Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Kopalnia Złota Sztolnia Gertruda, Anna Piernikarczyk

Złoty Stok - Kopalnia Złota, Osada Górnicza i nowinka - Sztolnia Ochrowa

2017-05-26 - 2017-05-27
2017-05-31 09:45:24
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów
Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to świetna atrakcja i duży kompleks turystyczny. Prócz chodników Kopalni zwiedzić tu można Średniowieczną Osadę Górniczą (dawny Średniowieczny Park Techniki) oraz niedawno otwartą atrakcję - Sztolnię Ochrową. Gorąco polecam ten ciekawy zakątek, który jest świetnie przygotowany też na grupy zorganizowane, nie tylko na indywidualnego turystę. Zwiedzanie jest bardzo przyjazne, z humorem, odnajdzie się tu zarówno młodzież jak i dorośli, a i dzieci będą zadowolone!Kopalnia Złota

Zwiedzanie Kopalni odbywa się na odcinku 500 m, a rozpoczyna się od Sztolni Gertrudy. Skąd taka nazwa? Dawno temu w kopalni tej miał miejsce potężny zawał, pod którym zginęło 4 górników. W tych czasach o podjęciu akcji ratowniczej decydował właściciel kopalni i często niestety rezygnował z niej, gdyż było to nieopłacalne. Tak było i wtedy, więc Gertruda, żona jednego z zasypanych górników, postanowiła sama go szukać. Weszła w labirynty kopalni... i już nigdy nie wyszła, o czym pisano nawet w kronikach miejskich. Później nieraz górnicy mówili, że gdy zbłądzili w kopalni, słyszeli tajemne korki, a gdy za nimi podążali, wychodzili cało w podziemi. Mówi się, że to dobry duch Gertrudy ratuje górników. 

Na trasie zwiedzania zobaczyć można: dawne plany kopalni, narzędzia górnicze, minerały, piec muflowy, laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto czy XVIII-wieczny wózek do transportu urobku. Jest nawet laboratorium Scharfenberga, który chcąc odkryć eliksir młodości, odkrył arszenik - potężną truciznę, która jednak ma ponoć właściwości odmładzające.

Chodnik Kopalni


Później przechodzi się przez Chodnik śmierci, gdzie skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Odbywało się to w ten sposób, że w specjalnie przygotowane otwory wkładano ręce górnika i wypełnianą zaprawą, tak że nie mógł się ruszyć, a głód i szczury robiły swoje. Dalej na trasie jest Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. To kolekcja tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, niektóre są śmieszne 🙂 Do ściany z tabliczkami można zjechać na metalowej zjeżdżalni, dla podniesienia adrenaliny. 

Największą atrakcją w Kopalni jest jednak Podziemny Pomarańczowy Tramwaj, którym jedzie się około 300 metrów do pięknego, podziemnego wodospadu, o wysokości około 8 m. Jest on kolorowo podświetlony.Sztolnia Ochrowa

To nowinka w kompleksie, dostępna do zwiedzania od tego roku, w weekendy. Znajduje się między Osadą Górniczą a Kopalnią. Bilet kupuje się osobno, w kasie Kopalni. 
Sztolnia Ochrowa to tajemniczy zakątek, przez setki lat była zatopiona i zapomniana. Dziś została przygotowana do zwiedzania, jako ponad 100-metrowy chodnik. Przed wejściem do Sztolni znajduje się źródło arsenowo-żelazowe. Żelazowy element daje czerwonawe zabarwienie i charakterystyczny smak, zaś arsenowy element sprawia, że picie tej wody powoduje odmładzanie 🙂 Więc dwa kubeczki wypiliśmy! Nie ma obaw, arszenik was nie zabije, trzeba by jednorazowo wypić 8 litrów tej wody, aby narazić się na smierć 🙂 Legenda mówi, że arszenikiem z Kopalni Złota w Złotym Stoku podtruwał się sam Napoleon. Zabarwienie sztolni ochrą sprawia, że jest tutaj wyjątkowo, skojarzyło mi się to z Indianami.

Średniowieczna Osada Górnicza

Średniowieczny Park Techniki, bo tak się kiedyś nazywało to miejsce, mieliśmy już okazję zwiedzać kilka lat temu. Jest to również ciekawa atrakcja, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Wszyscy mogą być angażowani w zwiedzanie, przez co można lepiej przeżyć tą przygodę. Dzieci dowiedzą się, jak to ciężko pracowali kiedyś górnicy... ale nie tylko, okazuje się, że trudne zadania miały też kobiety i dzieci, które już w tak młodym wieku przy robocie popijali piwo. Trzeba przyznać że tamte piwo było lurowate i niejednokrotnie bezpieczniejsze od wody ze względu na bakterie. Osada górnicza to ewenement w skali Europy!

Laboratorium z arszenikiem, który tutaj odkryto

Średniowieczna Osada Górnicza to dokładna replika średniowiecznej osady z urządzeniami zbudowanymi w skali 1:1. Znajdziesz tu m.in. 15-metrowy kierat obsługiwany dawniej przez konie, oraz 3-tonowe koło deptakowe obsługiwane właśnie przez dzieci. Urządzenia powstały na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli.

Dodatkowo w Osadzie Górniczej zwiedza się też pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który kończy się wizytą w Chacie Kata. Atrakcja nawiązuje do średniowiecznego Urzędu Kata w Złotym Stoku.

Muzeum Przestróg Uwag i Apeli
Muzeum Przestróg Uwag i Apeli
Podziemna kolejka Podziemny wodospad w Kopalni Sztolnia Ochrowa Sztolnia Ochrowa źródło żelaziste, dodaje młodości :) wejście do sztolni W górze dalsze chodniki, jeszcze nie udostępnione do zwiedzania Drobinki złota ochra wyjście ze sztolni Szlaka, w której jest złoto Średniowieczna Osada Górnicza Dawny Średniowieczny Park Techniki Osada Górnicza Osada Górnicza Kierat i akwedukt Średniowieczna Osada Górnicza płuczka Dom Kata
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów
2017-06-05 11:14:42

[cytuj autor='mokunka']Złoty Stok znam bardzo dobrze. Nie tylko Kopalnię , ale i Miejska Trasę Turystyczną czy Zespół Wapienników (który kiedyś opisałam w atrtakcjach a wycieczka jeszcze(!)czeka na swoją kolej....). Natomiast ta Sztolnia Ochrowa ...ot ciekawostka. Będę musiała ją odwiedzić. Może nawet w lipcu , już mi się uda bo będę w okolicy. Fajnie, że o tym napisałaś.pozdrawiam :)[/cytuj]

Dzięki :) Jak posłuchać przewodników, to tam co roku mogłaby nowa atrakcja powstać, tyle się tajemnych rzeczy pod ziemią mieści, ale czy starczy zapału, funduszy to się obaczy, tak czy owak ciekawe i kolorowe miejsce :)

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2017-06-05 11:02:10

Złoty Stok znam bardzo dobrze. Nie tylko Kopalnię , ale i Miejska Trasę Turystyczną czy Zespół Wapienników (który kiedyś opisałam w atrtakcjach a wycieczka jeszcze(!)czeka na swoją kolej....). Natomiast ta Sztolnia Ochrowa ...ot ciekawostka. Będę musiała ją odwiedzić. Może nawet w lipcu , już mi się uda bo będę w okolicy. Fajnie, że o tym napisałaś.

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów
2017-06-05 09:05:09

Są tam bardzo do przodu :) Humor, lekkość, fajnie się to wszystko zwiedza :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-06-04 10:41:22

Fajnie,że kopalnia w Złotym Stoku powiększa swój zasób atrakcji. Miło wspominam to miejsce.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19187 kilometrów
2017-05-31 23:19:59

Sporo atrakcji do zobaczenia, mam w planach na kiedyś :-)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47172 kilometrów
2017-05-31 20:37:59

Fajnie że kopalnia wzbogaciła się o nową atrakcje.Warto by ponownie ją zwiedzić.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów
2017-05-31 11:05:55

Warto odwiedzić ten kompleks :)
Co do zdjęć, niektóre są z lampą normalną w aparacie, niektóre bez lampy żadnej, jak były jasniejsze fragmenty w Kopalni. Jak ustawisz dłuższy czas to zawsze będą rozmazane, chyba że będziesz opierać aparat na ścianie czy czymś. Najlepszy jest statyw ale wiadomo, że w takich warunkach nie ma na to szans :)
Mam jasny obiektyw, to znaczy że mogę sobie zejść do niskiej wartości przesłony i wtedy potrzebuje mniej światła, ale mały fragment zdjęcia jest ostry. Coś za coś :)

Edytowano: 2017-05-31 11:06:46

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2017-05-31 10:53:15

Kopalnię zamierzam odwiedzić. Zdjecia w środku robilaś przy jakimś dodatkowym zewnętrznym świetle? Czy wystarczająco oświetlone jest wnętrze? Zawsze mam problem z robieniem zdjęć w takich miejscach, zwykle wychodzą bardzo przymazane, nawet przy długim ustawieniu naświetlania w aparacie.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020