Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Widok klasztoru w oddali , MaciejW

Lubiąż, czyżby nie po drodze??

miejska, piesza, łatwa, z dzieckiem, tania, #polakiNaSzlaki
2020-05-17
2020-07-10 10:40:49
Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 3074 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Lubiąż > Klasztor w Lubiążu > Kościół Św. Walentego w Lubiążu > Wzgórze Trzech Krzyży > Lasek św. Jadwigi > Figura Ecce Homo > Kaplica pw. św. Nepomucena

Lubiąż, ciekawa Cysterska miejscowość położona nad rzeką Odra w dawnych latach miasto a obecnie zarejestrowana jako wieś. A dlaczego nie po drodze?? Bo wiele razy przejeżdżałem przez tą miejscowość, wiele razy planowałem ją zwiedzić i tylko na planach zostawało. A jak już zaplanowałem to trzeba było przełożyć albo przerwać itp. Dlatego wydaje mi się że jakoś nie po drodze. Ale warto mimo wszystko 🙂.Nawet jak pisze tego posta to już miałem wszytko napisane, ale chyba nie zapisałem, więc musze pisać jeszcze raz. Chyba nie po drodze 😉. V2.

Część budowli wyremontowana
Część budowli wyremontowana


Opactwo oo. Cystersów. To największa wizytówka miejscowości. Widać ja z dala, położona jest między rzeką a główną droga. Więc podczas podróży samochodem, rowerem czy stadkiem, lub kajakiem zawsze zauważymy ten wspaniały, lecz wymagający remontu obiekt.

Opactwo składa się z kilku budowli, połączonych ze sobą (kościół klasztorny, pałac opatów, klasztor) i wolnostojących, takich jak: browar, piekarnia, kościół pomocniczy, zabudowa użytkowa, budynek bramny i wiele innych. Niestety budynki wymagają remontu. Prace trwają, ale sporo jeszcze trzeba włożyć wysiłku i trudu. Dziwi mnie to, bo jest to jak najbardziej unikatowa budowla, na skale Polską a i nawet światową.

Budynek Opactwa
Budynek Opactwa

Niestety nie udało nam się zwiedzić opactwa w środku, a są już niektóre pomieszczenia przygotowane do zwiedzania. To co widzimy na zewnątrz robi wrażenie, ale trzeba jeszcze sporo sporo pracy. Na budynkach sakralnych zauważyłem dziwne krzyże z dwoma poprzeczkami. Jest to krzyż Patriarchalny. Używali go patriarchowie i arcybiskupi we wczesnym okresie chrześcijaństwa. Od tego krzyża bezpośrednio wywodzi się krzyż prawosławny. Ale cóż tam jeszcze jest przy tych krzyżach??? Zoom aparatu i trzeba to sprawdzić. Ano Anioły podtrzymują te krzyże.Teren słabo oznakowany, trzeba szukać albo zgadywać co, gdzie jest. Może kiedyś się to poprawi. 

Budynek Opactwa
Budynek Opactwa

Wychodzimy z opactwa przez budynek bramny. Budynek połączony z bramą główna klasztoru. Brama połączona jest z mostkiem i wychodzi do głównej drogi, gdzie znajduję się drugi mniejszy parking.

Mijamy ciekawe zabudowy między innymi Dom Kultury, wyremontowany wygląda całkiem fajnie i przywozicie. Docieramy do kaplicy przydrożnej św. Nepomucena. Jest to budowla centralna, ale niestety zaniedbana, wymaga remontu. Barokowy wystrój wnętrza kaplicy niestety nie zachował się. Dalej udajemy się ok 2 km do kościoła św. Walentego. Kościół został wzniesiony w latach 1734-43 i ponoć wzorem dla tego kościoła był kościół św. Jana w Legnicy. Mi ołtarz trochę przypomina św. Piotra i Pawła w Legnicy no, ale może tylko mi 🙂.

Budynek Opactwa
Budynek Opactwa

Teraz trasa ulicą Wiejską i po pewnym czasie dotrzemy do Wzgórza Trzech Krzyży. Na wzgórzu oprócz zapowiedzianych Krzyży będzie można zaobserwować niesamowitą panoramę Klasztoru oraz przepiękne widoki. Wzgórze Trzech Krzyży powstało jako wotum za oszczędzenie klasztoru przez Szwedów w wojnie trzydziestoletniej. Jednak podczas II wojny światowej stacjonujący w pobliskim lasku św. Jadwigi Rosjanie ścieli krzyże i użyli ich jako opał. W 1997 roku z inicjatywy mieszkańców Golgota została odbudowana jednak nie zachowano oryginalnego położenia.

W dalszą drogę zmierzamy w kierunku lasku św. Jadwigi, gdzie następnie odbijamy w kierunku miejscowości. Po drodze mijamy między innymi odnowioną dawna remizę strażacką która ma pełnić rolę edukacyjną. Dalej spotkamy figurę Ecce Homo, która stanowiła fragment dawnej Lubiąskiej Kalwarii. Figura przedstawia Chrystusa w koronie cierniowej otoczeniu dwóch aniołów. Figura niestety jest kopią, gdyż w latach dziewięćdziesiątych została skradziona.

Wierze z krzyżem Patriachalnym
i Aniołem
Nie wyremontowany budynek kościoła św. Jakuba

Kończy się nasza wyprawa. Na koniec należy wspomnieć o Stowarzyszeniu Lubiąż, który jak widać robi wielką robotę na tamtych ziemiach. Mają bogate plany uatrakcyjnienia i ożywienia miejscowości oraz zabytków, unikatowych zabytków, które trochę zostały jak by zapomniane.

Klasztor Budynek bramny Budynek bramny Budynki gospodarcze przy drodze głównej Kaplica przydrożna Figura Ecce Homo Kierunek zwiedzania Budynek starej remizy strażackiej Ekomuzemu Droga przed nami Dom Kultury Kościół św. Walentego Kościół św. Walentego Kościół św. Walentego Kościół św. Walentego Kościół św. Walentego Nawa główna Sklepienie Kościół św. Walentego Gołębnik ElekBrid Wzgórze Trzech krzyży Wzgórze Trzech krzyży Widok Opactwa Widok Opactwa Widok Opactwa
Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 3074 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19108 kilometrów
2020-07-22 09:08:23

Ciekawie wygląda na fotkach i spokojniej niż zatłoczone centra dużych miast.

Chętnie takie miejsca odwiedzam.

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 48277 kilometrów
2020-07-10 17:26:26

zdjęcia zachęcają do odwiedzenia tego miejsca.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70418 kilometrów
2020-07-10 12:08:43

Ciekawe miejsce. Oby plany remontów i uatrakcyjnienia się powiodły.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020