Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Czarna Góra – krzyż milenijny i punkt widokowy

2015-11-29
2015-11-29 20:06:13
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Czarna Góra – krzyż milenijny i punkt widokowy, to wszystko znajduje się niedaleko Zakopanego .Miejsce niezwykle ciekawe.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Czarna Góra

Jeśli ktoś chce trafić na doskonały punkt widokowy na Tary, Gorce, Pieniny, Spisz i wsie Podhala, to zdecydowanie powinien wybrać się na Czarną Górę. Tę Czarna Górę położoną niedaleko Bukowiny Tatrzańskiej bo nawigacja po wpisaniu Czarna Góra dosłownie „wariuje” i koniecznie chce nas kierować w Sudety, niedaleko Stronia Śląskiego…...(!)      Czarna Góra zwana zwyczajowo Litwinką lub Litwińska Grapą , ma wysokość 902 m.n.p.m Położona jest około 15 kilometrów od Zakopanego. Opisywana jest jako ta leżąca na Podhalu ale zaliczana jest bywa do mini regionu Spiszu. Nie byłaby zapewne , aż tak interesująca bowiem w okolicy gór, wzniesień sporo, gdyby nie to, iż od 2000 roku znajduje się tam krzyż. Niebagatelnej wielkości , bo ponad 20-metrowy. Zwany krzyżem milenijnym. Jest wzorowany na ten, który znajduje się na najbardziej rozpoznawalnym tatrzańskim granitowym wzniesieniu- Giewoncie.

        Historia wybudowania owego krzyża jest interesująca .Otóż : dzięki staraniom proboszcza Czarnej Góry, księdza Huberta Kasztelana, bowiem udało mu się przeforsować jego budowę oraz to, iż krzyż powstanie uczczenia milenium ! Krzyż ma dla katolików dodatkowe znaczenie. Pozwolę sobie zacytować napis, który znajduje się na kamiennej podstawie krzyża .

Głosi on” „MIEJSCE NA KTÓRYM STOISZ JEST ŚWIĘTE. Krzyż jubileuszowy został uświęcony przez dotknięcie prawdziwymi relikwiami Chrystusowego Krzyża. Ten Krzyż – jedyny w Polsce – nabrał mocy uświęcania i uzdrawiania. Ze czcią ucałuj go..”                     hmmmm.....Z owym „ucałowaniem” krzyża zapewne byłby problem. Kamienna podstawa jest bowiem co najmniej dwumetrowa, jeśli nie wyższa .Sam krzyż -jak wspomniałam- 20 metrowy. Jednak nie będę dywagować na ów temat. Nie mniej jednak, taki napis właśnie tam się znajduje wygrawerowany na tablicy wmurowanej w kamienny postument. No chyba , że chodzi o niewielki drewniany krzyż , tuż nad tablica na kamiennym postumencie ?!

      Na Czarnej Górze byliśmy kiedyś, latem, w czasach ”sprzed PSz”, toteż nasz późno listopadowy wypad w Tatry był doskonalą okazją aby tam się ponownie wybrać. Pogoda była niepewna. Horyzont raz po raz pokrywały ciemne chmury.. Wiatrmocno zimny, przenikliwy dawał się ostro we znaki .     Jednak przejeżdżając przez most na Dunajcu, minąwszy Bukowinę Tatrzańską pniemy się (autem) ostro pod górę . Droga asfaltowa. Wąziuteńka. Z trudem , praktycznie na styk mijają się na niej dwa osobowe samochody. Na niewielkim parkingu, obok krzyża puściuteńko. Tuż obok na hali wypasane jest stadko owiec. Zimno, zaczyna mżyć.

            Podchodzimy kolejno do krzyża. Wchodzimy na niewielki, drewniany i zadaszony gontem punkt widokowy. Czytamy info na : tablicach informacyjnych, podstawie krzyża i kamiennym obelisku.

Podziwiany widoki. Z każdej strony całkiem inne . Strzeliste , przysypane śniegiem , strzeliste szczyty Tatr. Łagodniejsze szczyty Pienin i Gorców w oddali. Wsie podhalańskie i Spisz . Mimo nie najlepszej widoczności robimy forty. Zidentyfikować a może po prostu rozpoznać zarysy szczytów górskich pomagają tablice informacyjne znajdujące się niedaleko krzyża, tuż przy parkingu .

                     Niedaleko milenijnego krzyża znajdują się wyciągi narciarskie (krzesełkowe ) Grapa-Litwinka a w nieco większej odległości wyciąg Koziniec. Natomiast w samej wsi położonej u podnóża jest bardzo ciekawa zabytkowa dawna podhalańska "Zagroda Kokoszków", w której czas jakby zatrzymał się ponad wiek temu. Taki mini-sansen .

O tym jednak opowiem innym razem. Teraz zostawiam Was z piękną , choć jesienna panoramą widokową z Czarnej Góry.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2016-06-06 08:40:23

Mokunko piękne widoki, może kiedyś tu zawitam.

Pozdrawiam Tadek

 

Lechna Weekendowy turysta 71 kilometrów
2015-12-09 16:02:39

piękne  podhalańskie  strony  z Tatrami w tle .

 

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2015-12-08 20:44:28

Ciemne chmury na niebie dodały panoramie jeszcze więcej tajemniczości i uroku. Prezentujesz miejsce niesamowite- z rozległym krajobrazem i jednocześnie łatwo dostępne.

Opisywany przez Ciebie Krzyż wielokrotnie widziałam jadąc w kierunku Bukowiny Tatrzańskiej. Nie wiedziałam, że prowadzi do niego droga.

Pokazujesz miejsce nie znane mi dotąd, choć wielokrotnie "w zasięgu ręki". Interesujące, intrygujące, magiczne:-0

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
violus Krajtroter 4489 kilometrów
2015-12-06 11:38:15

Są w Polsce miejsca nieznane dobrze że mamy PSz i tylu krajtroterów, zdjęcia faktycznie super.Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-12-01 19:03:32

Tak to prawda co przedmówcy piszą - piękne widoki.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2015-11-29 22:17:54

Śliczne widoki.Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2015-11-29 21:08:46

[cytuj autor=' Ela']Faktycznie widoki piękne. [/cytuj]

  Widoki rzeczywiście cude, nawet późnojesiennie.

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-11-29 20:27:36

Faktycznie widoki piękne.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020