Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
WSPOMNIENIA., Darek

SZLAKIEM PAPIESKIM PO SUDETACH.

2008-09-06 - 2008-09-10
2008-09-06 17:24:57
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Pierwotnie trasa była rowerowa, trwała 5 dni, zaczynała się w Bolesławcu, a kończyła w Świebodzicach. Jednakże przy użyciu samochodu możemy czas wycieczki skrócić do dni 3.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bolsławiec > Lwówek Śląski > Lubomierz > Mirsk > Świeradów Zdrój > Szklarska Poręba > Sobieszów > Zamek Chojnik > Jelenia Góra > Karpacz > Kowary > Kamienna Góra > Krzeszów > Szczawno-Zdrój > Wałbrzych > Książ > Świebodzice

SZLAK PAPIESKI JELENIOGÓRSKO - WAŁBRZYSKI
( Rowerowy ).

Szlak ten prowadzi przez Sudety Zachodnie i Środkowe, od Gór Izerskich, obrzeżem Karkonoszy, przez Kotlinę Jeleniogórską, Wałbrzyską, Kamiennogórską, po wzgórza Krzeszowskie i Zawory ( zachodnia część Gór Stołowych).
Przebieg Szlaku odtworzony jest na podstawie notatek i wspomnień osób towarzyszących ks. Karolowi Wojtyle w wycieczce rowerowej 1 - 5 września 1956 r., oraz wpisów księdza Wojtyły do parafialnych ksiąg posług kapłańskich.
Wędrówkę tę wspominał Jan Paweł II w czasie pobytu w Legnicy z racji koronacji Matki Bożej Krzeszowskiej. Trasa Była tak ułożona, że uwzględniała zarówno piękno ziemi dolnośląskiej – przyrody, krajobrazu, jak i miejsca kultu i zabytki architektury sakralnej i świeckiej.
Księdza Wojtyłę zdumiewały wtedy dolnośląskie świątynie - ich ilość i piękno.


Trasa którą pokonał ówczesny ks. Karol Wojtyła wyglądała w ten sposób :

Przyjazd nocnym pociągiem z Krakowa przez Wrocław , Legnicę do Bolesławca. Dalej na rowerach przez Lwówek Śląski, Lubomierz, Mirsk, Świeradów Zdrój, Szklarską Porębę, Sobieszów, Zamek Chojnik, Jelenią Górę, Karpacz, Karpacz Górny, Kowary, Przełęcz Kowarską, Kamienną Górę, Krzeszów, Szczawno Zdrój, Wałbrzych i koniec trasy był w Świebodzicach.
W Książu grupa podzieliła się i ks. Wojtyła wraz z innym uczestnikiem wyprawy rowerowej pojechał do Świdnicy, skąd pociągiem powrócił do Krakowa.

Szlak Papieski został otwarty 9 czerwca 2007 r. przy współpracy Kurii legnickiej i świdnickiej, władz i samorządów lokalnych, Karkonoskiego Parku Narodowego, Zamku Książ, oraz Fundacji Szlaki Papieskie z Krakowa, w 10 rocznicę Pielgrzymki Jana Pawła II do Legnicy (02.06.1997) i koronację Ikony Krzeszowskiej, w 15 rocznicę ustanowienia przez Jana Pawła II Diecezji Legnickiej, oraz w 51 rocznicę turystycznej wędrówki ks. Karola Wojtyły szlakami Ziemi Jeleniogórskiej.

Szczególnym miejscem gdzie przebywał przyszły papież wraz z grupą studentów i zatrzymał się na nocleg był zamek Chojnik.

KARKONOSZE BOLESŁAWIEC. BOLESŁAWIEC. RATUSZ W LWÓWKU ŚLĄSKIM LUBOMIERZ - MUZEUM LUBOMIERZ LUBOMIERZ LUBOMIERZ LUBOMIERZ LUBOMIERZ MIRSK MIRSK MIRSK ŚWIERADÓW KOWARY - MUZEUM MINIATUR KOWARY KOWARY - RATUSZ SZKLARSKA PORĘBA SZKLARSKA PORĘBA - MUZEUM MINERALOGICZNE SZKLARSKA PORĘBA - WYCIĄG NA PUCHATKU SZKLARSKA PORĘBA SZKLARSKA PORĘBA - STARA CHATA WALOŃSKA WODOSPAD SZKLARKI SZKLARSKA PORĘBA WIDOK ZAMKU CHOJNIK. RYCINA ZAMKU. ZAMEK CHOJNIK ZAMEK CHOJNIK KARKONOSZE Z WIEŻY ZAMKU W CHOJNIKU. PAMIĄTKOWA TABLICA WIDOK Z ZAMKU CHOJNIK WIDOK Z ZAMKU CHOJNIK ZAMEK CHOJNIK WIDOK Z ZAMKU CHOJNIK ZAMEK CHOJNIK - WEJŚCIE NA WIEŻĘ ZAMEK CHOJNIK - WIEŻA WIDOK Z ZAMKU CHOJNIK WIDOK Z ZAMKU CHOJNIK ZAMEK CHOJNIK WEJŚCIE NA WIEŻĘ WIDOK Z ZAMKU CHOJNIK ZAMEK CHOJNIK ZAMEK CHOJNIK ZAMEK CHOJNIK - PRĘGIEŻ ZAMEK CHOJNIK KARPACZ - ŚWIĄTYNIA WANG KARPACZ KARPACZ KARKONOSZE KRZESZÓW. KRZESZÓW. KRZESZÓW. KRZESZÓW. SZLAK PAPIESKI W SUDETACH. SZLAKIEM PAPIESKIM PO SUDETACH.
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Zbigniew Bicykl Domator 9 kilometrów
2009-08-16 11:05:27
Polecam sierpniowy /09 numer gazety ,,rowertour,, dokładna mapa oraz opis całego szklaku.
Avatar użytkownika
Zbigniew Bicykl Domator 9 kilometrów
2009-08-16 11:05:11
Polecam sierpniowy /09 numer gazety ,,rowertour,, dokładna mapa oraz opis całego szklaku.
Avatar użytkownika
Zbigniew Bicykl Domator 9 kilometrów
2009-04-09 22:26:30
Polecam opis mojej wyprawy ,, Śladami ks. Karola Wojtyły po Dolnym Śląsku - 51 lat później ,, na www. sobieszow.pl - a cała trasa liczy ponad 250km i kończy się nie w Świebodzicach - a dokładnie gdzie to polecam lekturę. Jestem w trakcie dokładniejszego opracowywania tej wyrwy z roku 1956 ze szczegółami. Ten podany wyżej opis jest troch niedokładny - a pełna nazwa tego szlaku brzmi - Dolnośląski Rowerowy Szlak Papieski i jest najdłuższym udokumentowanym szlakiem rowerowym w Polsce.
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2009-03-11 23:34:02
Moja relacja odwzorowuje trasę, którą pokonał ówczesny ks. Karol Wojtyła w roku 1956. Ja osobiście pokonałem ją w całości jednak również z pewnymi modyfikacjami. Poszedłem na łatwiznę i odległości pomiędzy miastami pokonywałem samochodem. Natomiast wejścia na góry i zwiedzanie miast odbywało się pieszo. Przedstawiona trasa jest bardzo bogata we wszelkiego rodzaju atrakcje turystyczne, aby odwiedzić i zobaczyć co ciekawsze miejsca trzeba było mocno się uwijać, pomimo jazdy samochodem potrzebowałem na to 10 dni.
Co do zdjęcia o które pytasz, to przedstawia ono - Śnieżne Kotły.
Przepraszam iż odpisuję dopiero teraz, ale w styczniu miałem mały wypadek w Szklarskiej Porębie na nartach. Uszkodziłem sobie obydwa kolana, dwa miesiące niewłaściwej diagnozy i nie właściwego leczenia troszeczkę mnie wyeliminowały z życia. Na szczęście zmieniłem lekarza, jestem już po operacji lewego kolana, jak wydobrzeję czeka mnie jeszcze operacja na prawe kolano. Nie wiem czy jeszcze wsiądę na narty, ale po górach chętnie bym sobie w nadchodzącym sezonie pochodził.
Avatar użytkownika
Midorihato Uzależniony od podróży 1126 kilometrów
2009-02-19 21:01:34
Swietna wyprawa - gratuluje! Jechales cala trase rowerem? Ile to jest kilometrow? Pytam bo moze pojde w Twoje slady z niewielka modyfikacja.
Mozesz mi przyblizyc co przedstawia zdjecie podpisane KARKONOSZE a lezace pod koniec miesdzy KARPACZEM a KRZESZOWEM?
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020