Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Drewniany Kosciół w Modlnicy z 1553 roku, Roman Świątkowski

JURA- Jaskinia Wierzchowska, Dolina Kluczwody i Wąwóz Podskalński

2015-07-04
2015-07-07 19:55:23
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów

Weekend, sobota, wolne nie ma co siedzieć w domu, albo nad wodę albo no właśnie - zapraszam do poczytania.

JURA: Wąwóz Podskalański, Dolina Kluczwody, Jaskinia Wierzchowska Góra.drewniana dzwonnica w Modlnicy
drewniana dzwonnica w Modlnicy


Trasa: szlak czarny Modlnica – Tomaszowice – Wąwóz Podskalański – Rez. Dolina Kluczwody – Wierzchowie – Jaskinia Wierzchowska Góra – Murownia (przystanek).

przed zabytkowym kościołem w Modlnicy
droga krzyżowa
droga do Tomaszowic

Podziwiane krajobrazy, obiekty itp na trasie które można zobaczyć:Modlnica- niewielka wieś położona przy trasie wiodącej z Olkusza do Krakowa w niewielkiej odległości od Krakowa. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XIII w. Wieś należała do różnych właścicieli jak rodziny Czadorów, a w XVI w wsią rządziła rodzina Salomonów. W Modlnicy znajdują takie zabytki ja drewniany Kościół z 1553 roku oraz Dwór z 1784r.

Potok Wedonka
Potok Wedonka

Zabytkowy Dwór w Modlnicy z 1784 roku – jest to dworek szlachecki barokowo-klasyczny z XVIII wieku przebudowany w XIX wieku (1813r). Wokół dworu rozciąga się duży, zabytkowy włoski park, który założono w XVI w., a XVIII przebudowano go w styl barokowy. W parku znajduje się kilka starych dębów liczących około 400-500 lat. Obecnie w dworku znajduje ośrodek konferencyjny Uniwersytetu Jagielońskiego.

Drewniany Kościół z XVI wieku (1553r.) pw. św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej w Modlnicy oraz dzwonnica z XVIII w z dwoma dzwonami z 1492r. i 1542r. - Kościół zbudowano na rzucie krzyża, w 1622 r. ramię północne zastąpiono murowaną, renesansową kaplicą grobową rodziny Kucharskich, a drewnianą zakrystię zamieniono na murowaną. We wnętrzu kościoła można podziwiać gotyckie portale zwieńczone tzw. oślimi grzbietami, renesansową polichromię z 1562 r., a także ornamentalno-figuralną polichromię wnętrza kaplicy datowaną na poł. XVII w., ołtarz główny z XVII w, w którym znajduje się gotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

wieś Tomaszowice
wieś Tomaszowice

Zabytkowy Dwór w Tomaszowicach – jest to zespół dworsko-parkowy powstały w XIX wieku. Obecnie w dworze znajduje się Krakowskie Centrum Konferencyjne i Hotel.

Wąwóz Podskalański – zwany również Doliną Wedonki i jest najmniejsza z podkrakowskich dolinek o długości ok. 1km. Przez wąwóz przebiega szlak czarny, który biegnie częściowo wzdłuż potoku Wedonka (lewobrzeżny dopływ Rudawy). Wąwóz całkowicie jest zalesiony. W wąwozie znajduje się 15 m Wielka Skała (Borsucza Skała) oraz Jaskinia Borsucza o długości 37 m. U wylotu doliny znajduje się Łysa Góra (punkt widokowy).

Dwór w Tomaszowicach
Jaskinia Borsucza
wąwóż Podskalański

Dolina Kluczwody – zwana również Doliną Wierzchówki o długości ok. 6 km. Doliną biegnie pieszy szlak czarny oraz rowerowy czerwony, które biegną wzdłuż potoku Kluczwoda. W Dolinie znajduje się Krajobrazowy Rezerwat Kluczwody, ruiny warowni z XIV wieku znajdujące się na Zamkowej Skale, rekonstrukcja słupa granicznego Austrii i Rosji z czasów zaborów, wiele wapiennych ostańców i skał o ciekawych nazwach oraz największa atrakcja Jaskinia Wierzchowska Górna, którą można zwiedzać.

Jaskinia Wierzchowska Górna – znajduje się w Wierzchowie gmina Wielka Wieś w Dolinie Kluczwody niedaleko Krakowa na przepięknym terenie jakim jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Jest najdłuższą przystosowaną do zwiedzania jaskinią w Polsce. Jaskinia ma 975 metrów, a długość trasy do zwiedzania to 700 metrów, czas zwiedzania 50 minut.

w Wąwozie Podskalańskim
w Wąwozie Podskalańskim

Opis wędrówki:

Wędrówkę rozpoczynamy we wsi Modlnica, wysiadamy na przystanku autobusowym na drodze krajowej 94 (Dąbrowa Gór.-Olkusz-Kraków). Podążając ulicą Świętego Wojciech docieramy pod zabytkowy drewniany Kościół pw. św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej, naprzeciw kościoła znajduje się druga atrakcja zabytkowy Dwór, ale niestety nie udaję się nam sforsować wysoki mur, pozostaje nam zobaczenie go przez bramę i na fotkach. W tym miejscu rozpoczyna się szlak czarny, za którym będziemy dzisiaj podążać, aż do końca naszej wędrówki po Jurze. Szlak biegnie ul. Kościelną w kierunku Tomaszowic. Podążamy asfaltową ulicą tak jak nas kierują znaki szlaku. Mijamy potok Wedonka. Po krótkim marszu docieramy do krzyżówki gdzie szlak skręca w prawo ale my skręcamy w lewo do Tomaszowic aby zobaczyć drugi Dwór. Pierwszego nie udało się zobaczyć w całości ale ten w Tomaszowicach jak najbardziej. Wracamy do krzyżówki gdzie opuściliśmy szlak. Szlak prowadzi przez osadę Podkolany, drogą asfaltową aż do samego Wąwozu Podskalańskiego. Początek wąwozu to 37 metrowa Jaskinia Borsucza, następnie mijamy 15 metrową wapienną skałę Wielka Skała. Szlak wiedzie nas przez wysoki las wzdłuż potoku Wedonka. Odbijamy w prawo, małe podejście do skraju lasu, to Łysa Góra i punkt widokowy. Szlak prowadzi nas przez odkryte tereny z ładnymi widoki. Docieramy do osady Pietraszówka. Szlak czarny dociera do potoku Kluczwoda, od tego momentu szlak będzie biegł wzdłuż właśnie tego potoku, który płynie przez Dolinę Kluczwody. Na trasie, a w zasadzie w Dolinie Kluczwody znajduje się wiele atrakcji od wapiennych ostańców np.: Leśna Baszta, Rogata. Znajdują się również ruiny zamku z XIV w, które znajdują się na Zamkowej Skale albo to co po nich zostało. W dolinie znajduje się również rekonstrukcja słupa granicznego z okresu zaborów gdzie potok był naturalna granica miedzy Austrią i Rosją. Mijamy miejsce odpoczynku fajnie zorganizowane. Trasa, szlak czarny od tego miejsca biegnie drogą asfaltową. Kierujemy się do Wierzchowie, mijamy skwerek z ławeczkami i parkingiem. Docieramy do końca naszej wędrówki oraz do ostatniej atrakcji Jaskini Wierzchowskiej. Oczywiście zwiedzamy (bilet 15zł). Jaskinia raz że jest zbawieniem – upał, to naprawdę jest bardzo ładna , ciekawa i warta zobaczenia. Po godzinnym zwiedzaniu, czas wracać do domu, przystanek autobusowy w Murowni i kierunek Sosnowiec.

Potok Wedonka płynący Wąwozie
Potok Wedonka płynący Wąwozie
gdzieś na trasie Łysa Góra i rozległy pejzaż widoki po drodze piękny krajobraz na Rów Krzeszowicki Dolina Kluczwody Potok kluczwody Dolina Kluczwody Dolina kluczwody Dolina kluczwody skała wapienna w dolinie Kluczwody scieżka w Dolinie Kluczwody i Potok Kluczwoda Potok Kluczwoda w Dolinbie Kluczwody Zamkowa Skała i ruiny XIV w zamku rekonstrukcja słupa granicznego Austrii-Rosji punkt odpoczynkowy w Dol. kluczwoda Dolina Kluczwoda Jaskinia Wierzchowska Górna Jaskinia Wierzchowska J.Wierzchowska j.wierzchowska j.wierzchowska jaskinia wierzchowska górna
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2015-07-15 21:41:33

Jura super byliśmy ale znowu nas ciągnie :) 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-07-14 15:27:18

    Piękna i jak zawsze interesujaca Jura. Choć znam ją dobrze, niektóre pokazywane przez Ciebie Romku miejsca , to takie do których nazrazie nie dotarłam.

Będa wskazówką dla mnie na kolejne jurajskie wyprawy :)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów
2015-07-10 14:08:24

Pięknie, jeszcze nie byłem, ale chętnie się wybiorę,

fakt: Jura to Jura, jest gdzie pojechać...

pozdrawiam

Ostatnio edytowany: 2015-07-10 14:09

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-07-09 09:55:16

Znakomita relacja Romku aktywnie spędzonego weekendu.  Z przyjemnością poczytałam o terenach,które są mi zupełnie nieznane. Pokazujesz taką mniej powszechnie  znaną Jurę,super.

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
2015-07-09 09:05:48

Wspaniała wycieczka. Ciekawe miejsca. Niektóre również zwiedzałam :)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-07-08 11:53:38

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Modlnicę znamy, ale dolinki jeszcze wszystkie nie okiełznane ;) [/cytuj]

Również jeszcze wszystkich nie zwiedziłem, w Dolinie Kluczwody byłem pierwszy raz i polecam. Wąwóz Podskalański może mniej atrakcyjny, ale zajrzeć zawsze można. 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2015-07-08 09:04:42

Modlnicę znamy, ale dolinki jeszcze wszystkie nie okiełznane ;)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-07-08 08:50:03

Aż tak do końca Aniu nie jest nie znane. Próbowałem według Twoich wskazówek dostać się pod sam Dwór w Modlnicy ale chyba na wczesną godz. 8 nie udało mi się.

Nie raz zachwalalimy Jurę więc tego nie będę robił ale Jura to Jura mamy w okolicy gdzie pojechać.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2015-07-08 08:36:51

ladna wyprawa ,obszerny i ciekawy (kolorowy) opis.

Pozdrawiam Karol

Ps

ja tez bylem na granicy Rosji i Niemiec-Prus w ok Konina

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2015-07-08 07:30:59

Pieknie Romanie, a to jeszcze miejsca, których prawie wcale nie znamy :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46811 kilometrów
2015-07-07 21:09:40

Świetnie spędzony dzień.Jura jest piękna a dzięki Tobie poznaję ją bliżej.Super relacja.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-07-07 20:27:20

Super relacja i jak ładnie i kolorowo opisana. Super. Zdjęcia super i bardzo ciekawe miejsca.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020