, Ola Dzitkowska

Groń Jana Pawła II - Leskowiec

2008-10-02
2008-10-02 10:22:33
Avatar użytkownika
Ola Dzitkowska Krajtroter 5993 kilometrów
" Jest nas Troje- Bóg , góry i ja " to inskrypcja umieszczona na ołtarzu w kaplicy na Groni Jana Pawła II, ostatni raz odwiedził ja w 1970 roku jako kardynał.
Groń Jana Pawła II, 890 m n.p.m., szósty co do wysokości szczyt Beskidu Małego, oddalony od Leskowca o ok.1 kilometr. Punkt widokowy na Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry, Pogórze Wielickie i Pogórze Śląskie. Na południowym stoku ok. 100 metrów od szczytu stoi wybudowane w 1932 roku schronisko. Obok schroniska duży węzeł szlaków: czerwony - do Krzeszowa Górnego lub na Przełęcz Kocierską, niebieski - do Tarnawy Dolnej lub do Wadowic, zielony - do Jamnika lub do Andrychowa, żółty - do Czartaka lub do Krzeszowa Dolnego i czarny - do Rzyk Jagódek. Tuż pod szczytem znajduje się kaplica poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II oraz Jego pomnik. Na północnym stoku znajduje się trasa narciarska i dwa wyciągi.
Kamienny pomnik postawiony został na na niemal 3 tonowym głazie, na którym wyryto dedykację: "Największemu pielgrzymowi XX wieku Janowi Pawłowi II, orędownikowi pokoju, Papieżowi wiary, nadziei i miłości."
Poświęcenia pomnika, podczas wielkiej uroczystości, która zgromadziła kilka tysięcy pielgrzymów dokonał biskup bielsko - żywiecki Tadeusz Rakoczy wraz z pochodzącym z niedalekiego Andrychowa bp. Stanisławem Ryłką z Watykanu. Monument na szczycie jest fragmentem większego założenia składającego się dodatkowo z kaplicy i stacji drogi krzyżowej, pobłogosławionych przez przelatującego nad nimi helikopterem Papieża w dniu 16 VI 1999.


Groń Jana Pawła II - Leskowiec suche drzewko na szlaku Schronisko na Leskowcu wnętrze drzewka Krzyż na szczycie Leskowca ...małe błotko... Groń Szczyt-Leskowiec Widok z Leskowca ciekawe czy jeszcze działa... podejrzewam że ktoś był głodny... :) WC obok schroniska na Leskowcu już ....na groń :) na groni JP II Pomnik wejście do kaplicy na Groni Leskowiec na groni Schronicko Leskowiec wewnątrz kaplica Po drodze na Groń schodzimy z Leskowca w dół w dół i tak bez końca :) po drodze... widok z mostu przy autostradzie :) początek szlaku
Avatar użytkownika
Ola Dzitkowska Krajtroter 5993 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021