Wstęp bezpłatny. Dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego jest zamykany pół godziny przed zamknięciem bram wzgórza. Wystawy w zamku i Smocza Jama są płatne. Obiekt leży na Szlaku Romańskim.

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Dowodem ofiarności Polaków z kraju i zagranicy są umieszczone na Wawelskim murze cegiełki z wygrawerowanymi nazwiskami i nazwami ofiarodawców.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

Wawel to miejsce koronacji wszystkich królów polskich, począwszy od Władysława Łokietka, a skończywszy na Auguście III Sasie. Tylko Stanisław Leszczyński i Stanisław August Poniatowski byli koronowani w Warszawie.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Parki Narodowe i rezerwaty
18.6 km
Białe sterczące skały wapienne o niesamowitych kształtach, soczysta zieleń pięknie kontrastująca z jasnymi ostańcami, malowniczo wijący się Prądnik wśród polnych kwiatów, bryczki z koniami i roześmiani turyści, a ponad głowami zabytkowe pensjonaty
Jaskinie i podziemia
16.3 km
Jaskinia Wierzchowska Górna znajduje się w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze Parku Krajobrazowego "
Szlaki turystyczne
0.8 km
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco powstała w 1978 roku i od tamtej pory systematycznie się poszerza. Jej głównym celem jest ochrona najcenniejszych zabytków i regionów świata, ważnych z punktu widzenia historycznego, kulturowego lub przyrodniczego
Obiekty sakralne i cmentarze
0.8 km
Słynny Kościół Mariacki w Krakowie to jeden z najważniejszych symboli Krakowa. Stojąca przy
Muzea i skanseny
11.7 km
Słynna w całej Polsce i poza granicami kraju Kopalnia Soli w Wieliczce położona jest około 10 km od centrum
Rynki, place i deptaki
0.8 km
Rynek Główny w Krakowie to symbol miasta, z pewnością jeden z najpiękniejszych i największych (200 x 200 m) średniowiecznych rynków w Europie
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Krakowie

Miniatura Kraków
Qubus Hotel KrakówCeny od: 240.00
Tel: +48 12 374 51 00
Miniatura Wieliczka
Galicja ***Ceny od: 130.00
Tel: 12 291 4040

Wawel w Krakowie na mapie - Mapa Krakowa

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Wawel w Krakowie
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2015-12-09 10:11:20

Komentarze

Klaudia
Wysłano: 2014-01-30 16:11:02

Bardzo  ciekawe miejsce ;) Polecam 

Wysłano: 2014-08-24 08:23:51

Piekne i zadbane miejsce. Ale kolejki... Trzeba rano stanąć w kolejce aby dostać się na wszystkie atrakcje( nie starcza biletów), które wcale nie są tanie.

Wysłano: 2015-07-06 20:48:45

Za drogo.

Wysłano: 2015-08-12 22:16:25

Cudne miejsce  z historią. Konieczne do odwiedzenia

Wysłano: 2017-04-11 18:26:04

Wspaniałe miejsce, z pewnością warte zobaczenia :)

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Rosa Pensjonat
Bobolin
Ceny od 50.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook