Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Piotr Galas

Połonina Caryńska; Smerek wieś

2017-08-13
2017-08-16 16:35:07
Avatar użytkownika
Piotr Galas Krajtroter 8633 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Smerek > Połonina Caryńska

 Po 2 upalnych dniach w nocy wystąpiła mocna burza .Niedziela przywitała nas chłodem , pochmurnym dniem a na połonninach gęsta mgła i bardzo wietrznie.Przy takim dniu zwiedziłem okolice Smereka w której mieliśmy kwaterę , późnym popołudniem wybraliśmy się na Połonninę Caryńską zielonym szlakiem z Przełęczy Wyżniańskiej niestety mgliście i wietrznie /Chciało głowę urwać/ - niestety widoków zero.Smerek leży na styku Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego .Wioska Smerek  powstała samoistnie jako osada pasterska. Jej ludność trudniła się wypasem bydła, owiec i trzody. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z roku 1497. Dopiero Piotr Kmita nadał osadzie prawo wołoskie. W 1754 roku w osadzie wybudowano cerkiew pw. Św. Wielkiego Męczennika Dymitra. Była to typowa cerkiew bojkowska, która przetrwała do roku 1871, kiedy spłonęła wskutek uderzenia pioruna. W roku 1875 wybudowano nową cerkiew, która należała do najpiękniejszych w Bieszczadach. Istniała do roku 1946, tak jak cała wieś. W marcu 1946 roku spłonęła cerkiew, a w drugiej połowie tego samego roku mieszkańcy Smereka zostali wywiezieni na teren dzisiejszej Ukrainy. Zabudowania wsi zostały zniszczone. W roku 2008 współcześni mieszkańcy Smereka uporządkowali rejon po dawnej cerkwi i cmentarzu. Praktycznie nic po nich nie zostało, jedynie szczątki kilku krzyży i jeden betonowy cokół. Na wejściu postawiono drewniany krzyż z napisem „Na wieczną pamięć przed historią deportowanym z własnej ziemi miejscowości Smerek”. Idąc głębiej z prawej mijamy metalowy krzyż oparty o konar, po chwili z lewej widzimy większy krzyż rzymskokatolicki z ukrzyżowanym Chrystusem, również oparty o drzewo. Znów z prawej widać umocowany do drzewa mniejszy metalowy krzyż, a na końcu po lewej dostrzegamy betonowy cokół. I to wszystko co udało się odnaleźć po starym cmentarzu - kilka ocalałych pamiątek po dawnych mieszkańcach Smereka.Cmentarz ten można odnaleźć przy czerwonym szlaku /Główny Szlak Beskidzki / w kierunku szczytu Fereczatej wznoszącym się nad wsią.Dalej ponad Smerekiem dochodzimy do torowiska dawnej kolejki które teraz jest wysypane chyba świeżo tłuczniem.

Powoli Smerek staje się jedną z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych w Bieszczadach. Czym kierują się turyści wybierające tę miejscowość na miejsce wypoczynku? Z rozmów z gośćmi wynika, że swoją karierę Smerek zawdzięcza internetowi, górskim forom .  W internecie tutejsi usługodawcy, szczególnie, gdy chodzi o gastronomię zdobyli uznanie, zdecydowanie  przeważają pochwały i polecenia. Bywalcy podkreślają znakomitą kuchnię w tutejszych trzech restauracjach, ciszę i spokój, piękne widoki i gościnność w obiektach noclegowych. Czego więcej potrzeba do wypoczynku?Smerek graniczy z gwarną w sezonie Wetliną, miejscowością, która obok Polańczyka ma najwięcej miejsc noclegowych. Wetlina tętni życiem, jest hałaśliwa, zachowanie części masowych turystów bywa bardzo nieciekawe, więc dla innych gości, tych lubiących spokój i ciszę, Smerek jest dobrym rozwiązaniem. Mogą tu wypoczywać zarówno rodziny z dziećmi jak i kwalifikowani turyści, którzy chcą zarówno pochodzić po górach jak i spędzić trochę czasu w fajnej knajpce.   Z Smereka jest blisko do atrakcji, rozrywek i węzła szlaków w Wetlinie. Mamy tu  jednocześnie  uroki  ustronnego położenia,  miejscowość gwarantuje bezpieczeństwo  i wygodny odpoczynek.

torowisko dawnej kolejki szlak na połoninę Caryńską dzisiejsze widoki
Avatar użytkownika
Piotr Galas Krajtroter 8633 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów
2017-08-17 22:36:43

Bieszczadzkich tras ciąg dalszy. Góry klimatyczne, piękne zwłaszcza złotą jesienią, Polecam każdemu. W Smereku nie nocowałem nigdy, ale Twoją zachętę zapamiętam

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2017-08-17 14:14:12

Bywa i tak mgła i deszczyk ale trasa mimo to świetna.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2017-08-17 09:38:48

Tak to bywa z tą pogodą u nas :) Ale przeżycia zapamiętacie :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-08-16 19:25:07

Piękne połoniny, także we mgle. Caryńską akurat zdarzyło mi się przejść. Jest co wspominać.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46811 kilometrów
2017-08-16 19:19:05

Szkoda że pogoda niezbyt była łaskawa ale Bieszczady we mgle też mają swój urok.

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020