Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
... potem wyłaniają się schodki prowadzące do schroniska, Danuta

Wysoki Kamień- z wizytą u Ducha Gór

2013-07-12
2013-09-04 09:05:43
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Krajobrazy  jak ziarnka różańca odmawiam,
Nie pragnę nowych, stale stare wznawiam,
I na tych samych, z pasją ciągle nową
Nalepiam moje niedołężne słowo.
Widać mnie tknęła Sopliców choroba,
Nic prócz ojczyzny mi się nie podoba.

J.Sztaudynger

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Szklarska Poręba > Rozdroże Pod Wysokim Kamieniem > Wysoki Kamień- schronisko > Schronisko pod Wysokim Kamieniem

Pierwszy dzień urlopu w Szklarskiej Porębie pogodowo nas nie rozpieszcza. Niestety pada i to momentami całkiem mocno. Niebieskim szlakiem schodzimy do centrum miasta. Wokół pusto i mokro. W Punkcie Informacji Turystycznej otrzymujemy planiki i informatory. Dowiadujemy się też na temat okolicznych atrakcji. A dokładniej to dostajemy minimum informacji. Przechodzimy koło źródełka w górę i dochodzimy do torów kolejowych. Jesteśmy w Białej Dolinie.Z niewielką przerwą na posiłek postanawiamy rozpocząć zwiedzanie okolic. To nic że pada. Parasole w garść i idziemy!

schodzimy z Białych Skał, ale jesteśmy jeszcze na górze
schodzimy z Białych Skał, ale jesteśmy jeszcze na górze


Niebieskim szlakiem przez most nad torami i częścią willową Szklarskiej Poręby, potem asfaltem przez las. Dochodzimy do Rozdroża pod Wysokim Kamieniem gdzie w lewo odchodzi ulica Schroniskowa i czerwony szlak. Tuż obok tablica informująca że znajdujemy się na szlaku „wędrówki z fraszką” i jesteśmy na Dużej Sztaudyngerowskiej Trasie Turystycznej. Gdyby nie brzydka pogoda- obcowalibyśmy z pięknymi krajobrazami, a tak- przynajmniej z dziełami mistrza krótkiej formy, przez jakiś czas mieszkańca Szklarskiej Poręby, Jana Sztaudyngera. Wokół miasta została wytyczona trasa, a w 14 charakterystycznych punktach postawiono tablice informacyjne. Na każdej z nich jest opisane krótko miejsce, w którym się ona znajduje, informacja o Janie Sztaudyngerze oraz fraszka jego autorstwa. Mottem przewodnim trasy jest wiersz napisany przez Sztaudyngera „Krajobrazy jak ziarnka”. A to ciekawe!

Zagadnęłam schodzące szlakiem dwie turystki i okazało się, że szlak prowadzi do Schroniska na Wysokim Kamieniu gdzie oprócz wspaniałych gospodarzy czeka na nas super szarlotka i ciepły piec kaflowy z Duchem Gór. Droga na szczyt prowadzi głównie w lesie jest szutrowa /słowa turystek/ i wcale nie jest trudna.

Z mgły wyłania się kamienny schron z wieżyczkami
Duch Gór, Liczyrzepa , Karkonosz, Rzepiór, Rzepolicz

Hm… szarlotka… Duch Gór na ciepłym piecu …!? Może tą wędrówką do Ducha Gór odczarujemy brzydką pogodę?! Idziemy! Szkoda że wchodzimy w coraz bardziej gęstą mgłę. Widoki żadne. Dochodzimy do celu spokojnie w 40 minut.Z mgły wyłaniają się najpierw tablice informacyjne, potem schodki prowadzące do schroniska. Wokół samo mleko. Szkoda! Z mgły wyłania się kamienny schron z wieżyczkami. Jest to schronisko wybudowane i prowadzone przez rodzinę Gołbów ze Szklarskiej Poręby. Wchodząc do środka odnosimy wrażenie że przenosimy się w inne czasy – grube mury, nagie kamienie, z których zostało wzniesione sprawiają niesamowite lecz pozytywne wrażenie. Wybudowane ono zostało na miejscu starego schroniska, które rozebrano w 1963 r. ze względu na zły stan techniczny. Wewnątrz niewielu turystów, jest cicho i kameralnie. Tak lubię. Piwo walońskie w małej butelce 6,-zł, szarlotka również 6,-. Opowiadania prowadzącej schronisko – emerytowanej pary nauczycieli- bezcenne. To trzecie schronisko w tym miejscu. Pierwsze dawno spłonęło, drugie zawaliło się w 1963r.

Piec grzeje, w jego centralnej części podziwiamy Ducha Gór. Jest nastrojowo i klimatycznie. Duch Gór, Liczyrzepa , Karkonosz, Rzepiór, Rzepolicz, to postać fantastyczna, bohater licznych legend związany z obszarem Karkonoszy. Postać starego mężczyzny, podpierającego się kosturem patrząca na nas z ciepłego pieca w tym niesamowitym miejscu – robi wrażenie. Może odczaruje Duch Gór brzydką pogodę …

Niedaleko schroniska – na szczycie znajdują się malownicze i tajemnicze skałki. Podchodzimy do nich… i to wszystko. Najpiękniejszy widok jest poza naszym zasięgiem. Tu również dociera szlak Sztaudyngerowskiej Trasy Turystycznej i najwyższy jej punkt - Wysoki Kamień - 1085 m n.p.m Ten szlak będzie nam towarzyszył przy niejednej wędrówce po Szklarskiej Porębie i okolicach.

nieczynny Dworzec Kolejowy w Szklarskiej Porębie
nieczynny Dworzec Kolejowy w Szklarskiej Porębie

Wracamy czerwonym szlakiem w dół. Dalej koło nowo budowanych apartamentowców dochodzimy do lasu. Spotykamy uroczą skałę „Grzybek”, a trochę dalej grupę skał Białe Skały. Urokliwe! Na niektóre z nich próbujemy wejść- czasem to się nawet udaje. Niektóre trzeba obejść.

Skały- potworki. Oczywiście robimy masę zdjęć. Zapatrzeni w skały nawet nie zauważyliśmy kiedy wyszło słońce. Maszerujemy na kolejną ze skał i nagle –pod nami przepaść, a w dole dworzec kolejowy! Koniec drogi! Ale za to jaki widok! W oddali grupa skał i coraz bardziej rozległe krajobrazy aż po Szrenicę! Czar Ducha Gór zaczął działać! Szklarska Poręba zaczyna czarować swoimi widokami!

Szklarska Poręba w deszczu
Piec grzeje, w jego centralnej części podziwiamy Ducha Gór

Schodzimy ostrożnie szlakiem w dół. Nie pada. Robi się coraz bardziej pogodnie. Miejsce przepiękne, powietrze świeże, górskie, chwilo trwaj!

wnętrze schroniska na Wysokim Kamieniu Przechodzimy koło źródełka w górę schronisko wybudowane i prowadzone przez rodzinę Gołbów a tutaj ściana Białych Skał widziana z dołu ! Niebieskim szlakiem przez most nad torami kolejna panna naparstnica :-) jeden z opuszczonych pensjonatów w Białej Dolinie Niedaleko schroniska – na szczycie znajdują się malownicze i tajemnicze skałki urocze naparstnice Dochodzimy do Rozdroża pod Wysokim Kamieniem drogą brukową przez las, przez mgłę Spotykamy uroczą skałę „Grzybek znajdujemy się na szlaku „wędrówki z fraszką” i jeszcze raz Grzybek z innej strony las niedaleko Białych Skał Droga na szczyt prowadzi głównie w lesie przywitanie ze Skalnym Potworkiem :-))) Dochodzimy do celu spokojnie w 40 minut. Z mgły wyłaniają się najpierw tablice informacyjne koniec drogi, za to jaki widok Widoki żadne, wokół samo mleko ! pod nami przepaść, a w dole dworzec kolejowy
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-02-03 09:58:42

Witajcie Romku i Tadeuszu! Dziękuję za wizytę i komentarze. Wysoki Kamień to miejsce magiczne bez względu na pogodę. Polecam nie tylko ze względu na widoki, ale również gospodarzy chętnie opowiadających historię budowy schroniska.

To miejsce magiczne, z klimatem !

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2014-01-30 17:16:53

Danusiu jak ja tu byłem dawno, tego schroniska nie było. Były tylko góry głazów i kamieni. Ale widok jest tajemniczny, lubię takie klimaty.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-09-05 19:37:08

Bardzo fajne miejsce odwiedziłaś, a relacja z tej wyprawy super.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-05 10:09:53

Cieszę się, że również Karol i Marian tutaj zajrzeli. Dziękuję za miłe komentarze- bardzo mi miło.

Ładna pogoda jest istotna na wycieczkach, ale pogodny nastrój- niezbędny.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2013-09-04 20:50:59

Pogoda mglista ale wycieczka udana.Takie wędrówki pamięta się dłużej.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-09-04 20:35:52

Super (poetycko) opisana wycieczka-pobyt w Szklarskiej P.

 

tylko Danka tak potrafi poetycko  opisywac wyprawy -musze przyznac moim zdaniem.

 

bylem tydzien temu w Szklarskiej ,przechodzilem przez gorna Szklarska.-zdjecia

 

Pozdarwiam Karol

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-04 17:28:29

Tak, Danusiu! Pogoda ma istotne znaczenie podczas wyprawy i żal, że nie moglismy się zachwycać pięknymi widokami. Otaczająca nas mgła dodawała tajemniczości tym bardziej, że podążaliśmy w Królestwie Ducha Gór. Wedrówka szlakiem Sztaudyngera to było dodatkowe urozmaicenie bardzo udanej wycieczki. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-04 15:59:25

Bardzo piękny pomysł na szlak tropem sztaudyngerowskich ziarenek maku-krajobrazów. Lubię takie literackie klimaty. Wyprawa pomimo mgły bardzo ciekawa, świetnie obfocona i opisana.

Ostatnio edytowany: 2013-09-04 16:00

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-09-04 10:00:49

I super, bo pamiatka piękna, chociaż ciężka:). A wrażenia bezcenne. 

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-04 09:57:26

[cytuj autor='M Ela']Danusiu my dość że z kwarcem to jeszcze z kawałkiem kryształu górskiego znalezionego właśnie w wyrobisku Kopalni.  [/cytuj]

Elu! Oj tak, kryształy górskie też sięgałam - leżąc na brzuchu nad przepaścią! :-) A wracaliśmy z tej Kopalni w żółwim tempie, bo plecak bardzo ciężki od kamoli, a wszystkie baaardzo cenne i szlachetne. Pokazywałam potem część z nich w Muzeum Minerałów w Szklarskiej Porębie i tam pomogli mi wiele z nich oznaczyć. Zresztą pomysł wypadu do tej najwyżej polożonej Kopalni- był też ich podpowiedzią.

Wogóle wypad tegoroczny był nadzwyczaj egzotyczny. Ale po kolei...

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-09-04 09:52:06

Danusiu my dość że z kwarcem to jeszcze z kawałkiem kryształu górskiego znalezionego właśnie w wyrobisku Kopalni. 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów
2013-09-04 09:47:26

Ale świetne miejsce, a te zdjęcia we mgle, faktycznie magia :)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-04 09:43:48

Kopalnię Stanisław odwiedziłam w innym dniu. Tam to była wyprawa! Planowalismy poszukać w Sudetach agatów, a wróciliśmy z całą masą kwarcu białego i różowego. Znieślismy go właśnie z nieczynnej Kopalni Stanisław.

Dziękuję Elu za komentarz i ocenę. Pozdrawiam cieplutko :-)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-09-04 09:32:03

Super relacja. Też w tym roku byłam na Wysokim Kamieniu, ale wchodziłam inna trasą, od Kopalni Stanisław przez Zwalisko i Wieczorny Zamek. Trasa bardzo malownicza.Widzę że trasę powrotną pokonywałaś tą samą drogą co ja. Zdjęcia robione w mgle,mają coś z magi w sobie . Są śliczne.

Ostatnio edytowany: 2013-09-04 09:35

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020