50°53'38" N, 15°35'2" E
Dolnośląskie
2016-09-10
2020-02-01 02:00

Opis Kromnowa

Kromnów to malownicza, stara wieś położona w województwie dolnośląskim, w gminie Stara Kamienica, niedaleko Jeleniej Góry. Po raz pierwszy w dokumentach wzmiankowana została w 1304 roku.Kościół ewangelicki w Kromnowie

W centrum Kromnowa znajduje się kościół ewangelicki, który powstał 1802 roku. Jest to murowany obiekt na miejscu poprzedniego z 1744 roku, którego konstrukcja szachulcowa okazała się niezbyt trwała. Jedne źródła podają, że stary kościół z zachowanym wyposażeniem został po prostu obudowany nowym murem. Inne zaś, że stara konstrukcja została rozebrana, a na jej miejscu powstała nowa. Niezależnie od tego jak było - nowy Dom Boży okazał się solidny. Zachował się do dziś.

Burzliwe były losy kościoła ewangelickiego. Po II wojnie światowej powoli popadał w ruinę. Użytkowali go mieszkańcy wsi, lecz w sposób mało elegancki. Przez długi czas pełnił funkcję magazynu, stodoły, itp.

Ponieważ w gminie nie ma wyznawców kościoła reformowanego, kościół nie powrócił do dawnej funkcji. Postanowiono o utworzeniu w nim galerii prezentującej dorobek lokalnej społeczności, historię okolicy i zróżnicowanie kulturowe. Tak oto powstała wyjątkowa Artystyczna Galeria Izerska. Nowoczesne wnętrze zabytku przyjęło świecki, choć nie mniej godny charakter. Pieniądze na remont znalazły się w funduszach europejskich.Ocalony od ruiny, w nowoczesny sposób prezentuje izerską mozaikę kulturową w zabytkowym wnętrzu. To miejsce pełne dobrej energii i spokoju. Odbywają się tu wystawy, koncerty, spotkania z ciekawymi osobami.

Kościół katolicki w Kromnowie

W Kromnowie znajduje się również drugi kościół - rzymsko- katolicki kościół Św. Jerzego. Stoi w środku wsi, na zachodnim stoku doliny, na miejscu starszej świątyni. Zbudowany prawdopodobnie w 1930 roku, ale istnieje hipoteza o powstaniu kościoła w końcu XVI wieku. Jest to jedyny zachowany drewniany kościół w Sudetach Zachodnich nie licząc świątyni Wang.Ten kościół w Kromnowie stoi na terenie dawnego cmentarza, a cały obszar otacza kamienny mur. Jest filią parafii w Kopańcu.

Obecnie Kromnów to duża wieś łańcuchowa, położona na wschodnich krańcach Pogórza Izerskiego, między Wysoczyzną Rybnicy i Grzbietem Kamienickim na południu oraz Obniżeniem Starej Kamienicy na północy. Miejscowość rozciąga się w kierunku południkowym, w dolinie potoku, prawego dopływu Kamienicy. Jak dotąd Kromnów nie zyskał znaczenia turystycznego i pozostaje osadą rolniczo-hodowlaną.

Kromnów noclegi

Kromnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Kromnowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021