Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

W Międzylesiu i Rudawie

2016-10-22 - 2016-10-24
2017-11-10 19:29:47
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Międzylesie > Rudawa > Rudawa

Kotlina Kłodzka, tak często odwiedzana przez krajtroterów ma swój niepowtarzalny urok. Tkwi on zapewne w tym , iż jest to obszar dość zróżnicowany. Kurorty, szlaki turystyczne, ciekawe formy skalne a także torfowisko ( pod Zieleńcem) . Zamki, pałace , niektóre w pełnej krasie inne zaniedbane. Nie brakuje zbiorników wodnych. Każdy niewątpliwie znajdzie tam coś dla siebie interesującego.Ta wycieczka to wspomnienia sprzed roku .

ratusz
ratusz

Jesiennie byliśmy w Zieleńcu. Raz słonecznie innym razem szaro. I generalnie puściuteńko. Zieleniec do czasu rozpoczęcia sezonu narciarskiego jest prawie wymarły. Toteż uskutecznialiśmy wycieczki po okolicy. Dziś opowiem o niewielkim Międzylesiu i jeszcze sporo mniejszej, choć pełnej uroku Rudawie.

Międzylesie odwiedziliśmy po kilku latach. Niestety byliśmy nieco rozczarowani, bo czas tam praktycznie się zatrzymał. I to zdecydowanie nie w tym pozytywnym znaczeniu , bo ślady historii można tam spotkać praktycznie wszędzie . Samo miasteczko , jak i zamek nie specjalnie zachęcająco wyglądają.

kolumna maryjna
mamka Miejskiej Trasy Turystycznej


Porównując np. niewielki Radków czy Bystrzyce Kłodzką , też w Kotlinie Kłodzkiej to Międzylesie wypada bardzo, bardzo blado. Dosłownie i w przenośni. Wspomniane miasteczka wykorzystują swą szansę na silne zaistnienie na turystycznej mapie regionu. Na przyciągnięcie odwiedzających.

Międzylesie, które prawa miejskie otrzymało już w XIII wieku wydaje się nijakie. Senne, szare, zaniedbane.  Wokół krajobrazy Gór Bystrzyckich i Gór Orlickich. Zabytki. Potencjał turystyczny ogromy , ale.... Szkoda bo już samo to, że znajduje się ono na Szlaku Marianny Orańskiej, warto by wykorzystać w promocji Międzylesia.

podłużny rynek ta i 2 kolejne foty
podłużny rynek ta i 2 kolejne foty


Samo miasteczko malowniczo położone nad Nysą Kłodzką ma sporo zabytków . Dawne XVIII wieczne domy tkaczy, zabytkowa zabudowa rynku, kolumna maryjna, zajazd sukiennice, budynek ratusza, fontanna.

Najciekawszy jest rzecz jasna zamek średniowieczno-renesansowy (jak głosi info) , z dobudowanym doń barokowym pałacem. Zamek można zwiedzać , na co pokusiliśmy się . W sumie, biorąc pod uwagę rozmiary budowli,  niewiele jest obecnie do obejrzenia. Choć trzeba przyznać remont trwa ! Coś się zmienia. Pewnie kiedyś będzie pięknie.Jednak  do pełnej rewitalizacji zamku trzeba  zapewne sporo czasu i funduszy.

W miasteczku istnieje na wzór Bystrzycy Kłodzkiej i Złotego Stoku , Miejska Trasa Turystyczna – wato przespacerować się takową , aby nic z zabytków nam nie umknęło.

Jedyną zmianą, którą zaobserwowaliśmy w Międzylesiu, to pomnik wilka. Znajdujący się na rynku. Wilk, polegujący na cokole jest naturalnej wielkości, skala 1:1 . Groźnie takowy nie wygląda .Warto wiedzieć , że wilk jest również w herbie miasteczka.

W następnym dniu wybraliśmy się z Zieleńca do niewielkiej, urokliwej miejscowości o nazwie Rudawa. Jest to wieś letniskowa. Pięknie położona. Wokół pola, lasy, wzniesienia oraz zespół stawów. Jest też niewielka stadnina koni przy charakterystycznym, drewnianym pensjonacie o nazwie Orlica.

W tym dniu promienie jesiennego słonka dodawały uroku pięknym krajobrazom. Zachęcały do spacerowania w pięknych okolicznościach przyrody.

pomnik wilka
pomnik wilka

Wracając z Rudawki, wstąpiliśmy na niegdysiejsze przejście graniczne polsko-czeskie. Dawny, niewielki budynek strażnicy zamknięty. Wokół sporo tablic informacyjnych, drogowskazy oraz czeskie oznaczenia szlaków turystycznych w Orlickich Horach (Górach), które częściowo znajdują się już poza granią Polski.

Ot takie krajtroterskie wspomnienia z bardziej niszowych miejsc Kotliny Kłodzkiej , które też warto odwiedzić .

domy tkaczy ta i 2 kolejne foty
domy tkaczy ta i 2 kolejne foty

 

Zajazd sukiennice(zabytkowy) ta i 4 kolejne foty fontanna na rynku stawy przyzamkowe zamkowe wnętrza ta i 10 kolejnych fot kapliczka gościniec POrlica w Rudawie ta i kolejna fota piękne krajobrazy w Rudawie ta i 22 kolejne foty w stadninie ta i 3 kolejne foty okolice dawnej granicy państwa ta i kolejne 10 fot
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2017-11-14 10:14:10

[cytuj autor='Marcin_Henioo']Widzę, że nie tylko ja mam zaległości ;-)Co do Twojej wycieczki, to nie byliśmy w tych miejscach, mimo, że w Kotlinie Kłodzkiej byliśmy. No cóż, trzeba będzie jeszcze kieeeedyś tam pojechać, ten zamek wygląda nawet zachęcająco.[/cytuj]

Ojjj, te zaległości ! U mnie sporo takowych, nie tylko z ubiegłego roku. A zamek Marcinie_Heniu zmienia się i pewnie kiedyś będzie kolejn aperełką Kotliny Kłodzkiej. Narazie podczas zwiedzania tylko dwie sale były wyremontowane.   Reszta czeka na swoją kolej.

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2017-11-14 10:11:17

[cytuj autor='marian']Kolejne ciekawe miejsca pokazujesz nam na Dolnym Śląsku.Jechałem przez Międzylesie ale jak zwykle brak czasu nie pozwolił mi na poznanie tej miejscowości.[/cytuj]

Tak to już jest Marianie na naszych krajtroterskich trasach, iż chciałoby się zobaczyć więcej niż jest to możliwe. Będziesz niewątpliwie jeszcze nie raz w Kotlinie Kłodzkiej i wtedy będzie okazja i do Międzylesia zawitać. Lubię wracać w okolice , które już odwiedziłam, wtedy zauważam, że jeszcze sporo do obejrzenia tam....

Znając Twoje krajtroterskie zapędy, pewnie niebawem i tam pojedziesz!

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2017-11-14 10:04:50

[cytuj autor='Maciej A']Z Międzylesia startowałem kiedyś na Śnieżnik, ale ni w ząb nic nie pamiętam z tego miasteczka,od tego czasu minęły 24 lata, warto by odświeżyć wspomnienia i kiedyś znów się wybrać   Edytowano: 2017-11-13 22:16:35[/cytuj]

Faktycznie dosć dawno odwiedziłeś Międzylesie. Za to byłeś na Śnieżkiku Macieju, a ja nie......

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2017-11-14 10:03:33

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']To troche prawda, że tak ciekawie zapowiadające się miasteczko w gruncie rzeczy wcale nie powala. Spacerzyliśmy kilka lat temu po Międzylesiu, nawet do wnętrz zamku zajrzeliśmy przypadkiem, ale takie to wszystko rzeczywiście senne i przydałoby się trochę werwy, zaskoczył mnie natomiast z Twojej wycieczki wilczek, to ciekawe i na naszej wycieczce albo go jeszcze nie było albo nie zauważyliśmy.[/cytuj]

Wilczek Aniu to prawie nówka , z 2014 roku .Pisałam o tym w atrakcjach https://www.polskieszlaki.pl/pomnik-wilka-w-miedzylesiu.htm 

Pewnie byliście wcześniej bo pomnik wilka tuż na rynku, niedaleko zamku. Inna rzecz, ze Międzylesie tak niewielkie, iż wszystko jest blisko ;) Natomiast polecam piękną Rudawę , z malowniczymi stawami i  niewielką stadninką .Pamiętam,że Twoje córki bardzo lubią konie.

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2017-11-14 09:59:45

[cytuj autor='Joanna']Ciekawe miejsce. A może zanim zdążę tam dojechać to jeszcze trochę wypięknieje?[/cytuj]racja Joanno :) może trochę wypięknieje, bo potencjał ogromy, położenie super . To ...nie śpiesz się z tym zwiedzaniem ;)

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów
2017-11-14 08:52:43

To troche prawda, że tak ciekawie zapowiadające się miasteczko w gruncie rzeczy wcale nie powala. Spacerzyliśmy kilka lat temu po Międzylesiu, nawet do wnętrz zamku zajrzeliśmy przypadkiem, ale takie to wszystko rzeczywiście senne i przydałoby się trochę werwy, zaskoczył mnie natomiast z Twojej wycieczki wilczek, to ciekawe i na naszej wycieczce albo go jeszcze nie było albo nie zauważyliśmy.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19183 kilometrów
2017-11-13 22:04:15

Z Międzylesia startowałem kiedyś na Śnieżnik, ale ni w ząb nic nie pamiętam z tego miasteczka,

od tego czasu minęły 24 lata, warto by odświeżyć wspomnienia i kiedyś znów się wybrać

 

 

 

Edytowano: 2017-11-13 22:16:35

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47169 kilometrów
2017-11-13 19:49:49

Kolejne ciekawe miejsca pokazujesz nam na Dolnym Śląsku.Jechałem przez Międzylesie ale jak zwykle brak czasu nie pozwolił mi na poznanie tej miejscowości.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72465 kilometrów
2017-11-13 13:00:16

Ciekawe miejsce. A może zanim zdążę tam dojechać to jeszcze trochę wypięknieje?

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2017-11-12 10:37:38

Widzę, że nie tylko ja mam zaległości ;-)

Co do Twojej wycieczki, to nie byliśmy w tych miejscach, mimo, że w Kotlinie Kłodzkiej byliśmy. No cóż, trzeba będzie jeszcze kieeeedyś tam pojechać, ten zamek wygląda nawet zachęcająco.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-11-12 09:58:07

[cytuj autor='mokunka'] Tak, przed każdym krajtroterem jeszcze sporo miejsc do odwiedzenia Danusiu :). Choć wydawało mi się,że Ty w Międzylesiu już byłaś.... [/cytuj]

Ano, niestety,nie byłam:-) Za krótko byliśmy w tych stronach ,by wszystko odwiedzić:-)

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2017-11-11 22:35:02

[cytuj autor='Danusia']Dla mnie piękne miejsca,nieznane mi miejscowości. Wydawało mi się,że sporo widziałam,zwiedziłam,ale jak widać,wiele jeszcze wciąż przede mną:-) I to jest fajne w krajtroterzeniu...zawsze jest wiele ciekawych miejsc przed nami do odkrycia. Ty odkryłaś dla nas Międzylesie i Rudawę:-)Edytowano: 2017-11-11 15:13:42[/cytuj]

Tak, przed każdym krajtroterem jeszcze sporo miejsc do odwiedzenia Danusiu :). Choć wydawało mi się,że Ty w Międzylesiu już byłaś....

 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-11-11 15:13:02

Dla mnie piękne miejsca,nieznane mi miejscowości. Wydawało mi się,że sporo widziałam,zwiedziłam,ale jak widać,wiele jeszcze wciąż przede mną:-) I to jest fajne w krajtroterzeniu...zawsze jest wiele ciekawych miejsc przed nami do odkrycia. Ty odkryłaś dla nas Międzylesie i Rudawę:-)

Edytowano: 2017-11-11 15:13:42

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020