Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, monika

Jaskinie i zamki na jurajskim szlaku ... Dolina Prądnika

2011-04-11
2011-04-11 07:45:06
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Dolina Prądnika to bardzo malownicze miejsce .

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki

" Po deszczu gwiazdna łące popiołówzebrali się wszyscy pod strażą aniołów ... "

Zbigniew Herbert " Uwrót Doliny "

Na jurajskim szlaku możemy spotkać różne formy skał wapiennych np.ostańce . Na szlaku tym są także zamki . Jedne w formie zarysu inne mają jeszcze fragmentaryczne mury .Jest ich wiele na tym pięknym szlaku . Różne z nich odwiedziłam inne były poza moim zasięgiem . Jurajski szlak prowadzi przez przyrodniczo cudowne tereny .Mój wybór padł na Ojcowski Park Narodowy . W parku tym znajduje się malownicza jaskinia - Jaskinia Ciemna . Jaskinia ta jest w moim skromnym zdaniem najpiękniejszej dolinie - Dolinie Prądnika . To najdłuższa z dolinek jakie widziałam . Przejeżdżając przez nią mijałam strome wapienne stoki .

Jaskinia została tak nazwana , od ciemności w niej panujących . Trzeba mieć świeczki lub latarki , żeby ją przejść . Nam się udało , mieliśmy jednak dużo pokory przed nią .

W środkowej części doliny nad potokiem Prądnik stoi cudownie piękna kaplica zwana także " kościółkiem na wodzie " - został on wzniesiony w 1901 r w tym miejscu po to by ominąć carski zakaz .

W dolinie Prądnika leżącej w Ojcowskim Parku Narodowym jest jeszcze jedna jaskinia , która przyciągnęła moją uwagę , to grota Łokietka .

Wg . legendy ukrywał się w niej Władysław Łokietek . Chociaż nie jest pewne czy to ta jaskinia .

Ta ta piękna dolina jest pełna wspaniałych , kwitnących tylko tu kwiatów . To w tej Dolinie zaczyna się Szlak Orlich Gniazd . W XIX w w Dolinie Prądnika powstało uzdrowisko , które gościło wielu znamienitych gości . Przechodzając się malowniczymi uliczkami biegnącymi wzdłuż potoku Prądnik . Przyglądałam się przepięknym drewnianym domom. To tu przecież stoi " willa Pod Koroną " , a obok Igła Deotymy . Tę monolityczną skałę nazwała tak Jadwiga Łuszczewska - autorka " Panienki z Okienka " - mieszkała ona tutaj w 1858 r . Przechodzę dalej i jestem przed " Bramą Krakowską " , za nią zaczyna się malowniczy rezerwat " Dolina Prądnika " . Widzę także bielejące stoki " Góry Koronnej " . Spacerując tą piękną Doliną ukazuje mi się Baszta zamku w Ojcowie . Widząc tę basztę kieruję się w jej stronę . To pozostałości po istniejącym tu kiedyś zamku . Jest prawdopodobne , że jego budowniczym był Kazimierz Wielki . Zamek leżał na szlaku Kraków - Wrocław , był to ważny punkt kontroli . Potem władały na zamku różne możne rody m.in : Łubieńscy .

W swoich progach gościł nawet królową Bonę Sforzę . Niestety nie jestem sobie w stanie wyobraźić jak wyglądał . Na pewno musiał być piękny . To była bardzo udana wycieczka .

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-04-13 08:46:11

Drogi Stasiu !

Dziękuję , że mój opis Doliny Prądnika tak się tobie podobał .

Gość
2011-04-12 21:52:01

Raz tylko Moniko byłem w Ojcowie i pozostał niedosyt. Wierzę , że kiedyś to nadrobię, a Twój opis będzie mi przewodnikiem. Pozdrawiam, Staś.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020