Zamek w Lesku, Danusia

Lesko to miasto w województwie podkarpackim, położone malowniczo na prawym brzegu Sanu, na pograniczu Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego, między Soliną i Sanokiem. Dlatego Lesko nazywane bywa "Bramą Bieszczad".

Historia Leska

Osada na terenie Leska powstała prawdopodobnie w XIV wieku, pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1436 roku. Około 1470 roku Lesko uzyskało prawa miejskie i było wówczas własnością rodziny Kmitów, którzy w XV wieku wznieśli tu zamek.

Lesko zamek

W centrum Rynku stoi Ratusz z 1896 roku, a rynek otaczają kamieniczki z XVII-XX wieku. W pobliżu stoi kościół Nawiedzenia NMP z 1539 roku (fundacja Piotra Kmity).

Zabytki żydowskie w Lesku

Najcenniejsze zabytki Leska są pochodzenia żydowskiego, Żydzi spośród społeczności Leska najliczniej zostali wymordowani podczas II wojny światowej przez hitlerowców. Pozostał po nich budynek późnorenesansowej synagogi mieszczącej obecnie sale wystawowe. Za synagogą na stoku znajduje się jeden z cenniejszych cmentarzy żydowskich w Polsce, najstarszy w kraju po kirkucie lubelskim.

Piękne, malownicze otoczenie, warunki przyrodniczo-krajobrazowe oraz pomniki przeszłości stanowią o turystycznej atrakcyjności tego miasta i czynią z niego ważny ośrodek ruchu turystycznego. Odwiedzając ten region. Właśnie w Lesku można zacząć i skończyć swoją bieszczadzką przygodę. Samo miasto jest bardzo interesujące, ale stanowi też znakomitą bazę wypadową w Bieszczady i może być ważnym etapem w podróży po małej i dużej obwodnicy bieszczadzkiej.

Zabytki w Lesku

- Stary Rynek na Placu Konstytucji 3 Maja z kamienicami z XVII- XX wieku

 w Lesku

- Ratusz w Lesku - z 1896 roku, piętrowy budynek z wieżą zegarową reprezentuje styl eklektyczny. Nad wejściem umieszczony jest herb Leska z okresu pierwotnych właścicieli miasta – Kmitów

- Zamek Kmitów w ​Lesku - wzniesiony na wysokim brzegu Sanu z inicjatywy wielkiego marszałka koronnego i wojewody krakowskiego – Piotra Kmity herbu Szreniawa, w miejscu dawnego zamku drewnianego. Obecnie ośrodek wypoczynkowy.

Lesko Synagoga

- Kościół Nawiedzenia NMP - kościół farny z około 1539 roku, obok stoi barokowa dzwonnica budowana w latach 1725-65

- Synagoga w Lesku - budowla z przełomu XVI i XVII wieku, zniszczona w czasie II wojny światowej, utraciła funkcje sakralne, odbudowana w latach 1960-63, obecnie mieści galerię sztuki

- Dawna świątynia ormiańska - na Placu Konstytucji 3 Maja

- Cmentarz wojskowy - z czasów I wojny światowej, w zbiorowych mogiłach spoczywa około 600 żołnierzy armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej poległych w bitwach I wojny światowej

- Cmentarz żydowski w Lesku – wśród kirkutów w Bieszczadach największy i najstarszy oraz najlepiej zachowany kirkut, znajduje się tutaj około 2 tys. macew czyli żydowskich nagrobków. Najstarsza macewa pochodzi z 1548 roku.

- Tajemniczy kurhan - kopiec żołnierzy króla szwedzkiego, znajduje się w pobliżu mostu nad Sanem, prawie 6 m poniżej drogi wiodącej z Leska do Huzel i Baligrodu.

- Zespół Umocnień Nadsańskich - pas radzieckich umocnień, które ciągnęły się już przy nowej granicy z III Rzeszą. Do dzisiaj w granicach Polski zachowało się około 250 obiektów rejonów umocnień Linii Mołotowa i niemieckiej pozycji Granicznej Galicja

- Zabytkowe kapliczki i Krzyże przydrożne

Atrakcje w Lesku

- Kamień Leski - niezwykle oryginalny pomnik przyrody nieożywionej zbudowany z piaskowca krośnieńskiego. Swój dziwaczny kształt zawdzięcza naturze - erozji i mieszkańcom okolic.

- Rezerwat Góra Sobień - Sobień to brama w Bieszczady, oferująca "na dzień dobry" wspaniały widok na region. Uznana została za rezerwat przyrody, na terenie którego chroni się świat roślinny i zwierzęcy. Wznosił się na niej warowny zamek, obecnie szczyt góry wieńczą zachowane w dobrym stanie ruiny. Urządzona wygodna platforma widokowa umożliwia zachwycanie się imponującym widokiem na dolinę Sanu.

- Źródła Mineralne w Lesku – niedaleko kirkutu, w zacisznej kotlince znajdują się ocembrowane źródła mineralne: "Jadwiga", "Józef", "Julian", "Marcin" i "Mieczysław". Zawierają one słabo mineralizowane wody siarczkowe i mają wydajność 2-3 litrów na minutę.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°28'8" N, 22°19'50" E
Podkarpackie
2016-10-16

Wasze wycieczki

Lesko atrakcje

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: