Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Gabriela Jaworowska

Zamki nad Piotrówką

2012-03-29
2012-03-29 22:38:48
Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów

Zamki nad Piotrówką to Kończyce Małe - Kończyce Wielkie - Zebrzydowice - Kaczyce, był ale już nie został żaden slad -Presna już w Czechach, koło Ruptawy.

 

 

 

 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Pruchna > Kończyce Małe > Kończyce WielkieNiedziela 25-03-2012 i o przyzwoitej godzinie (10,30) wybrałam się rowerem na zwiedzenie przynajmniej dwóch zamków nad rzeką Piotrówką.

Słonce świeci, ale za ciepło nie było wiał zimny wiatr, co utrudnia jazdę rowerem, ale cóż sezon trzeba było rozpocząć.

Wyjeżdżam, więc ze Skoczowa ścieżką rowerową do Ochab, rowerzystów jeszcze nie wielu, jedzie się przyjemnie, tylko ten śmietnik nad naszą królową Wisłą, ludzie nie mają żadnej wyobraźni puste pety po wodzie, papiery, brrW Ochabach spotykam grupę kolaży, jako że zapomniałam statywu, więc mi robią fotkę i jadę dalej… wolno nie śpiesząc się mijam stadninę koni w Ochabach, kilka koni zażywa świeżego powietrza, ale jakieś smutne te piękne zwierzęta, coś nam upada ta nasza stajnia.

Co rusz to widać już nadchodzącą wiosnę, śnieżyczki już zaczynają przekwitać, ale krokusy pięknie wychylają swe buzie do słońca… pokrzywy również wychodzą z ziemi jak ktoś lubi to będzie mógł na sałatkę nazbierać?Z daleka już słychać, że zbliżam się do stawów w Pruchnej, ptaki koncertują…jadę dalej i zameczek z 1870r. dawna siedziba folwarku Komory Cieszyńskiej, a później siedziba stadniny koni, oczywiście opuszczona, samotna. Centrum wsi, kościół Luterański Zmartwychwstania Pańskiego, a trochę dalej katolicki św. Anny, a i pomnik poległych na I Wojnie Światowej, który stoi przy remizie OSP.

Po paru minutach dojeżdżam do głównej drogi Cieszyn Katowice, kawałek w stronę Cieszyna i później skrzyżowanie na Zebrzydowice gdzie dojadę do Kończyc Małych, wsi nad rzeką Piotrówką, gdzie już z daleka widać wczesnobarokowy kościół parafialny Narodzenia NMB z XVII w. Jest to Sanktuarium Matki Boskiej Kończyckiej

Za koś. Stawy a później zamek gdzie zachowały się dwa skrzydła, zbudowanego przez Golasowickich w XV w. w stylu gotyckim i rozbudowanego w XVI w. przez ród Czelów ale już w stylu renesansowym ( 1536r. ). Zwiedzenie dziedzińca zamku odpoczynek nad stawem i dalsza droga do Kończyc Wielkich, gdzie następny pałac.

Drogą Cieszyn Jastrzębie Zdrój jadę sobie i już z drogi, z daleka widać piękny pałac, więc przyspieszam żeby zobaczyć jak najszybciej to cudo…z głównej drogi skręcam do wsi którą dojeżdżam do pałacu ale przy drodze wita mnie kotek i piękna figura św. Nepomucena.

Pruchna stawy
Pałac w Pruchnej

Dojeżdżam i widzę okazały pałac barokowo – klasycystyczny wraz z kaplicą z XVII – XVIII w. Ostatnią właścicielką rezydencji była moia imienniczka Gabriela von Thune und Hohenstein, która ufundowała jeden z pawilonów cieszyńskiego szpitala, a która po wojnie utraciła pałac i zamieszkała w Cieszynie w jednym małym pokoiku.

Po wojnie do 2007r. mieścił się dom dziecka, a po tym roku został sprzedany prywatnym osobom i do teraz stoi pusty.

Już od pałacu na pagórku z daleka widać drewniany kościół, który jest najstarszym na Śląsku Cieszyńskim ( oczywiście drewniany) pw. Św. Michała Archanioła z 1777r.

No i na dziś to już koniec zwiedzania, jeszcze na kawkę do przydrożnego miłego baru i na Babilon, i teraz dylemat na Dębowiec gdzie już tylko 9km do Skoczowa, ale same górki, czy z powrotem na Pruchną , wybieram drugą opcję bo mam zamiar jeszcze zobaczyć ostatni krzyż pokutny na ziemi cieszyńskiej , który stoi przy drodze na Katowice.

koś luterański w Pruchnej
koś luterański w Pruchnej

I tak jeszcze zostały dwa zamki do zwiedzenia które leżą nad Piotrówką, to w Zebrzydowicach i po Czeskiej stronie w miejscowości Presna.

.

koś. św. Anny Pruchna
Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów
2012-07-26 07:13:24

Tak była bardzo udana... zawiedzilam ciekawe miejsca, ale zarazem bardzo męcząca... same wzniesienia...ale cóż nasze rejony tak już mają do siebie...Serdecznie pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
2012-07-25 23:04:06

bardzo interesujące miejsca... to musiała być bardzo udana rowerowa wyprawa :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2012-04-02 18:31:09

[cytuj autor='Musielak Arkadiusz'] [cytuj autor=' toja1358'] Gabrysiu! Przepiękna wycieczka - i architektura i przyroda. Wiosenne kwiaty i niebo... No i niestety,  tak jak wszędzie - dzikie wysypiska śmieci:((( I bezbronne zwierzęta...ech...     [/cytuj]   Podpisuje się pod słowami Toji. Nic dodać, nic ująć. Tylko pozazdrościć rozpoczętego sezonu rowerowego. [/cytuj]

 

Dokładnie tak Gabrysiu.Fajna wyprawa w nowym wiosennym sezonie. piateczka, pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2012-04-02 11:33:12

[cytuj autor=' toja1358'] Gabrysiu! Przepiękna wycieczka - i architektura i przyroda. Wiosenne kwiaty i niebo... No i niestety,  tak jak wszędzie - dzikie wysypiska śmieci:((( I bezbronne zwierzęta...ech...     [/cytuj]

 

Podpisuje się pod słowami Toji. Nic dodać, nic ująć.

Tylko pozazdrościć rozpoczętego sezonu rowerowego.

Avatar użytkownika
Paweł Gąsiorek Krajtroter 10652 kilometrów
2012-03-31 16:44:53

Ludzie jedźcie tam !!!!

Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów
2012-03-31 16:36:47

Wszystkim cztytającym  moje pisnia i ogladającym moje foty serdecznie dziękuję...

Pawle piwa nie wypiłam, coś tam jeszcze zostalo  dla innych turystów...ale to tylko dlatego że byla to wyprawka jednoosobowa.

Pozdrowienia dla Wszystkich,  oraz życzę  pięknej słonecznej  pogody na wedrówki.

Gość
2012-03-30 21:31:12

Gabrysiu, o mało co nie przegapiłem tej wycieczki, bo...

oboje dajemy wcześniej relacje z naszych wycieczek na "naszej klasie", i zarówno Twoje jak i moje jednak zdecydowanie różnią się od tam zamieszczonych do tych tutaj. Tutaj pokazujemy wszystko... i to jest ta różnica.

Jakże zatem ta relacja jest bogatszą i cieszę się, że jednak jej nie przegapiłem. Pięknie to pokazałaś. Dzięki. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Paweł Gąsiorek Krajtroter 10652 kilometrów
2012-03-30 11:25:27

Super opis uzupełniony świetnym obfoceniem! Jak to napisała Danusia " do powielenia" ! Wielu już sie cieszy na szybko nadchodzące dni " kręcenia kółkami " ,choć ja wole " buty " .

Ps.; W najbliższym czasie w okolicach odbycia wycieczki przez Gabrysię , piwo będzie towarem deficytowym. Pamietam co było na Baraniej dzień po odwiedzinach Gabrysi i jej ekipy ! HaHaHa ! Pzdrowienia !!!!

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
2012-03-30 11:24:32

Bardzo fajna wyprawa :)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2012-03-30 10:42:01

Wyprawa fajnie opisana. Jak widac już można rozpocząć sezon na rower.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-03-30 09:29:47

Znakomite Gabrysiu! Twoją relację przeczytałam jednym tchem. Nie wiedziałam że ten piękny "Żabi Raj" - prócz stawów i zbiorników wodnych ma tyle zamków i pieknych kościołów. Zdjęcia świetnie opisane, czytelne. Zaintrygowałaś mnie tym krzyżem pokutnym w okolicach Pruchnej. Wycieczka znakomita- do powielenia. Pozdrawiam wiosennie :-)

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-03-30 08:59:40

Gabrysiu! Przepiękna wycieczka - i architektura i przyroda. Wiosenne kwiaty i niebo...

No i niestety,  tak jak wszędzie - dzikie wysypiska śmieci:(((

I bezbronne zwierzęta...ech...

 

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020