Wrota Chałubińskiego , DoRi

Wrota Chałubińskiego + Szpiglasowy Wierch

2016-07-26
2017-03-10 12:10:39
Avatar użytkownika
DoRi Krajtroter 11364 kilometrów

To był jeden z tych dni, kiedy pogoda chciała znowu nam pokrzyżować plany wyjazdowe. Pomimo niezbyt optymistycznych zapowiedzi, postawiliśmy wszystko na jedną kartę i zdecydowaliśmy się na wyjazd 🙂Pierwotnie w planach było zdobycie Kościelca, który odkładamy już jakiś czas. Ale dojeżdżając do Zakopanego zmieniliśmy opcję i stwierdziliśmy, że zrobimy wypad na Wrota Chałubińskiego (2022). 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Tatry

Naszą wędrówkę z parkingu na Palenicy rozpoczęliśmy o 5 rano-czyli ostatni dzwonek na wyjście w góry 🙂 Z nóżki na nóżkę przemierzaliśmy pustą asfaltową drogę-pogoda się zrobiła i zapewne za kilka godzin będą tu już tłumy-a my już będziemy wysoko-na szczęście. Dochodzimy do Włosienicy i naszym oczom w końcu ukazuje się majestat Mięguszowickich Szczytów...widok bezcenny tym bardziej, że w około pustki..jaki tu spokój...Przemierzamy ostatnie metry katorgi i stajemy przy Morskim Oku...tutaj kilku turystów kręci się w okół schroniska, a w samym Morskim Oku pływa nurek...ciekawe czego ów pan szuka 🙂Jest godzina 7-czas bardzo dobry jesteśmy zadowoleni, że tak szybko udało nam się dojść do schroniska. Przerwę jednak zarządzamy nieco wyżej-na Przełęczy, gdzie jest rozwidlenie dwóch szlaków-czerwonego na Wrota Chałubińskiego i żółtego na Szpiglasową Przełęcz-rozkoszujemy się widokami o poranku i powoli ruszamy żółtym szlakiem w stronę naszego celu.

W drodze do MOka
W drodze do MOka

Im wyżej tym widoki wspanialsze, a i pogoda robi się całkiem wspaniała 🙂 czasem warto zaryzykować i jechać sprawdzić samemu co i jak na niebie się ma, żeby później nie klnąć pod nosem przed komputerem, że cholera-pogoda igła, a ja siedzę w domu. Wolnym tempem mijamy strumyki przecinające żółty szlak i obserwujemy jak w oddali na Mnichu taternicy działają na ściance. Powoli zbliżamy się do Przełęczki, gdzie zarządzamy przerwę śniadaniową. Śniadanie w takim miejscu smakuje wybornie. Widoki są cudowne, a w oddali widzimy nasze Wrota na których wkrótce się znajdziemy. Cieszymy się, że zaryzykowaliśmy i tu jesteśmy...po 30 minutowym popasie ruszamy dalej czerwonym szlakiem do celu wycieczki. Para turystów, z którą mijaliśmy się co jakiś czas już daleko przed nami-postanawiamy nadgonić nieco, ale przed nami jakaś mała przeszkoda ... zalany szlak. Musimy przeprawić się po skałkach obok-nie chciałabym wpaść od takiej lodowatej wody mimo gorąca jakie zaczyna nam doskwierać 🙂

Idziemy dosyć szybkim tempem do czasu, aż nie zaczyna się z naszej fajnej ścieżki robić lekko nachylona trasa, zmieniająca się w nieco bardziej pionową. Tu już krok za krokiem, w pocie czoła wdrapujemy się wyżej i wyżej. Kminimy jak iść w zimie, bo oczywiście mamy już plan 🙂 Na szczycie siedzi mijana para turystów, co owocuje przyjemną pogawędką. Odgadujemy kolejno szczyty jakie znajdują się w zasięgu naszych oczu i kombinujemy jak wejść na Szpiglasowy Wierch granią nie schodząc przepisowo w dół na szlak 🙂 niestety porzucamy ten plan, bo od połowy grani nie wiemy czego się spodziewać. Para schodzi, a do nas dołącza starszy turysta z którym również zamieniamy parę słów. Po czym on schodzi i nas zostawia...szybkim tempem udało mu się zejść. Rozkoszujemy się widokami równe pół godziny i patrząc na czas, stwierdzamy, że szkoda czasu marnować- ruszamy na Szpiglasowy Wierch, na którym ja jeszcze nie byłam.

Schr. w Dol.Roztoki
Włosienica i Mięgusze w tle
Schronisko-pusto nie? :)


Schodząc rozmyślamy...no przecież nie będziemy robić kółka do krzyżówki...to spory kawał czasu-robimy małą przecinkę. Kończąc zejście z Wrót ścinamy szlak na pierwszy zakręt szlaku żółtego na Szpiglas-szkoda, że w lecie nie jest on tu jakoś wytyczony, a na zimę zamykany. Widać, że jest to miejsce, które lawiny sobie bardzo upodobały, temu pewnie nie przebiega tędy żaden szlak, ale wiecie jak to jest w górach, każda minuta ma znaczenie. Szybkim tempem znajdujemy się na szlaku żółtym i przepisowo ruszamy dalej. Chmury w między czasie zaczynają się gromadzić i niebo z błękitu zmienia się w granat. Dochodzi 11:30 jak zbliżamy się do Szpiglasowej Przełęczy i wtedy też słyszymy pierwszy pomruk burzy.

Po dojściu na Szpiglasową Przełęcz (2110) znowu rozlega się kolejny stłumiony odgłos burzy. Mgła i chmury nachodzą z każdej strony. Waham się czy iść na ten szczyt czy odpuścić-ale wiadomo jak w praktyce-15 minut nas nie zbawi ( a może zbawi??). Ruszamy na szczyt z którego już niestety mało co widzę 😢 robimy kilka fotek i ruszamy w dół do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Mięgusze i Mnich
Mięgusze i Mnich


Szlak od Doliny Pięciu Stawów wcale nie wyglądał tak źle jak przypuszczałam. Łańcuchy bardzo się przydają w miejscach w których je umieszczono-na wypadek mokrej skały nie jednemu pewnie tyłek uratowały. Dzisiaj jest sucho, więc schodzenie nie jest aż tak dramatyczne. Raz dwa mijamy 50 metrową ścianę ubezpieczoną biżuterią tatrzańską. Dalej już łagodnie szlak opada w dół do szlaku pomiędzy Zadnim a Wielkim Stawem Polskim. Pomimo pomruków burzy ludzie idą na szczyt. A ja chcę jak najszybciej znaleźć się na dole 🙂 Dopiero między stawami łapie nas mały deszczyk, który szybko przestaje nam towarzyszyć.

W schronisku robimy sobie godzinną przerwę do zregenerowania sił na zejście Doliną Roztoki do ceprostrady morskiego. W między czasie polewa troszkę bardziej, a ja sącząc piwko rozmyślam już o kolejnym szczycie do zrobienia. Turystów nie tak dużo,więc na zejściu zielonym koło Siklawy można w spokoju się zatrzymać i pobyć chwilę z szumem wody życia.

Czarny Staw i kierunek Rysy
Czarny Staw i kierunek Rysy

I wszystko było by ok, gdyby nie śmieci, które mnie bardzo drażnią. Postanowiliśmy zrobić dobry uczynek dla natury i ich trochę pozbierać. Do asfaltówy nazbieraliśmy dwa średnie worki, a w między czasie rodzice, którzy nas mijali, edukowali swoje pociechy, że wyrzucanie śmieci nie godne jest prawdziwego turysty-taka edukacja chyba bardziej dotrze do dzieci niż inny przekaz, a staremu jak głupi to już nic nie przemówi do rozsądku. I tak myślę, że jak każdy z nas jednorazowo przebywając w górach podniósł chociaż jeden śmieć, mielibyśmy naprawdę czyste góry. Warto się nad tym zastanowić i praktykować.

Link do trasy: http://www.planetagor.pl/places/application/TrialPage.php?ID=13789

Odludzie czyż nie? :)
Na szlaku żółtym
Mnich

Potężne Mięguszowickie Szczyty Rysy i Żabia )( Kierunek... Wrota widoczne z krzyżówki szlaków Mnich i Cubryna Mnich i Cubryna Wrota Zalany szlak :) Słowacka strona z Wrót Ch.-Dol.Koprowa i Ciemnosmreczyńska W oddali Krzyżne Liptowskie, Skrajny Goły Wierch, Zadni Goły Wierch U wrót :) Miedziane Szlak do Wrót Na szlaku na Szpiglas Liptowskie Mury Groźnie się robi Szlak żółty I po widokach )( Szpiglasowa Przełęcz - szybko idziemy dalej Wielki Staw Polski ze Szpiglaowej )( Dol. 5 Stawów Łańcuchy na szlaku żółtym Żółty szlak do 5 Ostry szlak na/z )( W dół do 5 W dół do 5 W dół do 5 Dolina Pięciu Stawów Polskich Dolina Pięciu Stawów Polskich Dolina Pięciu Stawów Polskich Dolina Pięciu Stawów Polskich
Avatar użytkownika
DoRi Krajtroter 11364 kilometrów

Komentarze

Lechna Weekendowy turysta 71 kilometrów
2017-03-14 12:41:33

cudowne  widoki na piękne Tatry  .   ja też kocham góry

Avatar użytkownika
DoRi Krajtroter 11364 kilometrów
2017-03-13 15:31:15

Mam zaległości to nadrabiam 😁

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2017-03-13 12:25:06

SUPER !!!

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów
2017-03-13 08:26:58

Ale nam Dori szaleje na stronce 🙂 Brawo brawo cudnie

Avatar użytkownika
Lutodar Zapaleniec 327 kilometrów
2017-03-11 22:03:05

Piękne te góry.

Avatar użytkownika
DoRi Krajtroter 11364 kilometrów
2017-03-11 14:03:01

[cytuj autor='A Maciej']Na Wrotach byłem raz i to dawno temu. Fajny szlak, widoki z Szpiglasowego Wierchu piękne kusisz Dori Taterkami, oj kusisz bardzo ;-) pozdrawiam [/cytuj]

Jutro prawdopodobnie też tam będę 🙂 tzn.w Tatrach 🙂 oby warunki dopisały 🙂

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19252 kilometrów
2017-03-11 09:15:38

Na Wrotach byłem raz i to dawno temu.

Fajny szlak, widoki z Szpiglasowego Wierchu piękne

kusisz Dori Taterkami, oj kusisz bardzo ;-)

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2017-03-10 16:12:45

pieknie i cudownie  widziec te okolice w  Tatrach .  Jesteś wielka  DoRi ( kozico ty jedna )

Pozdrawiam karol

Ostatnio edytowany: 2017-03-10 16:23

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47196 kilometrów
2017-03-10 14:49:19

Miło poczytać i popatrzeć na Twoje fotki z tak wspaniałych wypraw.Poprostu zazdraszczam.Przyznaje Ci racje że te dzieci prędzej zrozumią że nie wolno śmiecić.Twój dobry uczynek jest godny naśladowania.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021