Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, JureK

Łęczyca - Z Borutą za Pan brat.

2011-07-20
2011-07-20 18:09:26
Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów

W latach 1357-1370 K. Wielki wybudował na wzniesieniu otoczonym fosą zasilaną Bzurą, okazały zamek królewski. Na przestrzeni dziejów był rezydencją królewską i świadkiem istotnych dla państwowości polskiej wydarzeń.
Ma swoją historię i legendę...

W zamkowych komnatach urządzono wystawę stałą poświęconą legendarnemu na ziemi Łęczyńskiej diabłu Borucie będącemu wręcz symbolem miasta. Znany w polskiej tradycji ludowej Boruta opisywany jest jako szlachcic ubrany w czerwony kontusz, spod którego czasami wystaje czarci ogon, a na głowie nosi rogatywkę zasłaniającą rogi.Wg. przypowieści, szlacheckie insygnia nadał Borucie osobiście król Kazimierz Wielki w zamian za pomoc, udzieloną gdy kareta topiła się w błocie podczas podróży po łęczyckich bagnach. Król podążał swoją poszóstną karetą leśnymi, bagnistymi drogami do Łęczycy, grunt nagle zaczął się osuwać i kareta zapadła się głęboko w bagno. Wszelkie próby wyciagnięcia jej przez fuczera królewskiego spełzły na niczym, więc król polecił znaleźć pomoc.

Zamek w Łęczycy
Zamek w Łęczycy


Pośród ciemnej nocy nikogo w lesie nie było. Idąc duktem natknął się nagle na polanę, na której zauważył palące się ognisko, a przy nim siedzących ludzi. Byli to smolarze wypalający z sosnowego drzewa smołę zwali w borutami. Opowiedział o królewskim nieszczęściu i młody osiłek, najpotężniejszy ze smolarzy, wstał deklarując swoją pomoc.

Po powrocie do karety, konie były już do połowy zanurzone w błocie. Boruta widząc to, wyciągnął zza pazuchy gruby powróz, wyprzągł konie i pojedynczo wyciągał z bagna. Jak już ostatni był na brzegu przywiązał sznur do karety, uwiązał do koni, wsparł się o nią ramieniem, strzelił kilka razy z bata i kareta ku zadowoleniu króla wyjechała na groblę.

Łęczyca
Łęczyca

Za okazaną pomoc król zabrał Borutę na zamek w Łęczycy, nadając mu tytuły szlacheckie zrobił go zarządzającym na swoich dobrach. Przebiegły i sprytny Boruta zarządzając królewskimi włościami zapomniał o chłopskim pochodzeniu, uciskał biedny lud podatkami i daninami zagarniając pieniądze i złoto dla siebie. W ten sposób utarło się ludowe przysłowie mówiące, że „… nie ma diabła gorszego, gdy się stanie Pan z ubogiego… „Aby odebrać nieprawnie zagarniętą „dolę” ludzie pognali na zamek i ku ich zdziwieniu zniknęły pieniądze i kosztowności razem z samym Borutą. Nie znaleziono nigdzie jego żywego , ani ciała. Od tego czasu słuch o Borucie zaginął i nikt go już nie spotkał.

Zamek w Łęczycy
Zamek w Łęczycy

Po okolicy Łęczycy krążą legendy i opowiadania mówiące, że diabeł Boruta zszedł do zamkowych czeluści, gdzie siedzi pilnując swoich skarbów. Czasami wychodzi z lochów zamieniony w sowę, rybę z rogami, ogonem i kopytem lub ptaka z ogromnymi skrzydłami, czy też szybkiego, czarnego konia. Spotyka się go w kopalni, w kuźni, młynie, a często bawi się w karczmach i przesiaduje w dziuplach starych drzew.

Zamek Łęczyca Łeczyca
Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów

Komentarze

Piotr Jóźwiak Domator 8 kilometrów
2011-10-31 11:19:43

A Boruta wcale nie jest przebrzydły....hihi

Ostatnio edytowany: 2011-11-14 13:15

Piotr Jóźwiak Domator 8 kilometrów
2011-10-31 11:16:43

Panie Jurku to jest Ziemia Łęczycka nie Łęczyńska - wstyd!

Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów
2011-08-11 20:58:21

Naprawdę warto, bo miasto i jego histria na to zasługuje.

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2011-08-11 08:30:58

Od dawna zamierzam się wybrać w te strony - niestety, nie nie da się być wszędzie - jest tyle ciekawych miejsc. Ale wciąż mam nadzieję, że okolice odwiedzę okolice w której grasuje przebrzydły Boruta :)

Pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020