, Danuta

Opis Kromnowa

Kromnów to malownicza, stara wieś położona w województwie dolnośląskim, w gminie Stara Kamienica, niedaleko Jeleniej Góry. Po raz pierwszy w dokumentach wzmiankowana została w 1304 roku.Kościół ewangelicki w Kromnowie

W centrum Kromnowa znajduje się kościół ewangelicki, który powstał 1802 roku. Jest to murowany obiekt na miejscu poprzedniego z 1744 roku, którego konstrukcja szachulcowa okazała się niezbyt trwała. Jedne źródła podają, że stary kościół z zachowanym wyposażeniem został po prostu obudowany nowym murem. Inne zaś, że stara konstrukcja została rozebrana, a na jej miejscu powstała nowa. Niezależnie od tego jak było - nowy Dom Boży okazał się solidny. Zachował się do dziś.

Burzliwe były losy kościoła ewangelickiego. Po II wojnie światowej powoli popadał w ruinę. Użytkowali go mieszkańcy wsi, lecz w sposób mało elegancki. Przez długi czas pełnił funkcję magazynu, stodoły, itp.

Ponieważ w gminie nie ma wyznawców kościoła reformowanego, kościół nie powrócił do dawnej funkcji. Postanowiono o utworzeniu w nim galerii prezentującej dorobek lokalnej społeczności, historię okolicy i zróżnicowanie kulturowe. Tak oto powstała wyjątkowa Artystyczna Galeria Izerska. Nowoczesne wnętrze zabytku przyjęło świecki, choć nie mniej godny charakter. Pieniądze na remont znalazły się w funduszach europejskich.

Ocalony od ruiny, w nowoczesny sposób prezentuje izerską mozaikę kulturową w zabytkowym wnętrzu. To miejsce pełne dobrej energii i spokoju. Odbywają się tu wystawy, koncerty, spotkania z ciekawymi osobami.

Kościół katolicki w Kromnowie

W Kromnowie znajduje się również drugi kościół - rzymsko- katolicki kościół Św. Jerzego. Stoi w środku wsi, na zachodnim stoku doliny, na miejscu starszej świątyni. Zbudowany prawdopodobnie w 1930 roku, ale istnieje hipoteza o powstaniu kościoła w końcu XVI wieku. Jest to jedyny zachowany drewniany kościół w Sudetach Zachodnich nie licząc świątyni Wang.

Ten kościół w Kromnowie stoi na terenie dawnego cmentarza, a cały obszar otacza kamienny mur. Jest filią parafii w Kopańcu.

Obecnie Kromnów to duża wieś łańcuchowa, położona na wschodnich krańcach Pogórza Izerskiego, między Wysoczyzną Rybnicy i Grzbietem Kamienickim na południu oraz Obniżeniem Starej Kamienicy na północy. Miejscowość rozciąga się w kierunku południkowym, w dolinie potoku, prawego dopływu Kamienicy. Jak dotąd Kromnów nie zyskał znaczenia turystycznego i pozostaje osadą rolniczo-hodowlaną.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°53'38" N, 15°35'2" E
Dolnośląskie
2016-09-10
2020-02-01 02:00

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą