Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Cieplice Zdrój, Danuta

Okolice Jeleniej Góry i dolnośląskie Perły- część I

2013-07-14
2013-09-12 10:32:27
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Jest niedziela 14 lipca- za oknem słońce. Mamy w planie spenetrowanie okolic Jeleniej Góry. Miejsc do oglądania jest sporo, dlatego podzielę tę wycieczkę na dwie części.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Szklarska Poręba > Wojcieszyce > Cieplice Zdrój > Siedlęcin > Pałac Schaffgotschów

Jest niedziela 14 lipca- za oknem słońce. Mamy w planie spenetrowanie okolic Jeleniej Góry. Miejsc do oglądania jest sporo, dlatego podzielę tę wycieczkę na dwie części.Na początek Cieplice Zdrój. Docieramy na miejsce o godz. 11,00 i mamy szczęście, bo w pobliskim Kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela- dawnym cystersów, a obecnie Pijarów- o 11,30 możemy uczestniczyć we mszy św. Przy okazji można nasycić oczy pięknie oświetlonym wnętrzem. Wyposażenie rokokowe, w ołtarzu głównym, obraz Michała Willmanna, zwanego śląskim Rafaelem. Jest bajkowo! Obok świątyni znajduje się XVIII-wieczna, czworoboczna dzwonnica, przy której umieszczono nagrobki rycerskie.

Cieplice Zdrój- XVIII-wieczna, czworoboczna dzwonnica
Cieplice Zdrój- XVIII-wieczna, czworoboczna dzwonnica

Po nabożeństwie spacerkiem kierujemy się w stronę Kościoła Ewangelickiego leżącego bezpośrednio przy głównej alei Placu Piastowskiego . Idziemy pięknie ukwieconym i zadbanym deptakiem. Docieramy na miejsce, ale kościół niestety jest zamknięty. Szkoda. Pocieszamy się kupując lody w pobliskiej lodziarni. Są pyszne i niedrogie.

Przechodzimy koło pałacu Schaffgotschów. O przynależności tego obiektu do jednego z najwspanialszych rodów śląskich świadczą dwa kartusze herbowe umieszczone nad wejściami. W chwili obecnej w pałacu mieści się filia Politechniki Wrocławskiej.

Cieplice Zdrój- kościół parafialny- Wyposażenie rokokowe, w ołtarzu głównym, obraz Michała Willmanna, zwanego śląskim Rafaelem.
Cieplice Zdrój- centrum
pałac Schaffgotschów


Pałac oglądamy też od strony Parku Zdrojowego, do którego pałac Schaffgotschów przylega.

Spacer po Parku Zdrojowym to prawdziwa przyjemność. Kiedy byliśmy tutaj parę lat temu- Park był w remoncie. Teraz możemy się nim nacieszyć spacerując nowymi alejkami wśród stylizowanych latarni oraz odpoczywając na nowych ławeczkach koło fontanny. Mijamy zabytkowy pawilon sanatoryjny Edward. Podziwiamy Teatr Zdrojowy przed którego wejściem, rozłożyły się dla kamienne lwy. Urocze miejsce.

dwa kartusze herbowe umieszczone nad wejściami
dwa kartusze herbowe umieszczone nad wejściami


Wracamy do samochodu. Mijamy rzeźbę dziewczyny z dzbanem. Przedstawia ona nimfę wodną "Zdrój". Kiedyś z z kraników leciała woda. Teraz to ujęcie leczniczej wody termalnej jest nieczynne… Obok kościoła, w samym centrum miasta mijamy Dom Zdrojowy. Te duży budynek z balkonami to sanatorium. Na parterze znajduje się ogólnodostępna pijalnia wód. Podoba nam się w Cieplicach, ale pora ruszać w drogę!

Kolejne miejsce na dzisiejszej trasie to Siedlęcin. A konkretnie Książęca Wieża Mieszkalna.

Ciepl;ice Zdrój- kościół Ewangelicki
Ciepl;ice Zdrój- kościół Ewangelicki

Po środku wsi, w dolinie niedaleko mostu na Bobrze- znajdujemy tę perełkę.

Wieża książęca w Siedlęcinie jest jednym z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce. Bez wątpienia jest także największym i najlepiej zachowanym obiektem tego typu w naszym kraju. Zbudowana została w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia Henryka I jaworskiego.

Cieplice Zdrój- piękny deptak w centrum uzdrowiska
Cieplice Zdrój- deptak

Najciekawszym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura - sir Lancelocie z Jeziora (jedyne zachowane takie na świecie).

Interesujące są również najstarsze zachowane w Polsce stropy drewniane, datowane na lata 1313 i 1314. Wchodzimy na samą górę wieży, a tam piękna więźba- drewniane cudeńko łączone drewnianymi kołkami. Niesamowite!

Pomimo przeróbek wieża rycerska w Siedlęcinie zachowała pierwotny wygląd. Zbudowana została z kamienia, przekryta jest czterospadowym dachem. Wokół wieży zachowała się w dużych fragmentach stara fosa wodna i ślady po murze, jaki otaczał niegdyś mały dziedziniec. W pobliżu wieży znajduje się dwukondygnacyjna oficyna mieszkalna oraz bardzo zdewastowane zabudowania folwarczne.

Wieża Książęca w Siedlęcinie należy do Fundacji Zamek Chudów. W Chudowie byliśmy już wielokrotnie. Teraz była pora zobaczyć kolejny obiekt tej Fundacji.

zabytkowy pawilon sanatoryjny Edward
zabytkowy pawilon sanatoryjny Edward

W Wieży Książęcej w Siedlęcinie mieści się Muzeum czynne w godz. 10-18. Za bilet ulgowy płaciłam 3,-. Młody człowiek opiekujący się obiektem dość dokładnie opowiedział nam historię wieży. Powiedział też na co zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania. Widać jest pasjonatem. Lubię takich ludzi!

Po dość dokładnym obejrzeniu obiektu ruszamy w drogę. Tuż niedaleko, u stóp jeziora Modre znajduje się kolejna Perła Dolnośląska- Perła Zachodu. To kolejny nasz cel ...

Cieplice Zdrój- park zdrojowy
Park Zdrojowy w Cieplicach- Galeria
cieplickie kamienne lwy

pałac Schaffgotschów od strony parku zdrojowego zabytkowy pawilon sanatoryjny Edward mijamy Dom Zdrojowy ogólnodostępna pijalnia wód w Domu Zdrojowym w Cieplicach Zdroju urocza nimfa wodna Siedlęcin zdewastowane zabudowania folwarczne Siedlęcin- Książęca Wieża Mieszkalna wieża rycerska w Siedlęcinie czternastowieczne malowidła ścienne tutaj ciągle żywa jest legenda o rycerzu króla Artura - sir Lancelocie z Jeziora Siedlęcin - wnętrze wieży Wieża Książęca w Siedlęcinie należy do Fundacji Zamek Chudów niedaleko, u stóp jeziora Modre znajduje się kolejna Perła Dolnośląska- Perła Zachodu.
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-17 10:29:32

Witajcie Dorotko, Krzysiu i Romku! Cieszę się, że tu zajrzeliście i że się podoba.

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-09-14 18:35:56

W jeden dzień tyle atrakcji - bogactwo . Piękna i bardzo ciekawa podróż.

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-09-14 13:06:23

Świetne zwiedzanie tereny super :))))

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-13 19:20:19

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Jestem już w kraju...to trochę potrwa w niedzielę będzie Gruzja i Armenia.  Bardzo dziękuję Wszystkim za wizytę w Azerbejdżanie. Pozdrawiam Tadek [/cytuj]

Świetnie że już jesteś Tadeuszu! Dla mnie Azerbejdżan to miejsce wyjątkowo egzotyczne. Tym bardziej cieszę się na oglądanie zdjęć i relację z wyprawy.

Pozdrawiam serdecznie:-)

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2013-09-13 19:01:24

Jestem już w kraju...to trochę potrwa w niedzielę będzie Gruzja i Armenia.  Bardzo dziękuję Wszystkim za wizytę w Azerbejdżanie.

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2013-09-13 09:16:34

[cytuj autor=' Danusia']  Armenia,Azerbejdżan,Gruzja...Fantastyczna sprawa.Zazdraszczam bardzo.Pozdrawiam serdecznie. Ostatnio edytowany: 2013-09-12 23:17 Ostatnio edytowany: 2013-09-12 23:18[/cytuj]

Oj Tadziu, ja tez zazdraszczam:) nawet nie wiesz jak bardzo!

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2013-09-13 08:42:23

No ja już zaglądnęłam na Azerbejdżan, super miejsce, czekam na resztę :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-12 23:17:01

 

Armenia,Azerbejdżan,Gruzja...Fantastyczna sprawa.Zazdraszczam bardzo.Pozdrawiam serdecznie.

Ostatnio edytowany: 2013-09-12 23:17

Ostatnio edytowany: 2013-09-12 23:18

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-12 21:56:27

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Piękna wycieczka. Zawsze lubiłem te strony. Pozdrawiam z Erywania. PS. Dla Wszystkich, jest  wyciaczka  do Azerbejdżanu, będzie Gruzja i Armenia [/cytuj]

Witaj Tadeuszu! Jesteś w pięknym miejscu. Z ciekawością przeczytam relację z Twojej wycieczki. Życzę wspaniałego pobytu i szczęśliwego powrotu.

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-12 21:54:13

Jak już pisałam Mokunko- wyjazd do Szklarskiej był spontaniczny- załatwiany w ciągu paru dni.Nie planowałam w tym roku urlopu, ale jak się wykroiło parę dni- od razu pomyślałam o Dolnym Śląsku. Nie wiedziałam, że planowane jest grupowe spotkanie,ale masz rację- co się odwlecze...

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2013-09-12 21:45:56

Piękna wycieczka. Zawsze lubiłem te strony.

Pozdrawiam z Erywania.

PS. Dla Wszystkich, jest  wyciaczka  do Azerbejdżanu, będzie Gruzja i Armenia

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2013-09-12 21:27:04

[cytuj autor=' Danuta']Dziękuję wszystkim  za miłe komentarze i oceny. Elu- mieszkasz w bardzo malowniczym regionie- na pewno tam wkrótce znów zawitam. Cieszę się, że również Marian zajrzał do mojego opisu! Masz rację Danusiu- wiele jest opisów tych samych miejsc, ale każdy opis jest inny. Tyle fascynacji ilu opisujących! :-) Promotorem Dolnego Śląska- nie mieszkającym na tym terenie jest dla mnie Karol! I chwała mu za to! Mokunko, nie wiedziałam, że w tym roku byłaś w tych samych co ja okolicach. Ja swój wyjazd załatwiłam dosłownie z dnia na dzień. Szkoda, że się nie umówiłyśmy- bo do zapoznawczej kawy byłybyśmy już w trójkę /z Elą!/ W Cieplicach byłam w miejscach które opisałam. Wprawdzie byłam tam pół dnia, ale i tak chodzenia było sporo. Tak więc Park Norweski i inne atrakcje zostawiłam dla Ciebie! Pozdrawiam wszystkich serdecznie:-) [/cytuj]

  To dobrze Danusiu, ze "zostawilaś " mi do opisania tamę, polder zalewowy, Park Norweski, Muzeum Przyrodnicze i stawy. Cieplice są cudownym miejscem ! Bylam tam po raz kolejny w tym roku , na turnusie rehabilitacyjnym.

Z kawą to faktycznie się niedomówiłyśmy. Karol "skrzykiwał na dolnośląską kawę" :) wspominal, ze mial być on, Ela, Ania i ja. Też nie wiedzialam, że będziesz w tym terminie w Cieplicach. Karol nie wspominał, ty równiez nie mowiłaś, że sie wybierasz...ale co się odwlecze, to nie uciecze :)

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-09-12 21:21:30

dziekuje Danusiu -

rzeczywiscie  uwielbiam  Dolny Sląsk  ,bo jest piękny i tajemniczy

.zawsze na  nowo go odkrywam i  nigdy nie jest  dość .

 

za 7 dni znowu jade - w rocznicę ślubu .

trasa  Czestochowa ( Jasna Gora ) , Sląsk ( Wasz) -no i Dolny Slask z jego zabytkami .

 

Pozdrawiam  karol

 

 

 

 

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-12 17:56:25

Dziękuję wszystkim  za miłe komentarze i oceny. Elu- mieszkasz w bardzo malowniczym regionie- na pewno tam wkrótce znów zawitam.

Cieszę się, że również Marian zajrzał do mojego opisu!

Masz rację Danusiu- wiele jest opisów tych samych miejsc, ale każdy opis jest inny. Tyle fascynacji ilu opisujących! :-)

Promotorem Dolnego Śląska- nie mieszkającym na tym terenie jest dla mnie Karol! I chwała mu za to!

Mokunko, nie wiedziałam, że w tym roku byłaś w tych samych co ja okolicach. Ja swój wyjazd załatwiłam dosłownie z dnia na dzień. Szkoda, że się nie umówiłyśmy- bo do zapoznawczej kawy byłybyśmy już w trójkę /z Elą!/

W Cieplicach byłam w miejscach które opisałam. Wprawdzie byłam tam pół dnia, ale i tak chodzenia było sporo. Tak więc Park Norweski i inne atrakcje zostawiłam dla Ciebie!

Pozdrawiam wszystkich serdecznie:-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2013-09-12 14:16:22

Danusiu byłyśmy w Cieplicach w tym samym czasie !!! Nawet foty mamy robione w analogicznych miejscach.Oczywiście wycieczka na piatkę.

No i  prosze Danusia ubiegła mnie z wcieczką o Cieplicach , tak jak Ania z Dusznikami. Muszę się sprężyć i zacząć pisać na PSz.

A w Parku Norweskim Danusiu byłaś,  nad stawem  oraz na tamie ? Przeczytalam uważnie i o tym nie wspomnialaś , fotek też z tych ciekawostek nie widzę. Tam też jest pieknie :) To może będe miala o czym pisać , hihihi

Ostatnio edytowany: 2013-09-12 14:19

Ostatnio edytowany: 2013-09-14 09:39

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-09-12 14:06:49

super Danusiu. 

Kotlina jeleniogorska jes cudowna , piekna i  tajemnicza.

 

Pozdarwiam karol 

 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47176 kilometrów
2013-09-12 12:28:12

Wspaniała relacja.Ładnie udało Ci się zwiedzić tamte strony.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-12 12:27:21

Piękna miejscowość.Nie byłam nigdy w Cieplicach. Sporo na PSz opisów z Dolnego Śląska,ale rzeczywiście jest o czym pisać i jest co pokazywać. I każdy opis jest inny,każdy odkrywa coś nowego,to fascynujące.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-09-12 12:20:10

Pięknie pokazane. Super. Ciesze się że udało Ci się sporo zobaczyć na naszym terenie. Extra.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-12 12:07:55

Oj tak Aniu! Dolnośląskie na topie. Tak się jakoś złożyło, że wielu Krajtroterów tam wypoczywało w tym roku. Nie ukrywam, że mnie zmobilizowały  relacje Eli, a także Dorotki i Krzysia. Nawet częściowo powędrowałam szlakami przedstawionymi przez Elę.

To takie pokazanie Dolnego Śląska oczami górnoslązaczki :-)

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2013-09-12 11:48:30

Pięknie tam :) Super wyprawa, Dolnośląskie bardzo popularne w tym roku na Ps :) Chyba zasługa Eli i Krzysia z Dorotą, którzy nam podsuwają pomysły :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020