Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Darek

Palmiarnia w Lubiechowie

2010-12-08
2010-12-08 20:44:44
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Za rok Palmiarnia w Lubiechowie będzie świętować setne urodziny. Teraz można tam zobaczyć między innymi eukaliptusy, świerki i sosny z Australii, kaktusy i agawy z Ameryki Środkowej, bambusy, ananasy i fikusy z Azji, cytryny i mandarynki z rejonu Morza Śródziemnego. Oprócz tego setki kwiatów, w tym storczyki, fikusy, róże i wiele, wiele innych, łącznie ponad 300 gatunków roślin. Oprócz bogactwa flory, można spotkać też przedstawicieli fauny. W oczku wodnym pływają jesiotry, jeziorko koło kaskady opanowały żółwie, a po obszernej łączce przechadzają się pawie.

Palmiarnia w Lubiechowie jest jedną z pięciu w Polsce, znajduje się w pobliżu Zamku Książ i przyciąga mnóstwo miłośników unikatowej roślinności oraz zwolenników flory tropikalnej. Zajmuje powierzchnię ok. 1900 m2 na której znajduje się mnóstwo gatunków roślin z całego świata. Ściany tego niezwykłego budynku od wewnątrz pokrywa tuf wulkaniczny z Etny, co bez wątpienia jest ciekawostką. O Palmiarni nie będę mocno się rozpisywał, gdyż jest to obiekt znany i dość dobrze rozpropagowany wśród odwiedzających ją turystów. W dużym skrócie przypomnę dla tych, którzy jeszcze tu nigdy nie byli, że obiekt ten wyróżnia się wśród palmiarni europejskich wysokością centralnej kopuły, która sięga aż 15 m. Przechadzając się galerią spacerową można spoglądać na 120-letnie palmy daktylowe, a także na położony w oddali Wałbrzych i otaczające go góry. Będąc w palmiarni warto zobaczyć krzewy kawowca i bananowca, oraz owocujące mandarynki i cytryny. Przechadzając się roślinnymi korytarzami możemy natknąć się na dracenę oraz pokaźnych rozmiarów kolczaste wilczomlecze, agawy, aloesy i opuncje. Niestety do czasów ówczesnych nie przetrwało przepiękne rosarium, z którego Wałbrzych mógłby być słynny na cały świat. Ciekawostką jest jednak, że nadal w światowych katalogach kwiatów odnaleźć można różę o śnieżnobiałych płatkach pod nazwą Daisy. Wracając do wystroju palmiarni trzeba dodać, iż ściany dla pnączy i tunele tworzące urocze zaułki wymurowane zostały jak wcześniej wspomniałem z brył porowatego tufu sprowadzonego dla książęcej satysfakcji prosto ze stoków sycylijskiej Etny. Po upojnym spacerze w podwałbrzyskim tropiku pod szkłem można wstąpić do kawiarni "Pod Tropikiem" i dokonać zakupów w sklepie z egzotycznymi roślinami, gdzie mi osobiście najbardziej przypadły do gustu wystawione do sprzedaży przepiękne kaktusy.lubiechów palmiarnia wałbrzych palmiarnia lubiechów palmiarnia w lubiechowie Palmiarnia w Lubiechowie palmiarnia w wałbrzychu
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Bea Nowicjusz 1 kilometrów
2012-01-03 12:32:41

Witam serdecznie,

przyjedźcie do Poznania do jednej z największych Palmiarni w Polsce i jednej z największych Palmiarni w Europie. Na powierzchni 4600 m2 mozna podziwiać 17 000 roślin należących do 1100 gatunków. Opisy, zdjęcia, wirtualny spacer wszystko na stronie: www.palmiarnia.poznan.pl

Cudowny czas spędzony tutaj, możliwość przechadzania się w Parku Wilsona podzielonym na czaęść francuzką i angielską, to tylko częć atrakcji, które można zobaczyć w Poznaniu.  Zapraszam także do Słoniarni w Nowym ZOO. Już w kwietniu akcja PONAN ZA PÓŁ CENY. Przyjeżdzajcie :)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-10-11 09:13:20

Witaj Darku!

Odwiedziłam w tym roku opisywaną przez Ciebie Palmiarnię - jest fantastyczna. Twoje zdjęcia i opis przypomniały mi to miejsce. Największe wrażenie zrobiły na mnie kwitnące i niesamowicie pachnące drzewka cytrynowe i ogródek kaktusowy.Ukoronowaniem zwiedzania była kawa wypita w pięknej scenerii - pod palmami.

Polecaną przez Ciebie książkę - muszę koniecznie przeczytać. Pozdrawiam :-)

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2011-10-10 22:37:59

Foty roślin świetne! pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2010-12-09 10:16:34
Miejsce w którym można troszeczkę po obcować z egzotyczną przyrodą w ciekawym klimacie. Warto odwiedzić to miejsce by ugruntować swoją wiedzę botaniczną, miło spędzić popołudnie i obcować z żywą wciąż historią Wałbrzycha. Kolejną ciekawostką wałbrzyskiej Palmiarni jest jej pojawienie się na kartach powieści Joanny Bator pt. "Piaskowa Góra".
Autorka została w 2010 roku nominowana za tę właśnie powieść do nagrody literackiej Nike.
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2010-12-09 08:36:03
Na pewno piękne miejsce . Cudowne zdjęcia.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020