Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Danuta

Katowice i Chorzów- architektura drewniana Górnego Śląska

2013-05-19
2013-05-24 17:37:46
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Górny Śląsk to nie tylko kopalnie i Huty. To również zabytkowe obiekty i zespoły architektury drewnianej. Zapraszam na wycieczkę.

Niedziela i nareszcie pogoda za oknem. Rzecz nieczęsto tej wiosny spotykana więc nie tracąc czasu wybieramy się na wyprawę. Tym razem celem naszym będzie architektura drewniana Górnego Śląska, a dokładniej drewniany Kościół św. Michała w Katowicach i Skansen w Chorzowie.Trafiliśmy do Kościoła bez problemu. Kłopotem jedynie było znalezienie miejsca parkingowego, ale w końcu udało się! Kościół św. Michała Archanioła w Katowicach to najstarsza budowla sakralna na terenie Katowic, położona w Parku Kościuszki w dzielnicy Katowic- Brynowie, na Wzgórzu Beaty.Zabytkowy, z 1510 z wolno stojącą drewnianą wieżą z XVII wieku, okolony drewnianym parkanem, został przeniesiony w 1938 z Syryni i ustawiony w najwyższym punkcie Parku Kościuszki.

Nakryty jest stromym, dwuspadowym dachem krytym gontem, ze smukłą wieżyczką sygnaturki na kalenicy, a otoczony jest sobotami. We wnętrzu kościoła znajduje się korpus XVII-wiecznej, drewnianej ambony i od 1970 drewniana rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, późnogotycka, z początku XVI wieku, przeniesiona z Dębieńska (powiat rybnicki). W kruchcie znajduje się: XV-wieczna kropielnica z kamienia i drewniana skrzynia z okuciami z XVIII-XIX w.

Kościół św. Michała w Katowicach
Muzealnik - pani ubrana w strój ludowy

Kościół i dzwonnica otoczone są drewnianym ogrodzeniem z trzema bramami. Wolno stojąca dzwonnica pochodzi z 1679 roku. Aby zobaczyć dokładnie oświetlone wnętrze kościoła – wybraliśmy się na niedzielną mszę o godzinie 12,00. Po nabożeństwie bez pośpiechu pooglądaliśmy zabytkowy kościół z zewnątrz robiąc trochę zdjęć.Kościół leży na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. Wielokrotnie przejeżdżaliśmy koło niego, nie wstępując do środka bo otwarty jest jedynie w czasie nabożeństw.

Kościół św. Michała w Katowicach - wnętrze
Kościół św. Michała w Katowicach - wnętrze

To był piękny początek pogodnej niedzieli …

Dalej jadąc przez Katowice – ulicą Chorzowską i mijając Śląskie Wesołe Miasteczko oraz przystanek chorzowskiego ZOO z rzeźbą żyrafy- dojeżdżamy w okolice Skansenu.

dawna klasa w Skansenie
dawna klasa w Skansenie

Nieopodal Stadionu Śląskiego, w samym centrum przemysłowej aglomeracji, znajduje się to szczególne miejsce. W krajobrazie pól i łąk rozsiadła sie wiejska osada. Na powierzchni 20 ha prezentowane są zabytkowe, drewniane budynki mieszkalne, gospodarcze, sakralne, (kapliczki, kościół) użyteczności publicznej (wiejska szkoła i sklepik), rzemieślniczo-przemysłowe (garbarnia., kuźnie, młyny). Spacerując alejkami podziwialiśmy obiekty z regionów Beskidu Śląskiego, podregionu podgórskiego, Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Czas jakby stanął w miejscu. Z głową w chmurach oglądaliśmy poszczególne obiekty napawając się ciszą i śpiewem ptaków.

19 maja, odbywały się w Skansenie imprezy folklorystyczne w związku z Dniem Rzemiosła. Prezentowane były tradycyjne rzemiosła wiejskie: kowalstwo, bednarstwo, tkactwo, wikliniarstwo i garncarstwo.

zabytkowe kapliczki jakich w skansenie wiele ...
Wolno stojąca dzwonnica pochodzi z 1679 roku.

Przyglądaliśmy się pracy dawnych rzemieślników. Słuchaliśmy opowieści bartników i muzealników – pań ubranych w regionalne stroje.

W Skansenie doskonale naładowaliśmy akumulatory, zregenerowaliśmy siły i wypoczęliśmy. Pogoda nam dopisała i tylko szkoda, że czas tak szybko biegnie i trzeba wracać do obowiązków. Bo przecież tam w Skansenie czas stanął miejscu .

kolejna kapliczka ...
kolejna kapliczka ...

Kościół i dzwonnica otoczone są drewnianym ogrodzeniem z trzema bramami w samym centrum przemysłowej aglomeracji, znajduje się to szczególne miejsce ... figura w jej wnętrzu Kościół św. Michała w Katowicach kuźnia urokliwa chatka zielarki Nakryty jest stromym, dwuspadowym dachem krytym gontem, ze smukłą wieżyczką przed chatką uprawiany ogródek na terenie placu kościelnego a we wnętrzu suszące się zioła wjeżdża kuchnia jak u mojej Babci sikorka znalazła sobie miejsce na gniazdko! wkspozycja w Skansenie jest naprawdę żywa! prezentacja strachów polnych przed nami Katowice Załęże szyb kop.Kleofas magiel ręczny ! mijamy Śląskie Wesołe Miasteczko przystanek chorzowskiego ZOO z rzeźbą żyrafy przecież tam w Skansenie czas stanął miejscu w Parku Śląskim trwa budowa nowej Elki- kolejki linowej. Słupy już stoją! Stadion Śląski w Chorzowie zabytkowe, drewniane budynki mieszkalne Wejście do Skansenu w Chorzowie kościół św.Józefa w Skansenie W krajobrazie pól i łąk rozsiadła sie wiejska osada wnętrze kościółka św.Józefa
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2013-06-02 23:26:08

i to w środku aglomeracji

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-05-27 17:43:02

Dziękuję Wszystkim za miłe słowa, komentarze i oceny. Zachęcam do odwiedzania Skansenów, bo w nich jest niezpomniany klimat i znakomicie  oddają atmosferę dawnych wsi. Chorzowskim Skansenem wkomponowanym w Aglomerację miejską jestem zauroczona i cieszę się, że zachęciłam wielu z Was do odwiedzenia tego magicznego miejsca. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-05-27 13:23:24

Dawno nie byłam w skansenie w Chorzowie. Dzieki Twoim zjęciom Danusiu, mogę go ponownie obejrzeć.

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2013-05-25 14:20:54

łane sa te drewniane  koscioly ,  ciekawe skanseny .

 

Pozdrawiam Karol 

Avatar użytkownika
Dominik Dobros Krajtroter 2270 kilometrów
2013-05-25 09:56:22

Bardzo ciekawa relacja i zdjęcia... ukierunkowane, na pewno przy jakiejś okazji zawitam w te miejsca,
pozdrawiam,

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-05-25 07:20:10

Super Danusiu wyprawa.Śliczne zdjęcia,niesamowite miejsce.Dobrze że są ludzie którzy dbają żeby nie zagineła dawna kulturai dzielą się swoim doświadczeniem.Pozdrawiam

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2013-05-24 20:57:39

Bardzo fajny  zabytkowy kościółek . Skanseny mają swoje uroki. Dzięki ich możemy sobie wyobrażić jak dawniej ludzie żyli. Szkoda że nie możemy świat  zobaczyć w czasie przyszłym.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów
2013-05-24 20:32:28

A pod tym drewnianym kościółkiem w Katowicach też kiedyś byliśmy ale wieki temu, chętnie wybierzemy się jeszcze raz dzięki za pomysł :)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-05-24 19:40:17

Nie byliśmy nigdy w skansenie ale ogólnie to nam się podoba pozdrawiamy

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-05-24 19:06:51

No tak może się podobać i wyprawa  i sam skansen jeden z większych w regionie. Często odwiedzam i odwiedzałem to miejsce dawno temu będąć nieraz w Ośrodku Harcerskim który znajduje sie obok. Fajne i bardzo ciekawe miejsce dla całej rodzinki. Zawsze jest jakaś okazja by tam wrócić (najpierw z wycieczka szkolna , później przypadek, spacer z przyszłą żoną, nastepnie pokazać dziecią jak kiedyś wszystko wyglądało, fajna pogoda nie ma co robić może Chorzów i skansen itd. ) i takim to sposobem człowiek staje sie stałym bywalcem. I wcale tego nieżałuję. 

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-05-24 18:12:38

Wyobraź sobie Aniu, że byłam w Skansenie w Chorzowie po raz pierwszy. To niesamowite, że oglądałam dotąd wiele Skansenów - nieraz bardzo odległych, a tutaj tak blisko nie dotarłam. Jestem tym Skansenem zachwycona, szczególnie że znajduje się w samym centrum aglomeracji śląskiej. To taka oaza wśród wieżowców, zakładów przemysłowych i dróg szybkiego ruchu. Coś pięknego. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów
2013-05-24 18:07:39

Piękna wycieczka, byliśmy zok temu w tym Skansenie, bardzo fajne miejsce, polecam !

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020