Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Paczków – polskie Carcasone

2012-11-10 - 2012-11-12
2012-11-10 21:44:48
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Paczków czyli zabytkowe miasteczko, mury obrnne, kościół (z ciekawą historią) , ratuszowa wieża...to warto zobaczyć! Spacer po Paczkowie to niemal podróż w czasie.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Paczków

Paczków. Polskie - niegdyś niemieckie- miasteczko pogranicza leżące na Przedgórzu Sudeckim, w Górach Złotych , nad Nysa Kłodzką . Rzeką , która niestety wielokrotnie podtapiała , nie tylko przedmieścia miasteczka.  Niewielki i malowniczy Paczków leży tuż przy granicy z Czechami (hmm, Unia Europejska wiec granic nie ma&hellip😉  lecz wiadomo co mam na myśli 😉 . Niedaleko Otmuchowa (18km) i Nysy (około 35 km). Tuż przy trasie wiodącej w Kotlinę Kłodzką.
Miasteczko o wielowiekowej historii, założone w 1254 roku, przez ówczesnego biskupa Wrocławskiego. Wtedy nazwa brzmiała Patschkau.

Ratusz z wieżą widokowa ,w różnych odsłonach ta i 12 kolejnych fot
Ratusz z wieżą widokowa ,w różnych odsłonach ta i 12 kolejnych fot


Paczków pełen zabytków zwany –nie bez racji- polskim Carcasone. Nie tylko ze wzglądu na podobną architekturę lecz również ze względu na zachowane pokaźnej długości mury obronne.
Wiele zabytków Paczkowa przypomina też nieco te z włoskiego Carcasone. Te najbardziej charakterystyczne , to wieże miejskie Kłodzka , Wrocławska i Ząbkowicka ( wspomniałam o nich i są też na fotkach , w wycieczce ”Wyprawa do domu kata&rdquo😉 .

Nie mniej charakterystyczny jest kościół św. Jana Ewangelisty, z początków XIV wieku ; zbliżony wyglądem do pierwowzoru z Carcasone. Kościół , jest naprawdę wielkim budynkiem ale nie to jest aż tak ważne jak …studnia znajdującą się wewnątrz! Zwana jest ona studnią tatarską , która podczas oblężenia Paczkowa przez hordy ze wschodu zapewniała wodę ludziom broniącym i szukającym schronienia w jego przepastnych wnętrzach!Piękny i ciekawy architektonicznie jest paczkowski ratusz, od strony poludnowo - wschodniej opleciony dzikim winem , z wysoką i udostępnioną do zwiedzania wieżą .Wieżą, nie tylko widokową. W niej umieszczony jest bowiem, mechanizm zegara, który mimo upływu lat i swej już (może nie równie jak wieża ale długiej historii) codziennie, niezmiennie i dokładnie odmierza czas! Znajduje sie tam również dzwonnica.

Kamieniczki Paczkowa, ładne, ciekawe z bramami, arkadami, ozdobami , można by podziwiać gdyby nie to, ze wiele z nich nadwerężyły już długie wieki istnienia . Nie mniej jednak spacer wąziutkimi uliczkami, w których zaułkach zaklęte są wieki historii , jest dobry do wyciszenia się, zastanowienia. Wydaje się, że czas nie tylko się zatrzymał, lecz jakby to była podróż w dawne wieki. Wieki świetności Paczkowa.O Paczkowie można by opowiadać jeszcze sporo, jest tam bowiem ciekawe , jedyne w poludniowo - zachodniej Polsce, arcyciekawe Muzeum Gazownictwa, są ciekawe budowle hydrotechniczne na zbiornikami wodnymi Kozielno i Topola, które tworzą Zalew Paczkowski. O tym jednak w kolejnej opowieści 🙂

wnetrza ratuszowej wieży ta i 7 kolejnych fot Kościól św.Jana , wraz z wewnetrzną studnia tatarska ta i 7 kolejnych fot wieża klodzka, w różnych odsłonach ta i 5 kolejnych fot planty stara dzwonnica Dom Kultury z fajną kafejką panorama miasteczka z ratuszowej wieży ta i 13 kolejnych fot
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-11-14 14:49:51

[cytuj autor=' Vincci'] [cytuj autor='Świątkowski Roman'] Jak zwykle Mokunko opis w zasadzie relacja z wycieczki w Twoim wykonaniu super. Fajnie się czyta jak i również ogląda. Paczków obfociłaś super. Fajnie mi się bardzo podoba. Pozdrawiam. [/cytuj] Dokładnie :) zgadzam się z Romkiem. [/cytuj]

... a ja zgadzam się z Romkiem i Vinccim. Pozdrawiam cieplutko :-)

Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11066 kilometrów
2012-11-13 23:05:50

[cytuj autor='Świątkowski Roman'] Jak zwykle Mokunko opis w zasadzie relacja z wycieczki w Twoim wykonaniu super. Fajnie się czyta jak i również ogląda. Paczków obfociłaś super. Fajnie mi się bardzo podoba. Pozdrawiam. [/cytuj]

Dokładnie :) zgadzam się z Romkiem.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2012-11-12 10:38:20

Jak zwykle Mokunko opis w zasadzie relacja z wycieczki w Twoim wykonaniu super. Fajnie się czyta jak i również ogląda. Paczków obfociłaś super. Fajnie mi się bardzo podoba. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2012-11-10 22:56:51

Ciekawe miasteczko i bardzo fajne zdjęcia .Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2012-11-10 22:30:31

Dzięki Gaba, jeszcze walczę z podpisami fotek , a tu już komentarz :)

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów
2012-11-10 22:10:08

Ślicznie  miasteczko...Mokunko, ciekawie opisałać i zfotografowałaś...pozdrawiam:))

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020