Wzdłuż Warty, Tadeusz Walkowicz

Spacerem wzdłuż Warty

2012-07-14
2012-07-15 10:05:24
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Trasa  652

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rzeka Warta

Rano przez Aleję Brzozową, łąki pod Kiedrzynem udaję się nad Wartę. Brzegiem Warty z Aniołowa idę do Jaskrowa. Teraz przez Górkę Przeprośną drogą przez las i łąki docieram do Brzyszowa. Teraz przez Kusięta do Olsztyna. Tutaj krótki odpoczynek / w nogach 21 km /. Ścieżką rekreacyjna przez Kręciwilk do MPK 12.Pomnik przyrody zlokalizowany jest w ciągu ulicy Bialskiej, na odcinku ok. 2,5 km. W alei znajduje się 385 drzew brzozy w wieku około 60 lat. Właścicielem gruntu jest miasto Częstochowa, a jego zarządcą Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie. Ulica nie jest oficjalnie zamknięta dla ruchu samochodowego, stanowi jednak trasę spacerową dla mieszkańców pobliskich bloków Parkitki oraz dla rowerzystów.

Znany obiekt
Znany obiekt

Kiedrzyn - dzielnica Częstochowy położona w północnej części miasta przy drogach na Łask i Działoszyn. Charakterystycznym obiektem dzielnicy jest kościół św. Brata Alberta Chmielowskiego w kształcie olbrzymiego namiotu. Kiedrzyn słynął i nadal słynie z uprawiania kwiatów. Prawie każde gospodarstwo posiada swoje cieplarnie. Na terenie Kiedrzyna znajdują się polskie schrony wykorzystywane w wojnie obronnej 1939 roku. 2 września na Kiedrzynie toczyły się walki pomiędzy polskim 27 Pułkiem Piechoty i niemiecką 1 Dywizją Pancerną, będące jednym z fragmentów walk o Częstochowę. W sumie broniący się w schronach i na stanowiskach artyleryjskich Polacy zniszczyli ponad 40 niemieckich czołgów i samochodów pancernych.

Przeprośna Górka. Wzniesienie na zachód od Siedlca było od stuleci punktem szczególnym dla pielgrzymów zmierzających do Częstochowy. Po pokonaniu ostatnich metrów podejścia idącym od wschodu, od strony Mstowa, ukazywał się upragniony widok - po raz pierwszy mogli stąd zobaczyć wieżycę jasnogórskiego klasztoru. Od niepamiętnych czasów chrześcijanie w tym miejscu duchowo jednali się z Bogiem i bliźnimi, przepraszając nawzajem za niegodziwości uczynione podczas długiej wędrówki. Od tego obyczaju wzgórze zyskało nazwę. Dawniej pielgrzymi modlili się i przepraszali przy skromnej kapliczce w cieniu starych lip. Dziś wznosi się tutaj spora ośmioboczna świątynia Ośmiu Błogosławieństw pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. To pierwsze w Polsce sanktuarium św. Ojca Pio. W dolnym kościele przy figurze słynnego stygmatyka, na stojaku pod szkłem znajdują się relikwie Ojca Pio - bandaż ze śladami krwi z jego rany. Na stoku Przeprośnej Górki powstała droga krzyżowa, postacie ok. 2 metrowej wysokości, wykonane w kamionce szkliwionej w kolorze brązu. Każda stacja jest otwartą Księgą Ewangelii, na której oprócz Żołnierzy Rzymskich i Postaci wynikających z treści poszczególnych stacji, pojawia się postać św. Ojca Pio z wypisanym komentarzem. Dominantę stanowi kompozycja przestrzenna z postacią Pana Jezusa.

Trochę cienia
Nad Wartą
Płynę sobie


A tam żona Warta Warta Warta Tytaj zawsze można spotkać rybaków Tama Tama Łąki Żółto Bocian Biało Zarośla nad Wartą Kaczka Skała po drodze Skała po drodze Relaks na rowerze Warta - zarośla Warta - zarośla Warta - zarośla Motyl Biedronka Motyl Kaczki Rodzina Warta w Jaskrowie Sanktuaroium Ojca Pio Górka Przeprośna W Mirowie Górka Przeprośna W Mirowie Górka Przeprośna W Mirowie Górka Przeprośna W Mirowie Do stadniny Pegaz w Mirowie Pola w drodze do Kusiąt Łąki w drodze do Kusiąt Ścieżka rekreacyjna w okolicach Olsztyna Ścieżka rekreacyjna Ścieżka rekreacyjna Po pożarze Już się zieleni
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Angelika Domator 9 kilometrów
2012-07-16 14:49:38

I mnie sie tez podoba.

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2012-07-16 14:26:57

Dziękuje Marian i Roman za miłe słowa, każda wycieczka jest opisana i każde zdjęcie. Zapraszam na stronę wycieczek po świecie.

 

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2012-07-15 17:54:30

Fajny sympatyczny oraz bardzo ciekawy spacerek. Fotki z opisem super.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
2012-07-15 13:21:04

Ciekawa trasa.Super zdjęcia. Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021