Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Wieża Więzienna, Artek

Gdańsk w parę godzin

2008-04-30
2008-04-30 09:37:01
Avatar użytkownika
Artek Zapaleniec 926 kilometrów
Trójmiasto dla zapracowanych 😉
Wycieczka miała miejsce latem 2007 i rozpoczęła się na warszawskim dworcu wschodnim skąd odjeżdza kursujacy latem pociag "Słoneczny". Pociąg zawozi pasażerów rano nad morze a wieczorem zabiera ich spowrotem do domu 😉 Bodajże ma sie 6 godz. wolnego, które warto spędzić na zwiedzenie tego pięknego miasta, którym jest Gdańsk. Z gdańskiego dworca głównego trzeba skierować się w prawą stronę i przejść ulicą Podwale Grodzkie a potem Wały Jagielońskie jakieś 300m aby dotrzeć do ulicy Długiej. Od razu naszym oczom ukazuje sie Katownia i tzw. Wieża Więzienna (1410)(foto). Zaraz za nią wita nas Złota Brama (XVw.)(foto), która stanowi swoiste wejscie na ulicę Długą. Ulica ta, wraz ze swoim przedłużeniem - Długim Targiem, to jeden z najpiekniejszych deptaków Polski. Po lewej i po prawej stronie możemy podziwiać przepiękne kamieniczki stanowiące zespół domów mieszczańskich z XV-XIXw. Idąc dalej prosto po lewej stronie możemy podziwiać Ratusz Głównego Miasta (XIV/XVw.)(foto). Nad jego gotycko-renesansową bryłą z wielobocznymi wieżyczkami, góruje wspaniała, smukła wieża, widoczna z najbardziej odległych zakątków miasta. Na zwieńczeniu hełmu balansuje złocona statua Zygmunta Augusta. Ratusz był siedzią władz miasta, a także jego symbolem i wizytówką. Dziś już nie pełni tej funkcji, poza wyjątkowymi okazjami, kiedy organizuje się tu uroczyste sesje gospodarzy miasta czy podejmuje wybitne osobistości. Następną atrakcja, która na nas czeka to niewątpliwie Fontanna Neptuna (XVIIIw.)(foto). Każdy turysta zwiedzający Gdańsk powienien ja zobaczyc, ponieważ stanowi ona pewnego rodzaju symbol Gdańska. Postać Neptuna została odlana z brązu według projektu Piotra Husena w 1615r. Zaś fontanna pierwszy raz trysnęła woda w 1633roku. Za fontanną znajduje sie Dwór Artusa (1476-81) będący częścią Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Idąc dalej prosto dojdziemy do Zielonej Bramy (XVw.)(foto) za którą czeka już na nas Motława. Każdemu polecam spacer po Długim Pobrzeżu a następnie Rybackim Pobrzeżu skąd można podziwiać statki turystyczne, a nawet wybrać sie którymś ma krótki rejs. Na wprost nas czeka na nas jeszcze Żuraw (koniec XVw.)(foto), kolejny symbol Gdańska. Niegdyś używany do przeładunku towarów i stawiania masztów na statkach, dziś stanowi tylko obiekt turystyczny. Po drugiej stronie Motławy możemy jeszcze zobaczyć Sołdka (foto), Spichlerze (foto) na Wyspie Spichrzów i budynek Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (foto) na Wyspie Ołowiance. Każdemu polecam wizytę w tym pięknym mieście chociażby tak krótką jak moja 😉 Pozdrawiam!
Ulica Długa, a na jej końcu Wieża Więzienna i Złota Brama Złota Brama Ratusz Głownego Miasta Ratusz Głównego Miasta Ratusz Głównego Miasta Kamieniczki i wieża Ratusza Kamieniczki i wieża Ratusza Fontanna Neptuna Fontanna Neptuna Kamieniczki przy Długim Targu Kamieniczki przy Długim Targu Kamieniczki przy Długim Targu Zielona Brama Zielona Brama Most na Motławie Spichlerze na tzw. Wyspie Spichrzów Nad Motławą Motława Żuraw i kamieniczki nad Motławą Motława Żuraw Motława Motława Motława i Filharmonia Popularny Sołdek Sołdek Motława i Sołdek Polska Filharmonia Bałtycka Motława i Żuraw Motława Gdańsk w parę godzin Tu zaczyna się przygoda z Gdańskiem
Avatar użytkownika
Artek Zapaleniec 926 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Katarzyna Nowomiejska Nowicjusz 1 kilometrów
2011-08-01 21:30:10

Polecam jeszcze Górę Gradową oraz Twierdze Wisłoujście

daro
2008-05-15 11:18:29
ok
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133671 kilometrów
2008-05-05 13:16:34
No, ja też nie mogę się doczekać Gdańska latem, choć byłam już kilka razy, to jakoś nie zdążyłam wóczas nacieszyć się tym miastem, ciekawe czy teraz mi się to uda :) Bardzo ładne zdjęcia :)
Avatar użytkownika
Artek Zapaleniec 926 kilometrów
2008-05-02 09:29:02
Chuda pewnie dlatego że w pewnym okresie podatki od nieruchomości płaciło sie od ilości miejsca zajmowanego przy ulicy (deptaku). Najlepiej jest to widoczne w Poznaniu ;)
Avatar użytkownika
Łukasz Piernikarczyk Uzależniony od podróży 1658 kilometrów
2008-05-01 21:32:06
W to lato wybiramy się na Kujawy i zamierzamy zahaczyć o Gdańsk - na pewno skorzystamy z Twoich sugestii.

Tak na marginesie - super kamieniczki - jedna jest niesamowicie chuda :D

Pozdrowienia
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-04-30 09:48:44
Gdańsk jest pięknym miastem :-)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020