Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Wyruszamy w rejs do Gdyni, Tomek

Władysławowo i okolice w kilka dni cz.IV

2012-01-16
2012-01-16 22:39:49
Avatar użytkownika
Tomek Uzależniony od podróży 1369 kilometrów

Dla aktywnych, czyli rejs do Gdyni

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Gdynia



WładysławowoJastarniaGdynia. Przy założeniu, że będziecie przebywali w tym rejonie w sezonie wakacyjnym, to jednym z fajniejszych sposobów na spędzenie dnia jest wycieczka do Gdyni, jednak realizowana w sposób nie do końca standardowy. Biorąc pod uwagę fakt, że brak jest nam swojego własnego samochodu (lub chcemy pojazd po prostu zostawić) wczesnym rankiem łapiemy pociąg do Jastarni, który planowo jest na miejscu po około 25 minutach. W tym miejscu należy wspomnieć, że widoki z okien pociągu są o niebo lepsze niż te, które widzimy z okien własnego samochodu. Pociąg podąża w wyjątkowo niespiesznym tempie, więc spokojnie możemy podziwiać panoramę otwartego morza oraz zatoki. Z samochodu nie mamy niestety takiej możliwości.

Pozostawiamy za sobą Jastarnię
Pozostawiamy za sobą Jastarnię


Atrakcje Jastarni pozostawmy na inny dzień, gdyż naszym zasadniczym celem jest dzisiaj Gdynia. W tej chwili więc z dworca PKP w Jastarni mniej więcej kilometr marszu dzieli nas od rybackiego portu usytuowanego nad Zatoką Gdańską.

W tym miejscu muszę wtrącić, że jeżeli jednak wybieramy się w drogę własnym pojazdem – w porcie rybackim możemy spokojnie pozostawić samochód bez żadnych opłat, co jest naprawdę rzadkością w skali całego helskiego półwyspu.

Za nami już tylko kilwater
Spokojna zatoka = przyjemny rejs
Przed nami Sea Towers

Stąd o godz. 9.45 (rozkład rejsów w 2012 roku może ulec delikatnej zmianie) tramwajem wodnym ruszamy do Gdyni. Na miejscu jesteśmy około godziny 11.00 mając za sobą doznania zatokowego rejsu. Należy pamiętać, że płyniemy po Zatoce Gdańskiej, więc w okresie letnim raczej nie powinna doskwierać nam ewentualna choroba morska, gdyż z zasady pogoda panująca w tym okresie sprawia, że zatoka wygląda niczym przysłowiowe lustro, nie nastręcza nam więc morskich „problemów”.



Jeżeli chcemy jedynie „zaliczyć” pobyt w Gdyni to zaraz po zejściu na ląd nabywamy bilet powrotny i o godz. 11.30 ruszamy w rejs do Jastarni. Ja jednak polecam choć kilkugodzinny pobyt w tej wyjątkowo klimatycznej miejscowości. W takim wypadku mamy przed sobą co najmniej sześć godzin na poznanie chociażby kawałka najpiękniejszego (subiektywnie) polskiego portowego miasta. W przypadku przychylnego potraktowania mojej propozycji zaraz po zejściu z pokładu tramwaju wodnego udajemy się (ok. 100 m) do Akwarium Gdyńskiego, gdzie niestety musimy uznać zasadę „coś za coś” – mianowicie w okresie letnim chcąc zwiedzić ten wyjątkowy obiekt, musimy przygotować się na co najmniej godzinne oczekiwanie w kolejce po bilet, który to czas może umilić nam jedynie obecność automatów z gorącą czekoladą, napojami i słodyczami. Po obejrzeniu ekspozycji Akwarium i podotykaniu żywych eksponatów (naprawdę w pewnych miejscach można to robić!!!) proponuję przejść na statek – muzeum „Dar Pomorza”, gdzie w przystępny sposób możemy zapoznać się z warunkami panującymi na starych żaglowcach. Schodzimy z pokładu tego żaglowca i w tym momencie mamy alternatywę: jeżeli chcemy zagłębić się w historię polskiej Marynarki Wojennej – wchodzimy na pokład okrętu – muzeum ORP „Błyskawica”, a po zwiedzeniu tej zasłużonej jednostki (odznaczonej orderem Virtuti Militari) bulwarem nadmorskim podążamy do plenerowej ekspozycji muzeum Marynarki Wojennej (w sumie ok. 2 godzin zwiedzania). Zamiast tego możemy jednak wybrać się spacerkiem wzdłuż jednej z najdroższych ulic w Polsce czyli szlakiem sklepików ul. Świętojańskiej, albo też idąc po najprostszej linii zanurzyć się w otchłanie nadmorskiego multikina i po prostu obejrzeć coś z ekranowych nowości.

w gdyńskim porcie
w gdyńskim porcie

Nie do pogardzenia są również kafejki rozlokowane wzdłuż Skweru Kościuszki, gdzie można zjeść coś naprawdę dobrego i niedrogiego. Możemy również wybrać się na niedaleki spacer na Kamienną Górę (uliczką tuż za Teatrem Muzycznym, którego trudno nie zauważyć) aby obejrzeć naprawdę przepiękną panoramę miasta.

Musimy pamiętać, że ostatni wodny tramwaj do Jastarni odpływa o godz. 17.00, więc jeśli nie zdążymy na ten rejs będziemy musieli podążyć (ok. 1 km) na stację Gdynia Główna Osobowa i do nasady półwyspu helskiego powrócić pociągiem lub busem.

w gdyńskim porcie
w gdyńskim porcie
w gdyńskim porcie W gdyńskim Oceanarium W gdyńskim Oceanarium Zajęcia i Gdynia za nami
Avatar użytkownika
Tomek Uzależniony od podróży 1369 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2013-08-23 09:31:08

Kusisz Tomku nadmorskimi terenami. Szkoda, że mam tak daleko !

Avatar użytkownika
Tomek Uzależniony od podróży 1369 kilometrów
2012-01-19 20:30:31

[cytuj autor=' toja1358'] A mi aż głupio, bo nad morzem mieszkam, a nie pamiętam kiedy ostatnio statkiem płynęłam! Dzięki Tomku za przypomnienie, że warto skorzystać z tego rodzaju atrakcji :) Pozdrawiam [/cytuj]

 

Toja musisz się w tym roku postarać, gdyż ostatnio czytałem, że po Euro 2012 samorządy Trójmiasta w ramach oszczędności rozważają wycofanie się z projektu finansowania wodnych tramwajów.

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-01-18 22:12:52

A mi aż głupio, bo nad morzem mieszkam, a nie pamiętam kiedy ostatnio statkiem płynęłam! Dzięki Tomku za przypomnienie, że warto skorzystać z tego rodzaju atrakcji :)

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Tomek Uzależniony od podróży 1369 kilometrów
2012-01-16 23:47:23

[cytuj autor='Lebiedzik Stanisław'] To lubię. Choć przepłynąłem już Bałtyk kilkakrotnie, ale jeszcze nigdy nie byłem własnie tam gdzie pokazujesz. Trzeba koniecznie wybrać się tam, tylko kiedy? Latem nie mogę. [/cytuj]

 

Trudno coś doradzić, gdyż moja wycieczka opiera się o rozkład jazdy Miejskiej Komunikacji w Gdyni. Poza sezonem trzeba posiadać naprawdę zasobny portfel aby wynająć szypra, który za mało przystępną cenę przewiezie turystę z punktu A do B :)

Gość
2012-01-16 23:23:56

To lubię. Choć przepłynąłem już Bałtyk kilkakrotnie, ale jeszcze nigdy nie byłem własnie tam gdzie pokazujesz. Trzeba koniecznie wybrać się tam, tylko kiedy? Latem nie mogę.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020