Dochodzimy do Katedry.., Zbyszek Mat

Gniezno - Tam zaczęła się Polska

2009-07-20 - 2009-07-30
2011-05-25 06:34:45
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat 17595 kilometrów

Pobyt na Pałukach. Zwiedzanie Katedry Gnieżnieńskiej i spacer po mieście.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
GnieznoGniezno – Tam zaczęła się Polska…

Pomnik Bolesława Chrobrego

„ Książę Lech wybrał na miejsce osiedlenia swojego ludu wzgórze, na którym odnalazł gniazdo orła białego. To legendarne wzgórze to Wzgórze Lecha w Gnieźnie.”

W VIII wieku był tu potężny gród obronny, stanowiący główną siedzibę władcy Polan a za panowania pierwszych Piastów Gniezno stało się głównym ośrodkiem władzy rodzącego się państwa polskiego i centrum chrześcijaństwa. Z Gniezna w roku 997 wyruszył na ostatnią wyprawę misyjną zakończoną męczeńską śmiercią św. Wojciech. Pochowano go w tutejszej świątyni a do Gniezna kult św. Wojciecha przyciągał wiernych i możnych z całej Europy. W roku, 1000 aby odwiedzić grób św. Wojciecha przybył Otton III, cesarz niemiecki.

W roku 1025 w Katedrze Gnieźnieńskiej koronowano pierwszego króla Polski, Bolesława I Chrobrego. W roku 1076 koronę otrzymał Bolesław Śmiały, w 1295 r. Przemysław II a w 1300 r. Wacław II. W 1320 roku Władysław Łokietek założył koronę na Wawelu i od tego czasu Kraków stał się ośrodkiem koronacyjnym kraju. Gniezno pozostało stolicą archidiecezji i zwyczajową siedzibą prymasa Polski..Katedra Wniebowzięcia NMP to najcenniejszy zabytek architektoniczny w kraju. Jest to trzecia świątynia wzniesiona w tym miejscu. Bogate wnętrze z niezliczonymi dziełami sztuki różnych stylów.

W katedrze znajduje się srebrna trumna z relikwiami św. Wojciecha ( odtworzona kopia po głośnej kradzieży i zniszczeniu oryginału) oraz marmurowy XV-wieczny grobowiec świętego.

Wspaniałą panoramę Gniezna można podziwiać z wieży katedry wchodząc na nią po 229 schodach (liczyliśmy).

975 lat ustanowienia pierwszej Metropolii w Polsce

Spotkanie z historią i przemijającym czasem to podziemia katedry. Trumny sławnych ludzi, prymasów Polski- tak wielkich a jak skromnych, Arcybiskup Ignacy Krasicki, Prymas Potocki, Jan Łaski i inni… Warto przystanąć i pomyśleć… I przygotowane miejsce pochówku Prymasa Henryka Józefa Muszyńskiego.

Najcenniejszym zabytkiem sztuki w świątyni są słynne Drzwi Gnieźnieńskie z 18 scenami z życia św. Wojciecha, wykonane w XII wieku.

Polecam zwiedzenie też Muzeum i Archiwum Archidiecezjalne z niezwykle bogatą kolekcją sztuki sakralnej ze słynną Bullą gnieźnieńską wydaną w 1136 roku przez papieża Innocentego II oraz Kazania gnieźnieńskie z XV wieku i ……… spacer, spacer po uliczkach Gniezna

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat 17595 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat 17595 kilometrów
2011-05-25 09:49:34

Witaj Moniko.

Dziękuję, myślę że na drugi rok uda nam się zebrać grupę krajtroterów aby wspólnie objechać kawałek Polski. Ma to swoje plusy- organizacja i rezerwacja noclegów, możliwość pozostawienia samochodów pod opieką ( przezywałem to będąc na kolorowych jeziorkach i zostawiając samochód w lesie ) itd. i tp, ma i minusy też. Zobaczymy.. W sobotę wyjeżdzamy z wnukiem w pomorskie ( Gdańsk, Malbork,Frombork i more.more) wiec będą  następne wspomnienia.

Pozdrowienia dla Ciebie i Męża.

Zbyszek Mat

Avatar użytkownika
monika 17658 kilometrów
2011-05-25 07:40:50

Zbyszku !

Tak pięknie opisałeś Gniezno , że aż chce się do niego pojechać . Fajne zdjęcia z Gniezna . Pozdrawiam Monika B.