Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Spływ Drwęcą, Marcin_Henioo

Spływ kajakowy Drwęcą z Golubia-Dobrzynia do Elgiszewa

2013-08-16
2014-05-30 14:10:14
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

Spływ jak w tytule- bardzo przyjemna rzecz.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Chełmża > Golub-Dobrzyń > Elgiszewo > Chełmża

Tytułem wstępu, kilka słów ogólnych. Drwęca jest rzeką chętnie wykorzystywaną do spływów kajakowych, szlak jest łatwy i nieuciążliwy urozmaicony lasami i malowniczymi jeziorami. Na trasie spotkać można wiele jezior i miejsc w sam raz do kąpieli. Spływy tą rzeką najczęściej rozpoczynają się w Ostródzie na Jeziorze Drwęckim lub w Starych Jabłonkach. Długość szlaku kajakowego z Ostródy to 210 km, a ze Starych Jabłonek 225 km. Spływ kończy się w Toruniu - 6 km od ujścia Drwęcy do Wisły. Trasę szlaku można przebyć w ciągu 10-12 dni, a jedną z jej wielu atrakcji jest możliwość dopłynięcia do Pojezierza Brodnickiego, jednego z najpiękniejszych w Polsce.Łabędzie na Drwęcy
Łabędzie na Drwęcy


My z naszą grupą spływ rzeką Drwęcą zaczęliśmy w Golubiu-Dobrzyniu, od przyjazdu do "Zacisza", tuż przy moście na Drwęcy. Zaplanowaliśmy sobie cały dzień na spływ, po tak zwanej znajomości, mieliśmy zgodę właściciela kajaków na wydłużony spływ, za standardową kwotę. Wcześniej należy się z nimi oczywiście skontaktować, by zarezerwować konkretną datę oraz godzinę rozpoczęcia spływu. Po dobraniu się w pary (na zasadzie dziecko + dorosły), pobraniu sprzętu i założeniu kapoków, zaczęliśmy spływ. Pierwszy zakręt pokonaliśmy mijając po prawej stronie Zamek Krzyżacki. Sama rzeka ma spokojny nurt, tylko na kilku krótkich odcinkach staje się bardziej bystra. Na początku dość wąska z polnymi krajobrazami, by pod koniec wpłynąć w obszar leśny z szerszym już korytem rzeki. Drwęcę charakteryzuje wiele malowniczych (czasami ostrych) zakrętów oraz miejscami naturalny tor przeszkód w postaci powalonych pni i drzew czy wystających z wody gałęzi. Spływ spokojnym tempem trwa ok. 3 h, bez forsowania się. Trasa wodna liczy ok. 20 km.

My zrobiliśmy sobie krótką przerwę po około 5km, by uzupełnić „paliwo”. Następna przerwa na ognisko była po ponad połowie trasy. Co się okazało z miejscem na ognisko, że tak naprawdę, rozpaliliśmy je nielegalnie w niedozwolonym miejscu, jednak na szczęście właściciel dał się przekonać, że zaraz, jak upieczemy kiełbaski, zgasimy ognisko (wodą oczywiście!) i wszystko zostawimy w należytym porządku. Tak też oczywiście zrobiliśmy, a naszemu „organizatorowi” udzieliliśmy nagany wzrokowej.

Spływ Drwęcą
Na trasie
Elgiszewo

Drwęca na całej długości stanowi rezerwat ichtiologiczny, utworzony w celu ochrony środowiska wodnego i bytujących w nim ryb, a w szczególności pstrąga, łososia, troci i certy.Okolice rzeki zamieszkiwane są przez różnorodne, w tym chronione gatunki zwierząt. Spotkać tu możemy: bobra europejskiego, wydrę, łosia, sarnę, jelenia, popielicę, zająca szaraka, rzęsorka rzeczka, smużkę leśną, ryjówkę aksamitną, ryjówkę malutką oraz nietoperze takie jak: borowiec wielki, gacek brunatny, karlik większy i nocek rudy.

Elgiszewo
Elgiszewo

Występują tu również populacje następujących płazów i gadów: kumak nizinny, traszka grzebieniasta, ropucha szara, grzebiuszka ziemna, ropucha paskówka, ropucha zielona, traszka zwyczajna, żaba moczarowa, żaba śmieszka, czy żaba wodna.

Cały spływ zakończyliśmy tuż za mostkiem w Elgiszewie, przybijając do brzegu po prawej stronie, gdzie już na nas czekało auto, by zabrać kajaki i resztę sprzętu. Zabraliśmy się do Golubia, by wrócić następnie po nasze rodziny i pojechać z powrotem do domu.

To był bardzo udany dzień.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-06-02 07:16:25

Polecam wszystkim taki spływ.

Zaliczyłem jeszcze spływ na Welu (Lidzbark Welski), tam już było nieco trudniej- zwalone drzewa, pod którymi trzeba było przepływać bardzo nisko pochylając się, czasami trzeba było przenosić kajak brzegiem, bo były miejsca, gdzie nie dało się przepłynąć... Nie mam niestety fotek z tego spływu :-( więc raczej go nie dodam. Ale okolice były przepiękne i malownicze- bardzo polecam!

W Polsce jest mnóstwo tego typu miejsc idealnych do spływów, jak na przykład blisko mnie- Brda.

W tym roku chcemy z rodzinką "spłynąć" na Nysie Kłodzkiej latem, do Barda, pontonem, więc ciekawie się zapowiada. Oby tylko woda nie była zbyt wysoka i nurt zbyt szybki, bo co to za przyjemność przepłynąć taki kawałek w 2 godziny i nic nie zobaczyć...

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2014-05-31 20:19:16

Super! Bardzo ciekawa relacja; nigdy nie uczestniczyłam w takim przedsięwzięciu i powiem szczerze , zazdraszczam bardzo :) Musi to być niewatpliwie fajna sprawa :)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2014-05-31 10:13:08

Po Jeziorze Otmuchowskim i na naszym Chechełku też kiedyś na kajaku pływałam, ale jak Maciej, nigdy na rzece :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-05-31 08:54:00

Nigdy nie byłam na spływie,jednak wielokrotnie obserwowałam spływy na Słupi. Wyobrażam sobie,że to musi świetna sprawa,może kiedys moje towarzystwo da się namówić i na taką formę rekreacji? W twojej relacji wygląda to bardzo ciekawie.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19113 kilometrów
2014-05-30 21:51:45

Super sprawa. Popływałem sporo kajakiem po pewnym Mazurskim jeziorze, po rzece nigdy, ale wystarczy woda i piękne otoczenie aby było wspaniale.

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46813 kilometrów
2014-05-30 19:27:27

Super sprawa.Ja tak jak Ania nigdy nie byłem na spływie kajakowym ale musi to być wspaniałe.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2014-05-30 16:10:11

Pięknie, nigdy nie byliśmy na żadnym spływie, super taka atrakcja i fajnie że się znalazla na PS, jak znajdę czas to może wrzucę szlak wodny jako atrakcję, a dzisiaj poprawiałam akurat Golub Dobrzyń :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020