, Danuta

Kromnów

(4.3 głosów: 7)

Kromnów to malownicza, stara wieś położona w województwie dolnośląskim, w gminie Stara Kamienica, niedaleko Jeleniej Góry. Po raz pierwszy w dokumentach wzmiankowana została w 1304 roku.Kościół ewangelicki w Kromnowie

W centrum Kromnowa znajduje się kościół ewangelicki, który powstał 1802 roku. Jest to murowany obiekt na miejscu poprzedniego z 1744 roku, którego konstrukcja szachulcowa okazała się niezbyt trwała. Jedne źródła podają, że stary kościół z zachowanym wyposażeniem został po prostu obudowany nowym murem. Inne zaś, że stara konstrukcja została rozebrana, a na jej miejscu powstała nowa. Niezależnie od tego jak było - nowy Dom Boży okazał się solidny. Zachował się do dziś.

Burzliwe były losy kościoła ewangelickiego. Po II wojnie światowej powoli popadał w ruinę. Użytkowali go mieszkańcy wsi, lecz w sposób mało elegancki. Przez długi czas pełnił funkcję magazynu, stodoły, itp.Ponieważ w gminie nie ma wyznawców kościoła reformowanego, kościół nie powrócił do dawnej funkcji. Postanowiono o utworzeniu w nim galerii prezentującej dorobek lokalnej społeczności, historię okolicy i zróżnicowanie kulturowe. Tak oto powstała wyjątkowa Artystyczna Galeria Izerska. Nowoczesne wnętrze zabytku przyjęło świecki, choć nie mniej godny charakter. Pieniądze na remont znalazły się w funduszach europejskich.

Ocalony od ruiny, w nowoczesny sposób prezentuje izerską mozaikę kulturową w zabytkowym wnętrzu. To miejsce pełne dobrej energii i spokoju. Odbywają się tu wystawy, koncerty, spotkania z ciekawymi osobami.Kościół katolicki w Kromnowie

W Kromnowie znajduje się również drugi kościół - rzymsko- katolicki kościół Św. Jerzego. Stoi w środku wsi, na zachodnim stoku doliny, na miejscu starszej świątyni. Zbudowany prawdopodobnie w 1930 roku, ale istnieje hipoteza o powstaniu kościoła w końcu XVI wieku. Jest to jedyny zachowany drewniany kościół w Sudetach Zachodnich nie licząc świątyni Wang.

Ten kościół w Kromnowie stoi na terenie dawnego cmentarza, a cały obszar otacza kamienny mur. Jest filią parafii w Kopańcu.

Obecnie Kromnów to duża wieś łańcuchowa, położona na wschodnich krańcach Pogórza Izerskiego, między Wysoczyzną Rybnicy i Grzbietem Kamienickim na południu oraz Obniżeniem Starej Kamienicy na północy. Miejscowość rozciąga się w kierunku południkowym, w dolinie potoku, prawego dopływu Kamienicy. Jak dotąd Kromnów nie zyskał znaczenia turystycznego i pozostaje osadą rolniczo-hodowlaną.

Kromnów noclegi

Kromnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Kromnowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°53'38N, 15°35'2E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021