Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
droga na Leskowiec, Danuta

Ziemia Wadowicka urlopowo- wędrówka na Papieski Groń

2010-07-14
2010-07-14 16:48:19
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
przejazd z Wadowic do miejscowości Rzyki-Jagódki, a dalej szlakiem na Leskowiec i Groń Jana Pawła II. Wycieczka górska, widokowa
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Wadowice – Andrychów- Rzyki Jagódki- szlak turystyczny na Leskowiec > Wadowice > Andrychów > Rzyki > Leskowiec schroniskoZ Wadowic kierujemy się przez Andrychów do miejscowości Rzyki Jagódki. Jedziemy do końca drogi i tam można zostawić samochód.

widoczek w Beskidzie Małym
widoczek w Beskidzie Małym


Czeka nas najkrótsze dojście do schroniska i zarazem najpopularniejsze.

Zaraz na początku trasy wita wszystkich stojąca po lewej stronie rzeźbiona figurka Św. Franciszka z Asyżu. Dalej szlak jest dość stromy z nielicznymi widokami- prowadzi lasem. Dochodzimy do rozwidlenia dróg i szlaków. Stoi na nim drewniany krzyż - kapliczka oraz ławki. Tu można odpocząć.

Ukryte między drzewami Schronisko na Leskowcu
Pomnik Jana Pawła II przy Sanktuarium na Groniu
Babia Góra ze szczytu Leskowca

Dalej są dwie możliwości podejścia na szczyt : szlakiem czarnym stromo w górę lub tzw. "Szlakiem Białych Serc" - łatwiejszym i mniej męczącym.Ja skręciłam na szlak "białych serduszek" zwany szlakiem pielgrzymów, omijający największe podejście, jednak wydłużający dojście.

figura św.Franciszka przy szlaku na Leskowiec
figura św.Franciszka przy szlaku na Leskowiec

Popularność w ostatnich latach Leskowiec zyskał za sprawą swojego sąsiada! Odległy o 1 km na północ od szczytu Groń Jana Pawła II (Jaworzyna) przyciąga tysiące wiernych. To tutaj zbudowane zostało Sanktuarium Górskie Matki Bożej Królowej Ludzi Gór.

W kaplicy na Groniu przechowywane są cenne pamiątki, m.in. dwukrotnie ofiarowany dla Gronia różaniec papieski. Jeden z nich jest darem Ojca Świętego przekazanym sanktuarium. Jest też fotel papieski z Kaplicówki w Skoczowie, który do kaplicy na Groniu wykonali jako pracę dyplomową uczniowie szkoły Księży Salezjanów z Oświęcimia. W bocznej nawie Kaplicy znajdują się pamiątki po Ojcu Świętym...Jego zdjęcia , buty podarowane przez Jana Pawła II , wiele jego osobistych pamiątek....Przed Kaplicą stoi pomnik Papieża Jana Pawła II.

Ziemia Wadowicka urlopowo- wędrówka na Papieski Groń
Ziemia Wadowicka urlopowo- wędrówka na Papieski Groń

Groń Jana Pawła II to jedyny szczyt górski na świecie, którego nazwa została nadana na cześć Karola Wojtyły - papieża Polaka. Karol Wojtyła wielokrotnie bywał na szczycie Jaworzyny i Leskowca.

Na szczycie znajduje się również drewniany krzyż milenijny postawiony w 2000 roku.

Ze szczytu jest najpiękniejszy punkt widokowy w Beskidzie Małym.

Panoramy rozciągają się w kierunku wschodnim, południowym i południowo-zachodnim. Widoki na zachód i północ zasłaniają drzewa.

Od wschodu widać Pogórze Wielickie. Przy dobrej pogodzie możemy nawet gołym okiem dostrzec Skawinę i Kraków.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020