Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Danuta

Wędrówka szlakiem historii, dolnośląskiego złota i agatów.

2013-07-13
2013-09-06 12:44:52
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Urlop w tym roku krótki, więc zwiedzanie będzie bardzo intensywne. Z głową w chmurach, przewodnikiem w ręku, wyruszam na podbój Dolnego Śląska!

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Szklarska Poręba > Stara Kamienica > Barcinek > Pasiecznik > Pławna > Bolesławiec > Brunów > Lwówek > Kromnów > Ruiny zamku rycerskiego > Pałac > zabytkowy kościół św.Tekli > Zamek Legend Śląskich > Pałac > Lwówek Śląski > Lwówieckie Lato Agatowe > Kromnów- Kościół

Ze Szklarskiej Poręby jedziemy w kierunku Jeleniej Góry, ale za Piechowicami skręcamy w prawo i dalej już bocznymi drogami- takimi jakie lubimy. Po drodze mamy do zobaczenia same dolnośląskie perełki.Na początek wieś- Stara Kamienica. Z przewodnika dowiedziałam się, że znajdują się tutaj ruiny zamku rycerskiego. Niełatwo je było odnaleźć, ale z pomocą mieszkańców, którzy podpowiedzieli jak dojechać najbliżej- trafiliśmy. Kiedyś zamek rycerski- dzisiaj ruina baszty bramnej, wysoka na dwa piętra, z reliktem kamieniarki okiennej. Części mieszkalne z częściowo zasypanymi piwnicami. Całość jest zaniedbana i w dużym stopniu porośnięta pokrzywami i choć w fosie od dawna brakuje już wody, nie zdecydowaliśmy się na spenetrowanie ruin.Tuż obok znajduje się kościół pod wezwaniem Ścięcia Głowy Św . Jana Chrzciciela. Świątynia murowana, w stylu gotyckim pochodzi z końca XV wieku. Wchodzimy do środka, podziwiamy płaski kasetonowy ręcznie robiony strop. Uwagę naszą zwraca też zabytkowa ambona – jedna z najpiękniejszych na ziemi jeleniogórskiej, uznawana przez artystów za perłę Karkonoszy . Przez duże okna wpada sporo słońca, więc możemy do woli podziwiać wnętrze kościoła. Piękny ołtarz, zadbane wnętrze.

Jedziemy dalej. Kolejna perełka na trasie to Barcinek. Przez niewielki mostek z resztką czegoś co było kiedyś bramą, podążamy oglądać cudeńko… Około 1565 r. Peter von Redewitz ufundował tutaj renesansowy dwór. Rezydencja została przebudowana w 1772 r. na barokowy pałac, a podczas kolejnej przebudowy, wzniesiono między innymi kwadratową wieżę. Jest piękna! Góruje nad okolicą i daje świadectwo przeszłości. Sama budowla sięgała wysokości trzech kondygnacji. Do 1945 r. była własnością rodziny von Wartenberg i ich spadkobierców.

stanowisko z prezentacjami cięcia i szlifowania kamieni ozdobnych
Brunów

Po wojnie pałac miał stanowić letnią rezydencję Prezydenta Rzeczypospolitej, lecz ostatecznie na planach się skończyło, bo został przekazany miejscowemu PGR-owi. Opuszczony w 1971 r. pałac popadał w ruinę i do dnia dzisiejszego taką pozostaje. W chwili obecnej zachowała się wieża zwieńczona hełmem, ściany nośne oraz pomieszczenia parteru i piwnic.Obok pałacu widzimy zdewastowaną dawną oficynę i opuszczone gospodarstwo rolne. Teren wokół ogrodzony, pałac można zobaczyć tylko z zewnątrz. Obchodzimy posiadłość, ale mur otaczający dawną rezydencję, a także pokrzywy i niesamowite chaszcze bronią do niej dostępu. Nic z tego.

LWÓWIECKIE AGATOWE LATO!
LWÓWIECKIE AGATOWE LATO!

W Pasieczniku- w lokalnej piekarni przy drodze- kupujemy chleb. Kukurydziany, jeszcze ciepły ! Niedrogi a smaczny. Polecam to miejsce.

Przejeżdżamy przez miejscowość Pławna. Jej nazwa to nawiązanie do średniowiecznego wypłukiwania złota – „pławienia”. Na znalezienie złota nie liczymy, ale na pewno nas czymś zaskoczy…

Barcinek- ruiny pałacu
Barcinek- ruiny pałacu

I zaskoczyła! Już przy wjeździe wielki baner- „Pławna miejsce magiczne” oraz ... dumnie górujący nad okolicą, Wielki Jeleń. Skojarzenie z Misiem Barei całkiem zasadne :-) Po obu stronach drogi- zamki , budowle obronne i potężne figury postaci historycznych, z legend i bajek. To Zamek Legend Śląskich. Robi wrażenie! Można tam poznać okoliczne legendy, wprawić w ruch tajemnicze lalki, ale także poznać tajniki kowalstwa, litografii i ceramiki. Bilet wstępu 14,-zł

Hm …Nie ukrywam, że miejsce to niezwykłe, chociaż o gustach nie dyskutuję.

wejście na teren parku pałacowego
Kromnów- zabytkowy kościół
Barcinek ruiny pałacu

Nad wsią góruje zabytkowy kościół św.Tekli. Przy końcu wsi, przy moście nad rzeczką Kózka widzimy figurę św. Jana Nepomucena. Rzeźba świętego stoi na wysokim postumencie, który osadzony jest w dnie potoku. Patron chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami. Często spotyka się go przy mostach, ale na postumencie stojącym w wodzie widzę figurę świętego po raz pierwszy.

Jest coraz cieplej, słońce grzeje. Wjeżdżamy do Bolesławca. Miasto słynie z wyrobów ceramicznych i mamy nadzieję na zakupy tych wyrobów w dobrej cenie – w przyfabrycznym sklepie firmowym. Złudzenia!

Brunów pałac- W południowym skrzydle pałacu podziwiamy piękną oranżerię i ośmioboczną wieżę.
Brunów pałac- W południowym skrzydle pałacu podziwiamy piękną oranżerię i ośmioboczną wieżę.

Odwiedzamy dwa sklepy i kupujemy w końcu jakiś drobiazg. Mieliśmy jeszcze w planie zobaczenie Muzeum Ceramiki, ale coraz większy upał mobilizuje nas do opuszczenia nagrzanego miasta.

Kierunek Lwówek Śląski! Przejeżdżamy przez Brunów. Z dala widać pałac –w stylu barokowym . Przechodzimy przez bramę…

Przed nami pałac, stajnia z powozownią, park z kaplicą rodzinną, fontanna, kordegarda. Wszystko w otoczeniu zadbanego parku angielskiego. Na ścianie szczytowej stajni widzimy herb rodziny Cottenet. W południowym skrzydle pałacu podziwiamy piękną oranżerię i ośmioboczną wieżę. Pałac jest pokryty dwuspadowym dachem z naczółkami. Przed wejściem parasole. Można się tutaj napić kawy i odpocząć.

Czytamy historię pałacu: wybudowany w 1750 roku należał do znanego i majętnego śląskiego rodu Zedlitz. W 1933 roku rezydencja została przejęta na szkołę sportową Hitlerjugend, a następnie stała się własnością nazistów. Zaraz po zakończeniu II wojny światowej pałac wraz z zabudowaniami został ogołocony z wyposażenia i częściowo zniszczony. Obecnie pałac jest odrestaurowany. W stylowych wnętrzach pałacu, powozowni i oficyny i znajduje się hotel. Miejsce piękne, klimatyczne, kameralne. Kolejna perełka na trasie naszego zwiedzania.

Opuszczony w 1971 r. pałac popadał w ruinę i do dnia dzisiejszego taką pozostaje
Brunów- stajnia z powozownią
Barcinek- dawna oficyna

Jedziemy do Lwówka Śląskiego- Agatowej Stolicy Polski. Obywa się tam impreza plenerowa której głównym elementem jest międzynarodowa giełda minerałów, wyrobów z nich i skamieniałości, prawdopodobnie największa mineralogiczna impreza w Polsce. LWÓWIECKIE AGATOWE LATO!

W centrum Lwówka nieprzebrane tłumy. Dziesiątki- setki chyba straganów z wystawionymi do sprzedaży minerałami i wyrobami jubilerskimi. Nie widomo gdzie patrzeć i w którym kierunku iść! Znajdujemy stanowisko z prezentacjami cięcia i szlifowania kamieni ozdobnych. Za jedyne 5,- wybieram sobie jeden z kamoli, który zostaje przecięty i w jego wnętrzu ukazuje się piękny- choć nie wypolerowany agat. YES!

Brunów- oficyna przy pałacu
Brunów- oficyna przy pałacu

Tuż obok chata walońska z rekonstrukcją wyrobiska agatowego. Na estradzie odbywa się jakiś koncert. Nie słyszę jaki, bo z potężnych głośników wydobywa się głośny huk. Uciekamy do budynku Ratusza, gdzie prezentowana jest wystawa pt. „Kolorowy Świat Minerałów Miedzi”. Podziwiamy eksponaty z całego świata. Uwagę naszą zwracają minerały znalezione w pobliskich Płóczkach Górnych. Obiecujemy sobie, że koniecznie musimy tam pojechać. Następnym razem. Obowiązkowo.

Dzień chyli się ku wieczorowi. Wracamy do Szklarskiej Poręby przez Kromnów. Przy drodze widzimy drewniany kościół. Na wysokiej podmurówce prezentuje się okazale. Oglądamy go z zewnątrz. To ostatnia perełka na dzisiaj.

Barcinek- piekna kwadratowa wieża pałacowa
Barcinek- piekna kwadratowa wieża pałacowa
Barcinek, dojście do pałacu przez niewielki mostek z resztką czegoś co było kiedyś bramą Brunów pałac Barcinek- ruiny pałacu ruiny pałacu w Barcinku Brunów- stajnia z powozownią w Starej Kamienicy ... Pławna- górujący nad okolicą, Wielki Jeleń Brunów- Na ścianie szczytowej stajni widzimy herb rodziny Cottenet. Kiedyś zamek rycerski- dzisiaj ruina baszty bramnej Stara Kamienica- kościół pod wezwaniem Ścięcia Głowy Św . Jana Chrzciciela Pławna- dwór otoczony palisadą Brunów- Obecnie pałac jest odrestaurowany. Stara Kamienica- Kościół Pławna- Po obu stronach drogi- zamki , budowle obronne i potężne figury postaci historycznych, z legend i bajek. Brunów- wnętrze pałacu wnętrze kościoła w Starej Kamienicy- piękna zabytkowa ambona wnętrze kościoła w Starej Kamienicy- ołtarz Pławna- Zamek Legend Śląskich podziwiamy płaski kasetonowy ręcznie robiony strop Z dala widać pałac –w stylu barokowym nagrobki na ścianie kościoła w Starej Kamienicy figura św. Nepomucena w Pławnej
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-09 18:12:43

Dziękuję Wszystkim za prześledzenie mojej relacji i miłe komentarze. Masz rację Karolu, że mogłam się umówić z Elą na kawę. Tym razem się zgapiłam, ale jesteśmy już umówione na nastepny raz.Wogóle spodobał mi się Twój pomysł Krajtroterskich spotkań - ja jestem ZA! Zresztą jedno z miłych  spotkań /ze Stasiem/, mam już za sobą :-)

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-09-08 10:40:12

[cytuj autor='Karol Barsolis']ladnie powedrowalas Danko . tylko pozazdroscic ......  [/cytuj]

Tak tylko pozazdrościć - fajny, ciekawy opis z tej podróży.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-09-07 20:39:50

ladnie powedrowalas Danko . tylko pozazdroscic .

W Lwowku sl. moglas wstapic do Eli -na kawe .

podrozowalem  podobnym szlakiem  miesiac temu

 

Pozdrawiam  Karol 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2013-09-06 22:40:46

Bardzo ciekawe miejsca zwiedzałaś.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów
2013-09-06 20:42:46

Pięnie Ci się trasa ułożyła, całkiem pionowo :) Piękne miejsca i tak odległe na zachód, że nie zwiedzone nigdy przez nas jeszcze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-06 20:13:51

Witaj Elu! Bliskie Ci miejsca opisałam tak- jak tylko mogłam najlepiej. W wielu przypadkach to właśnie Twoje relacje były dla mnie inspiracją i podpowiedzią. I znów szkoda, że nie zgadałyśmy się prędzej, ale co się odwlecze ...

Pozdrawiam cieplutko :-)

 

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-06 20:05:51

Dziękuję za miłe komentarze. Dorotko i Krzysiu! tegoroczna wyprawa na Dolny Śląsk była dla mnie zupełnie nietypowa. Dotąd przede wszystkim zdobywałam górskie szczyty. Tym razem "postawiłam" na zwiedzanie zabytków. Brunów i Pławną polecam z wielkim przekonaniem.

 Danusiu cieszę się, że relacją z wycieczki zachęciłam Cię do odwiedzenia tego uroczego miejsca.

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-06 19:55:54

Dodam jeszcze ,że w Ustce po zachodniej stronie kanału też stoi figura św. Jana Nepomucena,chroniącego przed powodzią.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-06 19:54:07

Wspaniała wycieczka,wyczerpujący opis i super fotki.Aż chce się tam być,choć miejsca opisane są mi zupełnie nieznane.

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-09-06 19:52:03

Bardzo ciekawa i treściwa wycieczka fajnie pozwiedzałaś Brunów i Pławna nam wpadła w oko :))))

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020