, Roman Świątkowski

Jura - Złoty Potok

2011-07-02 - 2011-07-03
2011-11-09 11:54:32
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski 71113 kilometrów

Złoty Potok to taki bursztynek na Jurze. można wybrać sie tam o każdej porze roku. Zawsze kto tam zawędrował będzie wracał. Ja wracam co jakiś czas i zawsze coś nowego mnie zaskoczy.

Wycieczka piesza po rezerwatach w Złotym Potoku. Czy się podobała, a która wycieczka ma się nie podobać. Co warto było zobaczyć, a wszystko . Chciałbym przedstawić Złoty Potok z tej ładniejszej strony, może mi się uda. Wiem że już parę opisów znajduje się na temat tego miejsca, ale najczęściej opisywany jest Park Pałacowy, pstrągarnia czy sama wieś w której na głównej ulicy nic niema. Trzeba się troszkę wysilić na nóżkach a nie autkiem i można zobaczyć sporo niezwykłych atrakcji.Moja przygoda jak wiele innych rozpoczęła się podróżą komunikacji PKP. Pociągiem przemieściliśmy się do Częstochowy, a następnie BUS do Złotego Potoku, jeździ też PKS. Ze Złotego Potoku podążyliśmy zielonym szlakiem zwiedzając po drodze kościół neoklasyczny św. Jana Chrzciciela z XV wieku obok znajduje się fajna studnia i pomniki przyrody ”lipy” następnie udaliśmy się przez Rez. Parkowe gdzie znajdują się cudowne malownicze skałki, znajdują się również cenne i warte zobaczenia miejsca np.: Pomnik AK, Grotę Niedźwiedzią, Osiedle „Wały” z VII wieku , skałki „Diabelskie Mosty” i pozostałe pomniki przyrody . Docierając do groty Niedźwiedziej szlak się rozdwaja można podążyć zielonym i zobaczyć np. pomnik AK lub czerwonym obok strumienia Spełnionych Marzeń i w/w atrakcji. Oba te szlaki w pewnym momencie się łączą. My postanowiliśmy pójść dalej czerwonym szlakiem który zaprowadził nas do Rez. Ostrężnik w którym znajdują się ruiny XIV wiecznego zamku Ostrężnik oraz Jaskinia Ostrężnicka . W drodze powrotnej podziwialiśmy skałę „Bramę Twardowskiego” i wiele innych ciekawych skałek wapiennych, źródła „Zygmunta” i „Heleny” . Do Złotego Potoku wróciliśmy wzdłuż Doliny Wiercicy żółtym szlakiem mijając stawy Szmaragdowy, Świętokrzyski , Zbójnickie Skały, młyn Kołaczew XIX w. Dalej pospacerowaliśmy w kierunku Janowa. Przy wejściu do parku Pałacowego postanowiliśmy najpierw przejść się alejką klonów która znajduje się po drugiej stronie drogi obok stadniny Wiking a dopiero potem zwiedzić Dwór Krasińskich 1829r. i Pałac Raczyńskich 1856r. Z Janowa PKS wróciliśmy do Częstochowy . Można by rzec że widzieliśmy wszystko, a no nie. Nie da się w jeden dzień wszystkiego zobaczyć. Czy wrócę tam , chociaż by dlatego właśnie że byłem już tam kilka razy, a jeszcze wszystkiego nie widziałem i wszędzie nie byłem np.; Janów- kirkut z 1779 r, Złoty Potok- obelisk Powstania Styczniowego na Wilczej Górze czy skała Babska, skała Pustelnika, czy chociaż by dlatego aby złożyć kwiaty przy mogile mjr.Jana Wrzoska .Avatar użytkownika
Roman Świątkowski 71113 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Adam Prończuk 16443 kilometrów
2011-11-10 17:46:22

I ja muszę tam wstapić. Świetna galeria przypomniała mi lata obozów letnich w Złotym Potoku. Mając naście lat Dziabelskie Mosty - to było przezycie. Czas odtworzyć wspomnienia. Pozdrowienia dla aktywnej Rodzinki.

Avatar użytkownika
Danuta 37207 kilometrów
2011-11-09 22:19:10

Witaj Romku!

Nim pojadę do Złotego Potoku- wydrukuję sobie Twoją relację. Wyprawa jest tak obrazowo opisana, że szkoda byłoby z niej nie skorzystać. Piękna jesień na Twoich zdjęciach. Na jednym z nich zauważyłam śliczną miedziankę- padalca znakomicie komponującego się na jesiennych liściach. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
mokunka 220737 kilometrów
2011-11-09 21:13:24

Fajna wyprawa Romku i jak zawsze taka prorodzinna. Super, że tak wspólnie zwiedzacie. Złoty Potok rzeczywiście ciekawy.Dawno tam nie byłam.pozdrawiam:)))