Wzdłuż Warty, Tadeusz Walkowicz

Spacerem wzdłuż Warty

2012-07-14
2012-07-15 10:05:24
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz 68331 kilometrów

Trasa  652

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rzeka Warta

Rano przez Aleję Brzozową, łąki pod Kiedrzynem udaję się nad Wartę. Brzegiem Warty z Aniołowa idę do Jaskrowa. Teraz przez Górkę Przeprośną drogą przez las i łąki docieram do Brzyszowa. Teraz przez Kusięta do Olsztyna. Tutaj krótki odpoczynek / w nogach 21 km /. Ścieżką rekreacyjna przez Kręciwilk do MPK 12.Pomnik przyrody zlokalizowany jest w ciągu ulicy Bialskiej, na odcinku ok. 2,5 km. W alei znajduje się 385 drzew brzozy w wieku około 60 lat. Właścicielem gruntu jest miasto Częstochowa, a jego zarządcą Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie. Ulica nie jest oficjalnie zamknięta dla ruchu samochodowego, stanowi jednak trasę spacerową dla mieszkańców pobliskich bloków Parkitki oraz dla rowerzystów.

Znany obiekt

Kiedrzyn - dzielnica Częstochowy położona w północnej części miasta przy drogach na Łask i Działoszyn. Charakterystycznym obiektem dzielnicy jest kościół św. Brata Alberta Chmielowskiego w kształcie olbrzymiego namiotu. Kiedrzyn słynął i nadal słynie z uprawiania kwiatów. Prawie każde gospodarstwo posiada swoje cieplarnie. Na terenie Kiedrzyna znajdują się polskie schrony wykorzystywane w wojnie obronnej 1939 roku. 2 września na Kiedrzynie toczyły się walki pomiędzy polskim 27 Pułkiem Piechoty i niemiecką 1 Dywizją Pancerną, będące jednym z fragmentów walk o Częstochowę. W sumie broniący się w schronach i na stanowiskach artyleryjskich Polacy zniszczyli ponad 40 niemieckich czołgów i samochodów pancernych.

Przeprośna Górka. Wzniesienie na zachód od Siedlca było od stuleci punktem szczególnym dla pielgrzymów zmierzających do Częstochowy. Po pokonaniu ostatnich metrów podejścia idącym od wschodu, od strony Mstowa, ukazywał się upragniony widok - po raz pierwszy mogli stąd zobaczyć wieżycę jasnogórskiego klasztoru. Od niepamiętnych czasów chrześcijanie w tym miejscu duchowo jednali się z Bogiem i bliźnimi, przepraszając nawzajem za niegodziwości uczynione podczas długiej wędrówki. Od tego obyczaju wzgórze zyskało nazwę. Dawniej pielgrzymi modlili się i przepraszali przy skromnej kapliczce w cieniu starych lip. Dziś wznosi się tutaj spora ośmioboczna świątynia Ośmiu Błogosławieństw pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. To pierwsze w Polsce sanktuarium św. Ojca Pio. W dolnym kościele przy figurze słynnego stygmatyka, na stojaku pod szkłem znajdują się relikwie Ojca Pio - bandaż ze śladami krwi z jego rany. Na stoku Przeprośnej Górki powstała droga krzyżowa, postacie ok. 2 metrowej wysokości, wykonane w kamionce szkliwionej w kolorze brązu. Każda stacja jest otwartą Księgą Ewangelii, na której oprócz Żołnierzy Rzymskich i Postaci wynikających z treści poszczególnych stacji, pojawia się postać św. Ojca Pio z wypisanym komentarzem. Dominantę stanowi kompozycja przestrzenna z postacią Pana Jezusa.

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz 68331 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Angelika 9 kilometrów
2012-07-16 14:49:38

I mnie sie tez podoba.

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz 68331 kilometrów
2012-07-16 14:26:57

Dziękuje Marian i Roman za miłe słowa, każda wycieczka jest opisana i każde zdjęcie. Zapraszam na stronę wycieczek po świecie.

 

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski 71113 kilometrów
2012-07-15 17:54:30

Fajny sympatyczny oraz bardzo ciekawy spacerek. Fotki z opisem super.

Avatar użytkownika
marian 44473 kilometrów
2012-07-15 13:21:04

Ciekawa trasa.Super zdjęcia. Pozdrawiam.