Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
jednakowe trójgraniaste słupy, Danuta

Trzy granice w jednym miejscu

2012-07-28
2013-03-19 19:05:01
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Obszarów, gdzie stykają się granice trzech państw jest w Polsce  sześć. W ubiegłym roku odwiedziłam jedno z takich miejsc. A oto moja relacja ...

Obszarów, gdzie stykają się granice trzech państw jest w Polsce sześć.
W najdalej na południe położonym przysiółku Jaworzynki - w Trzycatku, zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji.
Przeważnie w takim wyznaczonym geodezyjnie punkcie stoi jeden duży obelisk, ale tutaj są aż trzy.Jedziemy do Trzycatka, a dokładniej chcemy zobaczyć Trójstyk.
Jest to malowniczy przysiółek Jaworzynki w gminie Istebna, w którym schodzą się granice Polski, Słowacji i Czech.

po słowackiej stronie, jest zadaszone miejsce odpoczynkowe
po słowackiej stronie, jest zadaszone miejsce odpoczynkowe


Przez Kubalonkę i Istebną docieramy do Jaworzynki . Za Istebną mijamy skrzyżowanie na którym w lewo odchodzi szosa do Koniakowa, w prawo do przejścia granicznego z Czechami w Jasnowicach, my zaś jedziemy prosto, przejeżdżając całą Jaworzynkę. Na końcu drogi z pętlą autobusową skręcamy w ślepą ulicę i jedziemy ok. 800 metrów.

Samochód zostawiamy na poboczu i mając jak na dłoni- po lewej stronie Trójstyk- wędrujemy dalej.

wielojęzyczne znaki informacyjne
Słowacki słup graniczny

Pamiętam, że kiedyś, było to dość niepozorne miejsce, zagubione w szczerym polu pod lasem. O połączeniu trzech państw przypominały tylko granitowe słupy z wyrytymi godłami. Nie było tu nic, co mogłoby zatrzymać turystów na dłużej. Brakowało nawet drogi. Teraz jest inaczej.Jest już wygodna, asfaltowa droga od końca której- do samego połączenia granic można dojść wygodnym chodnikiem. Prowadzi on do ładnego drewnianego mostu dla pieszych.

W odległości kilku metrów od siebie wznoszą się dwa jednakowe trójgraniaste słupy, oba wykonane z jasnoszarego granitu. Na jednym jest napis "Rzeczpospolita Polska" i herb kraju, na drugim "Česka Republika" i także herb. Trzeci trudniej wypatrzyć. Stoi trochę dalej, w głębi lasu, za potokiem, i widać go tylko przez niewielką przecinkę. Monolity granitowe są wysokości 240 cm. Podczas ich budowy w dniu 22.6.1995r do podstaw monolitów włożono ponoć zamknięte w metalowych tulejach dokumenty pamiątkowe - rozmaite dokumenty, ówczesne gazety i monety.

Odpoczywamy chwilkę na ławce pod wiatą w części „czeskiej” i analizujemy mapkę. Wokół cicho, spokojnie, mało turystów.

do samego połączenia granic można dojść wygodnym chodnikiem
do samego połączenia granic można dojść wygodnym chodnikiem

Przechodzimy przez mostek, który łączy Polskę i Słowację, bo przerzucono go nad jarem dzielącym oba kraje. Ze środka mostu można spojrzeć na idealnie wymierzone przez geodetów miejsce połączenia trzech granic, które zaznaczono kamiennym słupem. Punkt zbiegu trzech granic znajduje się w głębokim wąwozie potoku .
Ciekawostką jest fakt, że 65% kładki leży po stronie polskiej, 35% po stronie słowackiej, gdyż tak przebiega granica państwa.

Przy wyjściu z mostu, po słowackiej stronie, jest zadaszone miejsce odpoczynkowe, ławeczki, kosze na śmieci.

Odpoczywamy chwilkę na ławce pod wiatą w części „czeskiej”

Granicę można pokonać tylko pieszo i na rowerze, przejścia samochodowego nie ma i nie będzie.
My jednak ograniczamy się do spenetrowania samego Trójstyku.

Trójstyk, czyli trójgraniczny koniec Polski, ma wiele twarzy. To nie tylko punkt styku granic trzech państw oznakowany za pomocą słupków granicznych czy obelisków. To miejsce, gdzie spotykają się i przenikają trzy narody, trzy kultury, trzy języki i trzy tradycje.

"Česka Republika" i także herb

Miejsce to jest dobrze zagospodarowane turystycznie - są tu kolorowe mapy, wielojęzyczne tablice informacyjne i znaki, masywne granitowe słupy, ławki dla wędrowców czy drewniana kładka przerzucona nad wyschniętą rzeczką. Łatwo się tutaj dostać, bo znaki bezbłędnie prowadzą do celu. Spotkaliśmy tu Polaków, Słowaków i Czechów mieszkających w pobliżu. Sąsiedzi zza miedzy są bardzo życzliwi i chętni do rozmowy. Piękne krajobrazy dopełniają całości. Jest sielsko i sympatycznie. Piknikowo, cicho i malowniczo.

A dla nas kolejna wspaniała i udana wyprawa. Polecam!

Piękne krajobrazy dopełniają całości Jest sielsko i sympatycznie strona Czeska wielojęzyczne tablice informacyjne są tu kolorowe mapy  napis Monolity granitowe są wysokości 240 cm. Przechodzimy przez mostek, który łączy Polskę i Słowację wymierzone przez geodetów miejsce połączenia trzech granic, które zaznaczono kamiennym słupem Słup Trzeci trudniej wypatrzyć. Stoi trochę dalej, w głębi lasu, za potokiem ławki dla strudzonych wędrowców malowniczy przysiółek Jaworzynki
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-07-19 19:46:19

[cytuj autor=' Danusia']Kurczę,byłam tam tak blisko,a nie wiedziałam o tym miejscu.Żałuję,bo miejsce warte odwiedzin. Pozdrawiam imienniczkę:-) [/cytuj]

Witaj!

Trójstyk w okolicy Trój-Wsi jest naprawdę interesującym miejscem. Kiedy tylko bedziesz w tej okolicy- odwiedź je koniecznie. Polecam!

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-07-12 11:13:06

Kurczę,byłam tam tak blisko,a nie wiedziałam o tym miejscu.Żałuję,bo miejsce warte odwiedzin. Pozdrawiam imienniczkę:-)

Avatar użytkownika
Wojciech Grabowski Krajtroter 3336 kilometrów
2013-03-21 07:02:27

Świetnie opisana i ciekawa wycieczka. Powinienem chyba to zabaczyć. Zdjęcia również zachęcają do odwiedzin tego jak widać urodziwego miejsca . 

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-03-20 15:41:41

Dziękuję za prześledzenie mojej relacji. Bardzo mi miło, że zainteresowałam Was swoją wycieczką. Zaległości mam faktycznie sporo, ale powoluśku, pomaluśku ...

Na Krzemieńcu byłam wieki temu, ale w tamtych czasach trójstyk nie byl tam tak wyeksponowany i nie do pomyślenia było bliższe spenetrowanie terenu przygranicznego. Może w przyszłości się uda.

Pozdrawiam marzycielsko :-)

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-03-20 09:47:08

No prosze Daniusi tyle nie bylo , a teraz nadrabia :) i ciekawostki nam tu z Beskidów opisuje. Fajna wyprawa, ciekawe miejsce.

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2013-03-20 07:08:45

Danusiu! Bardzo ciekawe miejsce. Byłam  tam niecałe trzy lata temu i też bardzo mile wspominam. Cicho i tak "turystycznie". Całe szczęście, że nie ma tam drogi dla samochodów, bo zrobiłoby się tłoczno i znikłby cały urok tego miejsca. A tak to zagladają tam tylko prawdziwi turyści i amatorzy ciekawostek.

Bardzo mnie korci jeszcze trójstyk: Polska, Słowacja, Ukraina na Krzemieńcu, ale nie wiem czy kiedykolwiek tam dotrę. Cóż, na razie pozostaje to w sferze marzeń, a marzenia należy przecież spełniać :))).

Pozdrawiam cieplutko, chociaż pogoda zimowa i za oknem snieg sypie :)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-03-19 21:13:56

Witaj Karolu! Przejeżdżałeś już faktycznie bardzo blisko. Na pewno następnym razem się uda. Miejsce interesujące, warto tam wstapić. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2013-03-19 21:09:45

pieknie , pieknie  .

szkoda  dla Mnie  ze nie  wstapilem ( bo nie wiedzialem ) 

Bylem  we wrzesniu 2012 r w  Żywcu  , Wisle , .przejezdalem  tak blisko -- Laiki - to ten  najdluzszy tunel samochodowy w Polsce . 

 

Pozdrawiam Karol 

Ostatnio edytowany: 2013-03-19 21:18

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020