Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Ze znaczkiem PSz na plecaku, wyruszyliśmy na wędrówkę. , Danuta

Był sobie człowiek … Śladami Bobolusa Jurajskiego

2014-10-26
2014-12-01 19:17:49
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Jura Krakowsko Częstochowska kryje jeszcze sporo tajemnic. Okazuje się, że mozna  znaleźć tam miejsca mało popularne, ba nawet  takie o których niewiele osób wie.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Tychy > Mirów > Bobolice

Najbardziej przystępne szlaki biegnące przez krajobrazy Jury Krakowsko Częstochowskiej – znane są większości Krajtroterów PSz. Okazuje się jednak, że można jeszcze znaleźć tam miejsca mało popularne, ba nawet takie o których niewiele osób wie.Jadąc do Mirowa, nie wiedziałam jeszcze o atrakcji jaką zobaczę.

ruiny zamku w Mirowie
ruiny zamku w Mirowie


Ale po kolei.

Koniec października, niebo błękitne -zapowiada się ładna pogoda .

prace zabezpieczające, widać nawet nowe fragmenty muru
Poszliśmy dalej wybierając najbardziej popularną ścieżkę tzw. Bobolicko- Mirowską Grzędę skalną

Bezpłatny parking niedaleko ruin zamku w Mirowie prawie pusty/!/. Ze znaczkiem PSz na plecaku, wyruszyliśmy na wędrówkę.W tym roku nie byłam jeszcze w Mirowie i zaraz na początku dostrzegłam pewne zmiany. A mianowicie ruiny w zamku, niedostępne są do bliższego spenetrowania. Trwają tam prace zabezpieczające, widać nawet nowe fragmenty muru. Wejście na dziedziniec wewnętrzny zostało skutecznie zabezpieczone. Znaczy, że coś się dzieje!

Poszliśmy dalej wybierając najbardziej popularną ścieżkę tzw. Bobolicko- Mirowską Grzędę skalną. Malownicze widoki towarzyszyły nam na całej trasie. Po drodze oglądaliśmy też dojrzewające jesienią owoce dzikiej róży, wybarwione owoce jałowca, czy ciemnofioletowe owoce tarniny- popularne tarki. Te ostatnie- nawet trochę podjadaliśmy prosto z krzaków :-) Po około pół godzinie można było dotrzeć do zamku w Bobolicach. Nam zajęło to znacznie więcej czasu zważywszy na postoje.

Odbudowany zamek w Bobolicach wyłonił się jak na prawdziwą warownię przystało. Wysoki, smukły, wspaniale prezentował się w otoczeniu jurajskich lasów.

ruiny zamku w Mirowie
ruiny zamku w Mirowie

Po raz pierwszy zajrzałam do nowo wybudowanej stylowej karczmy. Przyznam jednak, ze ani wystrój ani ceny nie zachęciły mnie do tego aby zagościć tam na dłużej.

Drogę powrotną postanowiliśmy urozmaicić idąc ścieżką u podnóża wzgórz – wśród lasu. Leśna droga jest chyba najmniej uczęszczana, ale bardzo malownicza. Poprowadziła na do Jaskini Stajnia.

owoce dzikiej róży na krzakach

Z tablicy informacyjnej przed jej wejściem dowiedzieliśmy się, że polscy archeolodzy znaleźli tutaj pierwsze w Polsce szczątki neandertalczyka. Dokładniej trzy zęby trzonowe - najstarsze ludzkie szczątki kiedykolwiek odkryte na terenie naszego kraju.

Dowiedziono, bo analiza szczątków kości na to wskazuje , że ich właściciel był mężczyzną. Nazwa Bobolus nadana została przez dzieci właściciela terenu na którym jest jaskinia- Jarosława Laseckiego.

... dojrzałe owoce jałowca ...
... dojrzałe owoce jałowca ...

W jaskini odkryto również bogate ślady osadnictwa neandertalskiego. Niezwykłe ilości narzędzi krzemiennych, a także wyroby z poroża renifera - m.in. rogowy młotek.

Przed wejściem do Jaskini znajduje się niewielkie, dzikie miejsce na biwak, a wokół sporo ścianek wspinaczkowych.

Sama Jaskinia jest niewielka . Właściwie można by ją określić jako większa wnęka. Zasłynęła po odkryciu w niej szczątków neandertalczyka. I to nie tylko na skalę krajową, ale i ogólnoświatową.

Powędrowaliśmy dalej. Skałki oblegane przez wspinaczy mają swoje nazwy: Grzęda, Studnisko, Turnia Kukuczki … tylko dla orłów!

owoce terniny
w oddali zamek w Bobolicach
ciemnofioletowe owoce tarniny- popularne tarki

Przy niektórych z nich było naprawdę tłoczno! Widać, że skałki cieszą się tu ogromną popularnością i są mekką miłośników tego sportu. Podziwiając różne formy skalne dotarliśmy do Mirowa i pięknie oświetlonych zachodzącym słońcem ruin.

I niby znamy te okolice jak własną kieszeń, a zobaczyliśmy miejsca atrakcyjne i dotąd przez nas nieznane. W planach jest budowa multimedialnego muzeum Bobolusa Jurajskiego. Prezentowane tam będą informacje o życiu i zwyczajach neandertalczyka. I to będzie kolejna jurajska atrakcja.

Poszliśmy dalej wybierając najbardziej popularną ścieżkę tzw. Bobolicko- Mirowską Grzędę skalną
Poszliśmy dalej wybierając najbardziej popularną ścieżkę tzw. Bobolicko- Mirowską Grzędę skalną

Odbudowany zamek w Bobolicach wyłonił się jak na prawdziwą warownię przystało

karczma w Bobolicach zamku w Bobolicach pilnują duchy ... i nie tylko :-) Drogę powrotną postanowiliśmy urozmaicić idąc ścieżką u podnóża wzgórz – wśród lasu przedstawiam Bobolusa Jurajskiego. Miły gość! wejście do Jaskini Stajnia tablica informacyjna przed wejściem do Jaskini Stajnia plansza- tak przebiegała ścieżka opodal Jaskini Stajnia wnętrze Jaskini Stajnia ... i widok z wnętrza Jaskini na jurajskie lasy Przed wejściem do Jaskini znajduje się niewielkie, dzikie miejsce na biwak, a wokół sporo ścianek wspinaczkowych. ścieżką u podnóża skałek ... że skałki cieszą się tu ogromną popularnością i są mekką miłośników tego sportu Skałki oblegane przez wspinaczy mają swoje nazwy: Grzęda, Studnisko, Turnia Kukuczki … tylko dla orłów! dotarliśmy do Mirowa i pięknie oświetlonych zachodzącym słońcem ruin.
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-12-04 08:50:10

Dziękuję za odwiedziny i miłe komentarze. Jura- niby ciągle taka sama, a jednak cały czas coś się  tam zmienia. Dla mnie- znalezisko Bobolusa było nowością. A utworzone w przyszłości Muzeum Multimedialne bedzie dodatkową i chyba jedną z nielicznych takich w Polsce- atrakcją.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
2014-12-04 08:18:08

No no multimedialne muzeum ciekawie się zapowiada... Myślę, że na Jurze każdy znajdzie coś dla siebie. Najbardziej znane oczywiście są zamki (hmm tzn ruiny) ale z pewnością i ciekawe skały i jaskinie mogą zainteresować. 

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50929 kilometrów
2014-12-03 10:35:03

[cytuj autor=' Danusia'][cytuj autor=' Marcin_Henioo'][cytuj autor=' Danusia']Piękne zdjęcia i widoki,piękna Jura:-) Dla mnie to nowinki,bo nie znam ani miejscowści Mirów,ani Bobolic,więc z przyjemnością je obejrzałam i poczytałam o wycieczce Grzędą. I o Bobulusie dobrze wiedzieć:-) [/cytuj] Niemożliwe! Byłem gdzieś, gdzie nie była Danusia ;-) Danusiu, to taki żart (czy też suchar, jak to mówi teraz młodzież). Ostatnio edytowany: 2014-12-02 13:58[/cytuj] No widzisz Marcinie-Heniu:-)...nie byłam:-) Na Jurze zaliczyłam tylko podstawowe miejsca czyli Pieskową Skałę i Ogrodzieniec:-) Jaki żal...( jak mówi młodzież;-)) [/cytuj]

:-)

PS. Dopiero teraz przeczytałem relację z tej wycieczki. Zgadzam się z tym, że w restauracji przy zamku w Bobolicach ceny są zbójeckie...

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-12-03 08:55:51

[cytuj autor=' Marcin_Henioo'][cytuj autor=' Danusia']Piękne zdjęcia i widoki,piękna Jura:-) Dla mnie to nowinki,bo nie znam ani miejscowści Mirów,ani Bobolic,więc z przyjemnością je obejrzałam i poczytałam o wycieczce Grzędą. I o Bobulusie dobrze wiedzieć:-) [/cytuj] Niemożliwe! Byłem gdzieś, gdzie nie była Danusia ;-) Danusiu, to taki żart (czy też suchar, jak to mówi teraz młodzież). Ostatnio edytowany: 2014-12-02 13:58[/cytuj]

No widzisz Marcinie-Heniu:-)...nie byłam:-) Na Jurze zaliczyłam tylko podstawowe miejsca czyli Pieskową Skałę i Ogrodzieniec:-) Jaki żal...( jak mówi młodzież;-))

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-12-02 19:37:23

My takie szlaki nazywamy klasykami piękne miejsca ,  fajny szlak , byliśmy widzieliśmy ale fajnie zobaczyć te miejsca znowu pozdrawiamy

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132859 kilometrów
2014-12-02 14:01:04

Nie bądź taki ostry dla siebie :)
Jak ja bym miała się mierzyć z Wami na północy, to cienko bym wypadła :)

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50929 kilometrów
2014-12-02 13:58:13

[cytuj autor=' Danusia']Piękne zdjęcia i widoki,piękna Jura:-) Dla mnie to nowinki,bo nie znam ani miejscowści Mirów,ani Bobolic,więc z przyjemnością je obejrzałam i poczytałam o wycieczce Grzędą. I o Bobulusie dobrze wiedzieć:-) [/cytuj]

Niemożliwe! Byłem gdzieś, gdzie nie była Danusia ;-)

Danusiu, to taki żart (czy też suchar, jak to mówi teraz młodzież).

Ostatnio edytowany: 2014-12-02 13:58

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-12-02 12:15:36

Piękne zdjęcia i widoki,piękna Jura:-) Dla mnie to nowinki,bo nie znam ani miejscowści Mirów,ani Bobolic,więc z przyjemnością je obejrzałam i poczytałam o wycieczce Grzędą. I o Bobulusie dobrze wiedzieć:-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132859 kilometrów
2014-12-02 10:55:29

Tak, to obecnie jedno z ulubionych miejsc turystow na Jurze, odcinek między Bobolicami i Mirowem, a że są trzy trasy dostepne, to każdy którąś podąża, pieszo asfaltem to chyba niezbyt fajny pomysł :) Ale spacerek Grzędą to już inna sprawa 

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-12-02 10:53:07

Bobolice i Mirów  po prostu PIĘKNA JURA.

Co do ścieżki to jest mi znana i sam szlak (ścieżka) i sama jaskinia była penetrowana przez zemnie.  O jaskini (grocie) chyba pisała Mokunka. Po wydeptaniach widać ze często turyści z niej korzystają a nie tylko z drogi asfaltowej łączącej Bobolice i Mirów

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2014-12-01 22:05:39

Jura jest piękna. Ciekawa atrakcja powstaje.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-12-01 20:47:46

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Pięknie Danuto, o Bobolusie już słyszałam, nawet pisałam do książki, ale tak długo trwa druk, że chyba już wszystko będzie nieaktualne :(  [/cytuj]

Spokojnie Aniu! Jak książka zostanie wydana, to z ciekawością przeczytam w niej również o Bobolusie.

Dla mnie jest on kolejnym tegorocznym odkryciem i nowościa.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132859 kilometrów
2014-12-01 20:04:26

Pięknie Danuto, o Bobolusie już słyszałam, nawet pisałam do książki, ale tak długo trwa druk, że chyba już wszystko będzie nieaktualne :( 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020