Zamek w Lesku, Danusia

Lesko

(3.9 głosów: 65)

Lesko to miasto w województwie podkarpackim, położone malowniczo na prawym brzegu Sanu, na pograniczu Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego, między Soliną i Sanokiem. Dlatego Lesko nazywane bywa "Bramą Bieszczad".Historia Leska

Osada na terenie Leska powstała prawdopodobnie w XIV wieku, pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1436 roku. Około 1470 roku Lesko uzyskało prawa miejskie i było wówczas własnością rodziny Kmitów, którzy w XV wieku wznieśli tu zamek.

zamek, Danusia
zamek, Danusia

W centrum Rynku stoi Ratusz z 1896 roku, a rynek otaczają kamieniczki z XVII-XX wieku. W pobliżu stoi kościół Nawiedzenia NMP z 1539 roku (fundacja Piotra Kmity).Zabytki żydowskie w Lesku

Najcenniejsze zabytki Leska są pochodzenia żydowskiego, Żydzi spośród społeczności Leska najliczniej zostali wymordowani podczas II wojny światowej przez hitlerowców. Pozostał po nich budynek późnorenesansowej synagogi mieszczącej obecnie sale wystawowe. Za synagogą na stoku znajduje się jeden z cenniejszych cmentarzy żydowskich w Polsce, najstarszy w kraju po kirkucie lubelskim.

zamek, Danusia
Lesko kościół pw Nawiedzenia NMP, Danusia
 w Lesku, Danusia

Piękne, malownicze otoczenie, warunki przyrodniczo-krajobrazowe oraz pomniki przeszłości stanowią o turystycznej atrakcyjności tego miasta i czynią z niego ważny ośrodek ruchu turystycznego. Odwiedzając ten region. Właśnie w Lesku można zacząć i skończyć swoją bieszczadzką przygodę. Samo miasto jest bardzo interesujące, ale stanowi też znakomitą bazę wypadową w Bieszczady i może być ważnym etapem w podróży po małej i dużej obwodnicy bieszczadzkiej.Zabytki w Lesku

- Stary Rynek na Placu Konstytucji 3 Maja z kamienicami z XVII- XX wieku

Lesko Synagoga, Danusia
Lesko Synagoga, Danusia

- Ratusz w Lesku - z 1896 roku, piętrowy budynek z wieżą zegarową reprezentuje styl eklektyczny. Nad wejściem umieszczony jest herb Leska z okresu pierwotnych właścicieli miasta – Kmitów

- Zamek Kmitów w ​Lesku - wzniesiony na wysokim brzegu Sanu z inicjatywy wielkiego marszałka koronnego i wojewody krakowskiego – Piotra Kmity herbu Szreniawa, w miejscu dawnego zamku drewnianego. Obecnie ośrodek wypoczynkowy.

Lesko kirkut żydowski, Danusia
Lesko kirkut żydowski, Danusia

- Kościół Nawiedzenia NMP - kościół farny z około 1539 roku, obok stoi barokowa dzwonnica budowana w latach 1725-65

- Synagoga w Lesku - budowla z przełomu XVI i XVII wieku, zniszczona w czasie II wojny światowej, utraciła funkcje sakralne, odbudowana w latach 1960-63, obecnie mieści galerię sztuki

kamień leski, Danusia
kamień leski, Danusia

- Dawna świątynia ormiańska - na Placu Konstytucji 3 Maja

- Cmentarz wojskowy - z czasów I wojny światowej, w zbiorowych mogiłach spoczywa około 600 żołnierzy armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej poległych w bitwach I wojny światowej

kamień leski, Danusia
kamień leski, Danusia

- Cmentarz żydowski w Lesku – wśród kirkutów w Bieszczadach największy i najstarszy oraz najlepiej zachowany kirkut, znajduje się tutaj około 2 tys. macew czyli żydowskich nagrobków. Najstarsza macewa pochodzi z 1548 roku.

- Tajemniczy kurhan - kopiec żołnierzy króla szwedzkiego, znajduje się w pobliżu mostu nad Sanem, prawie 6 m poniżej drogi wiodącej z Leska do Huzel i Baligrodu.

- Zespół Umocnień Nadsańskich - pas radzieckich umocnień, które ciągnęły się już przy nowej granicy z III Rzeszą. Do dzisiaj w granicach Polski zachowało się około 250 obiektów rejonów umocnień Linii Mołotowa i niemieckiej pozycji Granicznej Galicja

- Zabytkowe kapliczki i Krzyże przydrożne

Atrakcje w Lesku

- Kamień Leski - niezwykle oryginalny pomnik przyrody nieożywionej zbudowany z piaskowca krośnieńskiego. Swój dziwaczny kształt zawdzięcza naturze - erozji i mieszkańcom okolic.

- Rezerwat Góra Sobień - Sobień to brama w Bieszczady, oferująca "na dzień dobry" wspaniały widok na region. Uznana została za rezerwat przyrody, na terenie którego chroni się świat roślinny i zwierzęcy. Wznosił się na niej warowny zamek, obecnie szczyt góry wieńczą zachowane w dobrym stanie ruiny. Urządzona wygodna platforma widokowa umożliwia zachwycanie się imponującym widokiem na dolinę Sanu.

- Źródła Mineralne w Lesku – niedaleko kirkutu, w zacisznej kotlince znajdują się ocembrowane źródła mineralne: "Jadwiga", "Józef", "Julian", "Marcin" i "Mieczysław". Zawierają one słabo mineralizowane wody siarczkowe i mają wydajność 2-3 litrów na minutę.

Lesko noclegi

Lesko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Lesku. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°28'8N, 22°19'50E
16 październik 2016
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację