Przesmyk między jeziorami Kamień i Smołowe , Wojciech Grabowski

U źródła Brdy i dalej

2008-08-04
2008-09-01 19:14:57
Avatar użytkownika
Wojciech Grabowski Krajtroter 3336 kilometrów
W poszukiwaniu prawdziwych źródeł rzeki Brdy
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Lubkowo k\ Miastka > Przechlewo > Rytel > Fojutowo > Kościół Św. Anny w Przechlewie > Szlak kajakowy Brdy > Zapora w Mylofie > Akwedukt w Fojutowie > Jezioro Smołowe
Przeglądając mapy zawsze widziałem , że Brda wypływa z Jeziora Głębokiego, obecnie nazwanego Pietrzykowskim. Natomiast we wszelkiego rodzaju encyklopediach i przewodnikach opisywano ,iż Brda wypływa z jeziora Smołowego oddalonego o kilka kilometrów na wschód od Miastka. Będąc na urlopie w tych stronach postanowiłem to sprawdzić i na przykładzie tych kilku zdjęć pokazać ,że obie strony mają rację. Na pewno jest połączenie Jeziora Smołowego z Jeziorem Kamień, natomiast połączenie tego ostatniego z Jeziorem Orle (rezerwatem przyrody) jest już sprawą dyskusyjną. Jak zwiedzałem ten rów to był suchy i żadna woda tamtędy nie przepływała. Podobnie było i następnym połączeniem jezior: Orle i Świeszynko. Połączenia następnych już jezior nie można zaprzeczać. Natomiast już z Jeziora Głębokiego płynie sobie dość strumyczek. A ponieważ było ładnie postanowiłem zwiedzić dalszy odcinek rzeki , aż do rozwidlenia się Brdy ( w Fojutowie ) na: Brdę i Wielki Kanał Brdy . Na tym ostatnim znajduje się podobno najładnieszy akwedukt w Polsce - miejsce mijania się Czerskiej Strugi i 11m wyżej Wielkiego Kanału Brdy . Może nie ma w mojej wycieczce zabytków, ale miejsca , rzeka i jeziora naprawdę pozwalają na prawdziwy relaks i odpoczynek.
Avatar użytkownika
Wojciech Grabowski Krajtroter 3336 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Teresa Nowak Krajtroter 6160 kilometrów
2008-09-04 17:33:22
Lubię takie wycieczki, mam w przygotowaniu podobną. U żródeł rzeki Sztoły.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020