, mokunka

Paczków – polskie Carcasone

2012-11-10 - 2012-11-12
2012-11-10 21:44:48
Avatar użytkownika
mokunka 220737 kilometrów

Paczków czyli zabytkowe miasteczko, mury obrnne, kościół (z ciekawą historią) , ratuszowa wieża...to warto zobaczyć! Spacer po Paczkowie to niemal podróż w czasie.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Paczków

Paczków. Polskie - niegdyś niemieckie- miasteczko pogranicza leżące na Przedgórzu Sudeckim, w Górach Złotych , nad Nysa Kłodzką . Rzeką , która niestety wielokrotnie podtapiała , nie tylko przedmieścia miasteczka.  Niewielki i malowniczy Paczków leży tuż przy granicy z Czechami (hmm, Unia Europejska wiec granic nie ma…)  lecz wiadomo co mam na myśli ;) . Niedaleko Otmuchowa (18km) i Nysy (około 35 km). Tuż przy trasie wiodącej w Kotlinę Kłodzką.
Miasteczko o wielowiekowej historii, założone w 1254 roku, przez ówczesnego biskupa Wrocławskiego. Wtedy nazwa brzmiała Patschkau.

Ratusz z wieżą widokowa ,w różnych odsłonach ta i 12 kolejnych fot


Paczków pełen zabytków zwany –nie bez racji- polskim Carcasone. Nie tylko ze wzglądu na podobną architekturę lecz również ze względu na zachowane pokaźnej długości mury obronne.
Wiele zabytków Paczkowa przypomina też nieco te z włoskiego Carcasone. Te najbardziej charakterystyczne , to wieże miejskie Kłodzka , Wrocławska i Ząbkowicka ( wspomniałam o nich i są też na fotkach , w wycieczce ”Wyprawa do domu kata”) .

Nie mniej charakterystyczny jest kościół św. Jana Ewangelisty, z początków XIV wieku ; zbliżony wyglądem do pierwowzoru z Carcasone. Kościół , jest naprawdę wielkim budynkiem ale nie to jest aż tak ważne jak …studnia znajdującą się wewnątrz! Zwana jest ona studnią tatarską , która podczas oblężenia Paczkowa przez hordy ze wschodu zapewniała wodę ludziom broniącym i szukającym schronienia w jego przepastnych wnętrzach!

Piękny i ciekawy architektonicznie jest paczkowski ratusz, od strony poludnowo - wschodniej opleciony dzikim winem , z wysoką i udostępnioną do zwiedzania wieżą .Wieżą, nie tylko widokową. W niej umieszczony jest bowiem, mechanizm zegara, który mimo upływu lat i swej już (może nie równie jak wieża ale długiej historii) codziennie, niezmiennie i dokładnie odmierza czas! Znajduje sie tam również dzwonnica.Kamieniczki Paczkowa, ładne, ciekawe z bramami, arkadami, ozdobami , można by podziwiać gdyby nie to, ze wiele z nich nadwerężyły już długie wieki istnienia . Nie mniej jednak spacer wąziutkimi uliczkami, w których zaułkach zaklęte są wieki historii , jest dobry do wyciszenia się, zastanowienia. Wydaje się, że czas nie tylko się zatrzymał, lecz jakby to była podróż w dawne wieki. Wieki świetności Paczkowa.

O Paczkowie można by opowiadać jeszcze sporo, jest tam bowiem ciekawe , jedyne w poludniowo - zachodniej Polsce, arcyciekawe Muzeum Gazownictwa, są ciekawe budowle hydrotechniczne na zbiornikami wodnymi Kozielno i Topola, które tworzą Zalew Paczkowski. O tym jednak w kolejnej opowieści :)

Avatar użytkownika
mokunka 220737 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta 37207 kilometrów
2012-11-14 14:49:51

[cytuj autor=' Vincci'] [cytuj autor='Świątkowski Roman'] Jak zwykle Mokunko opis w zasadzie relacja z wycieczki w Twoim wykonaniu super. Fajnie się czyta jak i również ogląda. Paczków obfociłaś super. Fajnie mi się bardzo podoba. Pozdrawiam. [/cytuj] Dokładnie :) zgadzam się z Romkiem. [/cytuj]

... a ja zgadzam się z Romkiem i Vinccim. Pozdrawiam cieplutko :-)

Avatar użytkownika
Vincci 11266 kilometrów
2012-11-13 23:05:50

[cytuj autor='Świątkowski Roman'] Jak zwykle Mokunko opis w zasadzie relacja z wycieczki w Twoim wykonaniu super. Fajnie się czyta jak i również ogląda. Paczków obfociłaś super. Fajnie mi się bardzo podoba. Pozdrawiam. [/cytuj]

Dokładnie :) zgadzam się z Romkiem.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski 71113 kilometrów
2012-11-12 10:38:20

Jak zwykle Mokunko opis w zasadzie relacja z wycieczki w Twoim wykonaniu super. Fajnie się czyta jak i również ogląda. Paczków obfociłaś super. Fajnie mi się bardzo podoba. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
marian 44473 kilometrów
2012-11-10 22:56:51

Ciekawe miasteczko i bardzo fajne zdjęcia .Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
mokunka 220737 kilometrów
2012-11-10 22:30:31

Dzięki Gaba, jeszcze walczę z podpisami fotek , a tu już komentarz :)

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska 7595 kilometrów
2012-11-10 22:10:08

Ślicznie  miasteczko...Mokunko, ciekawie opisałać i zfotografowałaś...pozdrawiam:))